Uus seade lõhustab trombi vaid tunniga

Kardioloog Sulev Margus uue seadme juures.
Kardioloog Sulev Margus uue seadme juures.Foto: ITK
Ida-Tallinna Keskhaiglasse (ITK) jõudis uus seade, mis aitab senisest ohutumalt ja kiiremalt trombe lõhustada. Eestis ollakse esimene haigla, kus vastavat seadet kasutatakse.

Straub Medical Rotarexi mehaaniline trombektoomiaseade töötab Archimedese kruvi põhimõttel – peene kateetri sees on suurel kiirusel pöörlev kruvi (teeb umbes 40 000 pööret minutis), mis lõhustab veresoont ummistava trombi. Lõhustatud trombifragmendid tõmmatakse kateetrisse ja transporditakse selle kaudu koos verega kehast välja.
Ägedat jalaisheemiat põhjustava tromboosi ravimeetodina on seni rakendatud kateeterjuhitud trombolüüsi. Reiearteri kaudu sisestatud kateetrisse süstitakse trombolüütikumi 24–48 tunni jooksul.
“Mehaanilise trombektoomia puhul on tegemist lisavõimalusega suurte trombimasside eemaldamiseks veresoontest. Võrreldes konventsionaalse arterisisese kateeterjuhitud trombolüüsiga on protseduur oluliselt kiirem ja ohutum,” kinnitas ITK kardioloog-vanem­arst Sulev Margus.
Protseduur kestab üks-kaks tundi ning patsiendid ei vaja enamasti täiendavat trombolüütilist ravi. “Kui täiendav trombolüüs on siiski näidustatud, on kasutatavate ravimite doosid madalamad ja ravi kestus lühem. Seetõttu on hemorraagiliste tüsistuste tekke oht oluliselt väiksem,” ütles arst.
Ta lisas, et uue seadmega saab jala amputatsiooni ära hoida ka nendel patsientidel, kellel on trombolüütiline ravi ebaefektiivne või kõrge riski tõttu vastunäidustatud. Sulev Marguse sõnul on Straub Medical Rotarexi kasutamisel teinegi positiivne aspekt – trombi lõhustamise käigus lihvib kateeter ka veresoone seinu, mis tagab paremad balloonangio­plastika tulemused.
Veresoontekirurg Veronika Palmiste-Kallion lisas: “Kahjuks ei ole ükski veresoontekirurgi poolt tehtud šunt või stent igavese garantiiga, seega on iga uus meetod, mida saab lisaks kasutada, väga oluline just patsiendi autonoomsuse säilitamise nimel.” Hetkel kasutatakse Straub Rotarex Medicali vahendit haiglas suuremate arterite avamiseks, samas on analoogset meetodit võimalik rakendada ka suuremate süvaveenide ägeda sulgumise korral ja ka kopsuarteri trombemboolia korral. Viimati nimetatud haiguste puhul Eestis agressiivset ravi dr Palmiste-Kallioni sõnul seni teadlikult kasutatud ei ole.
Aastate jooksul on ITKs ravitud kümmekond patsienti välismaalt laenutatud Straub
Medical Rotarexi seadmega. Kuu jooksul, mil seade asub ITK angiograafia osakonnas, on teostanud kolm protseduuri. Eestis vajab mehaanilist trombektoomiat 20–30 patsienti aastas.
Patsiendile sobiva ravi otsustab arstide konsiilium patsiendi nõusolekul lähtuvalt iga konkreetse patsiendi seisundist.

Äripäev
26. November 2015, 12:15

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi