Lapse toitmine ja piimasegud

Kuni kuuenda elukuuni kasvavad rinnapiimal olevad lapsed kiiremini kui piimasegu saajad.
Kuni kuuenda elukuuni kasvavad rinnapiimal olevad lapsed kiiremini kui piimasegu saajad.Foto: Scanpix
Kui emal rinnapiima ei jätku või on muud põhjused sellest loobumiseks, tuleb imiku toitmisel appi võtta piimasegu. Nõuandeid jagab ja noorte emadele tüüpilistele küsimustele vastab suurte kogemustega lastearst Reet Raukas.

Piimasegude kasutamise näidustusi on lastearst Reet Raukase sõnul peamiselt kolm.

  • Emapiima asendamine või täiendamine, kui ema on otsustanud rinnast mitte toita.
  • Rinnapiima asendamiseks meditsiiniliste vastunäidustuste olemasolul (näiteks HIV-nakkus).
  • Rinnalastele täiendavaks toiduks, et tagada lapsele piisav kaaluiive, kui muud vahendid rinnapiima koguse suurendamiseks on järele proovitud.

Raukase sõnul erinevad piimasegul ja rinnapiimal olevad lapsed mitmeti. Piimasegul lapse soole mikroflooras on ülekaalus pigem enterobakterid, rinnatoidul lapsel aga bi- fidobakterid. “Kui laps on kasvõi natukene piimasegu saanud elu alguses, siis on enterobakterite ülekaalu raske välja saada,” tõdes Raukas.

Rinnalapsed söövad koguselt vähem, kuid piimas leiduvad mittetoitvad ained (hormoonid, kasvufaktorid) aitavad esimestel elukuudel lapsel kiiremini kasvada. Umbes kuuendast elukuust kasvavad piimasegu söövad lapsed rutem. Piimasegu sööv laps saab toidust rohkem valku, mis viib plasma insuliini ja insuliinsarnase kasvufaktori tõusule, mis soodustab omakorda ülekaalu teket.

Piimasegu valmistatakse lehmapiimast, on olemas ka kitsepiimast valmistatut. “Igal juhul erineb piimasegu valkude koostiselt emapiimast. Praegu on teada, et valk liiga varases lapseeas viib ülekaalu tekkeni,” lausus Raukas. “Piimasegudes, mis sobivad kasutamiseks alates sünnist, on vadaku ja kaseiini suhe 60:40, mis on sarnane suhtega emapiimas.”

Piimasegu energiasisaldus vastab enam-vähem emapiima omale, olles 65–72 Kcal/100 ml kohta. Rasvana lisatakse piimasegule taimeõli, kuna valgusisalduse vähendamiseks on lehma piim kooritud. Süsivesikuna on segus enamasti laktoos nagu ka emapiimas, aga sageli on lisatud tärklist.

“Selle abil pikendatakse piimasegu maos püsimist,” selgitas Raukas. Lisatud on vitamiine, mineraalaineid, mikroelemente.

Küsimusi noortelt emadelt

Kas peab rinnapiimaasendajal olevale lapsele juurde andma D-vitamiini?

Piimasegudele on D-vitamiini lisatud niipalju, et liitrist saab laps ööpäevase koguse kätte. Kuid ühe liitri piimasegu sööb laps 3.–6. elukuul. Enne seda sööb ta vähem ja pärast seda samuti vähem, kuna hakkab lisatoitu juurde saama. Samas meie kliimas ohtu D-vitamiini üle tarbida ei ole. D-vitamiini tasub lastele anda 400 ühikut ööpäevas.

Mida teha, kui laps ei söö korraga pudelit tühjaks?

Piimasegu pakkidel on tihti kirjas, et segu pakkuda vaid viis korda päevas, see on tita jaoks harva. Laps võiks süüa sagedamini ja vähem korraga, et mitte venitada magu üle. Piimasegu süües võiks toidukordade vahe olla 2,5–3,5 tundi ehk vahed on pikemad kui rinnapiima süües.

Kui ühekuune laps sööb iga 3 tunni tagant u 90 grammi rinnapiimaasendajat, siis kas seda pole liiga tihti? Lapsel on suured gaasivalud pealekauba.

Kolmetunnine toidukordade vahe on ühekuuse lapse jaoks paras vahe. Gaasivalud esinevad ühtemoodi nii kunsttoitu kui ka rinnapiima söö- vatel beebidel ja otsest seost piimaseguga pole. Samas, kui on meeletud gaasivalud, siis võib piimasegu vahetusest olla kasu.

Kas rinnapiimaasendaja peal olev laps peab iga päev kakama?

Beebi peaks vähemalt kord päevas kakama. Kui ta ei kaka ja väljaheide on tihke, peaks kaaluma piimasegu vahetamist, eelistades sellist, mis sisaldab vähem tärklist ja milles on piimhappebaktereid. Seedetegevuse parandamiseks võib ka niisama probiootikume juurde anda. Kui laps ei kaka iga päev, võib aidata võimlemine, mis paneb soole kiiremini tööle. Tasub ka süveneda, kuidas ema piimasegu teeb: see ei tohi olla liiga kange või lahja. Mul oli kunagi väike patsient, kes ei kasvanud. Tuli välja, et isa valmistas tema piimasegu poole lahjema, sest kartis, et laps läheb paksuks. On juhtunud, et pulbrist tehakse piimasegu mitte veega, vaid piimaga. Kui teha kangem segu, tõuseb nii rasva kui ka valgu kogus ning lapse seedesüsteem kannatab.

Mida teha, kui laps sööb juba kuu aega ikka 100 ml ja piimasegu kogus ei tõuse?

Emadel on teadmine, et piimakogused peaksid pidevalt tõusma. Tegelikult suurenevad söödava piima kogused esimeste nädalate jooksul ja siis olukord stabiliseerub. Kui kahekuune laps n-ö jupitab, siis kas kõht jääb tühjaks? Lapsel võib olla ka muid soove, näiteks olla lihtsalt ema sü- les. Mitte kõik käitumise muutused pole seotud söögiga. Tihti esineb lubamatuid olukordi, mil laps sööb pudelist nn iseteeninduse korras, kus laps on voodis ja pudel padja najal tema kõrval. Laps tunnetab ära, et ema ei tegele temaga ja on rahulolematu. Pudelist söömisel peab laps alati olema ema süles.

Mis on probiootikumide ja koolikute seos?

On leitud, et tugevate koolikutega lastel võiks olla rohkem allergia eelsoodumust. Koolikutega laste soole mikrofloora erineb tavaliste rinnalaste omast. Laktobatsillide tasakaalu taastamiseks võiks koolikutega lastele anda probiootikume või kasutada piimasegu, milles need on sees.

Kas see on normaalne, kui laps on kahe kuuga sünnikaalu kahekordistunud? Kas peaks pakkuma vett või ristiköömneteed?

Keskmiselt kahekordistub inimlapse sünnikaal kuuekuuseks saamisel. Kui laps kasvab nii kiiresti, võib arvata, et tema kehakaal jäi raseduse ajal väikeseks ja sünni järel hakkas ta palju ja kiiresti sööma. Selline laps võib tahta süüa tihedalt ja juba liitri piimasegu päevas. Ema ülesanne on jälgida ööpäevase piimasegu kogust, et last mitte üle toita. Kui aega eelmisest toidukorrast on väga vähe möödunud, võib proovida last rahustada lonksu-paari keedetud veega. Vesi võib toidukordade vahe pikemaks venitada ja last rahustada.

Kas see on normaalne, kui viiekuune laps sööb piima vaid neli korda ööpäevas?

Viiekuune laps peaks sööma ööpäevas viis korda. Ka siis, kui see laps saab ööpäevas 100 ml püreed juurde, peaks toidukordi ikka olema viis. Selle lapse puhul tuleks vältida öist 12tunnist pausi. Sellisel juhul võiks lubada lapsel süüa läbi une, enne ema magamaminekut.

Mida teha, kui viiekuune eelistab beebimahla piimale?

Imik ei saa mahla ise külmikust kätte, teda ei tasu harjutada puuviljatee ja lastemahlaga. Esimesel eluaastal ei ole lastemahlal menüüs mingit kohta. Viiekuune imik ei tohiks veel süüa suurtes kogustes puuvilja- ja köögiviljapü- reed, piimapõhiseid beebiputrusid jne. Ka keefiri ja lehmapiima jaoks on laps liialt noor. Esimesel eluaastal peaks laps ööpäevas saama rohkem energiat rinnapiimast või piimasegudest ning vähem tahkest lisa toidust.

Millal läheb vaja ravisegusid, mis on hüdrolüüsitud ja mida saab osta apteegist retseptiga?

Apteegist retsepti alusel saadavad piimasegud on mõeldud lastele, kel on allergia piimavalgu suhtes. Analüüsid ei pruugi esimesel eluaastal allergiat piimale tõestada, piimasegu valikul tuleb põhiliselt lähtuda naha seisundist (lööbest).

Kui imikul võib juba kohe kahtlustada tekkivat piimaallergiat, millisest piimasegust toitmisel siis alustada?

Kui vastsündinul on perekondlik eelsoodumus allergia tekkeks, tasuks võimalikult vältida lehmapiimatooteid. Olukorras, kus sellisele lapsele oleks vaja anda piimasegu, soovitatakse alustada tavapoes müüdava hüpoallergeense seguga – piimasegu nimele on lisatud HA (piimasegu sisaldab osaliselt hüdrolüüsitud vadakuvalku – toim).

Kas on võimalik uute toiduallergiate vastu võidelda, kui beebi on olnud piimale allergiline?

Kui laps on allergiline piimale, ei pruugi tal esineda allergiat teiste toiduainete suhtes. Võimaliku allergia selgitamiseks tuleb tähelepanelikult jälgida, mida laps sööb. Lisatoidu pakkumisel tuleb uusi toiduaineid menüüsse juurde lisada ükshaaval, et oleks võimalik jälgida lapse reaktsiooni. On lootus, et piimaallergia lapse vanuse tõusuga möödub.

Mida teha, kui laps on toidu tagasiheitega, refluksiga?

Imikul esineb sageli väikestes kogustes toidu tagasiheidet, mis alati ei ole haiguslik ega vaja ravi. Toidu tagasiheide on ebamugav pigem emale, sest sageli on vaja pesu vahetada ja pesta, kuid laps ei pruugi sellest välja teha. Kui lapse enesetunne ja kaaluiive on hea, ei ole vaja anda talle spetsiaalset paksenevat piimasegu. Spetsiaalsele piimasegule on lisatud jaanileivapuu jahu, mis teeb toidu kissellilaadseks. Refluksivastast piimasegu tuleks anda, kuni laps hakkab sööma tahket toitu. Siis võiks sobida tahke toidu lisana tavaline piimasegu.

Kui palju vajab piimasegu aastane laps?

Teisel eluaastal võib lapsele anda lehmapiima ja selle tooteid (keefirit, jogurtit, kohupiima). Ööpäevas vajab laps umbes 600 ml ehk kolm klaasi piima. Arvestusse läheb ka piim, mis kulub toidu valmistamiseks, kohupiimatooted, keefir jne. Piima ja piimaseguga on suhteliselt kerge üle toita ehk ema peaks tähelepanelikult jälgima, kui palju laps sööb piima. Kui laps ei taha süüa eakohaselt peretoitu või sööb seda väga vähe, kuid armastab piima (piimasegu) võib kahtlustada, et ta saab sellest kõhu täis, kuid puudu jääb kasvamiseks vajalikest toitainetest.

Äripäev
26. November 2015, 10:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi