Mures ema asutas tervisetoidu e-poe

Kolme tütre ema Siiri Antsmäe
Kolme tütre ema Siiri AntsmäeFoto: Erakogu
Kolme tütre ema Siiri Antsmäe hakkas kaheaastase tütre tervise nimel uurima, millised võimalused on toiduga lapse tervist mõjutada. Selgus, et kaubanduskettides on n-ö eritoidud üsna kallid.

Nii asutaski ta oma e-toidupoe www.vabatoit.ee, mis juunis uksed avas ja mis lubab oluliselt soodsamat hinda. “Mul on kolm tütart, kellel on mitmed erinevad haigused. Minu kalender sisaldas iga nä- dal mingit arstivisiiti. Eelmise aasta teises pooles aga jäi väiksema lapse tervis niivõrd nõrgaks, et talle määrati kuus kaks kuuri antibiootikume. See viis selleni, et lapse kätelt hakkas nahk kooruma ning nii kui uksest välja läksime, sai ta uue viiruse, mis enamasti lõppes kõrvapõletikuga,” rääkis Antsmäe.

Pereema pidi loobuma audiitoritööst. “Kukkusin kõrgepalgalise audiitori sissetulekult olematute sissetulekute peale,” tõdes Antsmäe. Kodus olles sai ta oma sõnul tänu abikaasale sellega ka hakkama, aga mure laste tervise pärast jäi. Ta hakkas vaatama eritoitude järele – aga nende hinnad kaubanduskeskustes olid üsna krõbedad. “Saan kaine mõistusega aru, et neid lihtsalt keskmine inimene ei jõua osta,” tõdes ta. Nii maksab topeltpakk gluteenivabu valgest jahust saiaviile 4 eurot, gluteenivabad makaronid on aga nisujahust tehtutest 2–3 korda kallimad. Odavad ei ole taimepiimad ja taimsed koored. Teisalt pole maapiirkondades ka kauplusi, kus neid tooteid oleks. “Mitmed tuttavad on töötanud toiduainetööstuses ja toiduainete maaletoojatena ja ma tean, millist vaeva nad näevad jaekettidega. Nii ma jõudsingi mõtteni aidata toidutalumatusega inimesi,” selgitas Antsmäe.

Suur valik, soodsamad hinnad

Oma plaani teha soodsamate hindadega eritoitude e-pood alustas Antsmäe luuretegevusega kaubanduskettides. “Käisin mööda poode, uurisin tooteid ja nende etikette ja hakkasin järjest tootjatele või maaletoojatele kirjutama,” rääkis ta.

Kokkulepped tekkisid sujuvalt. Antsmäe rääkis, et vaid kaks maaletoojat on keeldunud koostööst. “Need, kellega koostöölepingud on sõlmitud või sõlmimisel, on olnud väga lahked ja sõbralikud,” lausus ta. Soodsam hind on tema sõnul saavutatud koos maaletoojatega. “Minu juurdehindlus nende hinnakirjadele on minimaalne, et saaksin oma kulud kaetud,” selgitas ta. Jaeketid panevad sellistele toodetele otsa keskmiselt 30–50%, aga mõne toote puhul ka üle 100%. “Kuid eks nende kulud on ka kõrgemad. Samas ei ole e-poe puhul vaja kellelegi maksta kampaaniatasusid, suuri trahve jms.” lisas Antsmäe. “Kuid minu eesmärk ei ole ettevõtmisega rikastuda, vaid anda midagi head inimestele, pakkuda neile võimalust saada mitmekesisemat toitu väiksema raha eest. Väga oluline on minu jaoks, et inimene saaks võrrelda erinevaid tooteid. Kuigi jaekettides on tooteid olemas, siis erinevad jaeketid on sisse võtnud erinevaid kaubamärke, mis muudab toodete võrdlemiseks ainsaks võimaluseks need endale osta ja kodus võrrelda. Mu epood sisaldab ligi 30 kaubamärgilt 500 toodet. Ning elades ise maapiirkondades – kuidas need inimesed, kellel ei ole ketipoodi kodu lähedal, peavad hakkama saama?” Tema poe ülesehitus on toidutalumatuse liigi järgi. Inimene valib tema taimatuse liigi ja saab mugavalt sobivat toodet otsida vaid talle sobilike toodete seast.

Parajasti pakutakse talle ka kahe tootja esindusõigusi, aga ta kaalub seda tõsiselt. “Ma pole kindel, kas saaksin sellega hakkama. Mul ei ole jaksu ega ka tahtmist vedada vägikaigast jaekettide ostujuhtidega ning mul ei ole ka ressurssi neid moosida brändide sissevõtmiseks. Lisaks ei ole see ka ettevõtmise eesmärk. Soovin olla alternatiiv jaekaubandusele, mitte muutuda ise maaletoojaks,” lausus ta.

Äripäev
25. November 2015, 13:13

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi