Tundlikud hambad piinavad

Tundlike hammaste puhul tunnevad hambad valu, kui puutuvad kokku külma või kuumaga, hapu või magusaga. Nad on puutetundlikud ja valu võib tekitada isegi pealepuhutav õhk.

Et vältida või leevendada hammaste tundlikkust põhjustavaid olukordi, peab hammaste ja igemete tervise eest hoolitsema iga päev ja teadlikult. Oluline on suuhügieen, hammaste regulaarne pesemine ja hambavahede puhasta­mine niidiga. Palju sõltub ka elustiilist ja harjumustest.

Liiga kõva hambahari on kahjulik. Mõnikord võib olla igemete taandumise ja hambaemaili õhenemise põhjuseks liiga jõuline hammaste harjamine liiga kõvade harjastega hambaharjaga. Email õhenemise vältimiseks ei tohiks hambaid pesta vahetult pärast söömist. Ja ka vastupidi – kohe pärast hammaste harjamist ei peaks hambaemail kokku puutuma happeliste toiduainetega. Nende tegevuste vahele  võiks jääda vähemalt pool tundi.
Mikropragude tekkimise vältimiseks  ei tohiks korraga süüa-juua tulikuuma ja jääkülma toitu-jooki.
Igemehaigusi (põletikke, igemete taandumist) võivad põhjustada ka mõned kahjulikud harjumused. Näiteks  sigarettide, huule- või  närimistubaka pidev kasutamine.
Valgendavate hambapastade aastatepikkune kasutamine võib emaili õhemaks muuta, avada poore ja suurendada hamba tundlikkust.
Seega ka neid harjumusi võib ja saab hammaste heaolu jaoks muuta.

Hammaste tundlikust saab vähendada. Hammaste tundlikust saab vähendada apteegis müüdavate hambahooldustoodete abil. Peamiselt võib abi olla spetsiaalsetest hambapastadest, mida tuleks kasutada regulaarselt ja vähemalt neli kuni kuus  kuud järjest. Pesta võiks aga pehme hambaharjaga.
Enamasti on kõikidel hamba­pastasarjadel olemas ka tundlikele hammastele mõeldud toode. Apteegis või poes vajalikku hambapastat otsides võiks siis tutvuda pakendil kirjas oleva  koostisega või  pidada nõu spetsialistiga.
Hammaste tundlikkuse ennetamiseks sobivad ka teised hambapastad ja suuveed ning hammaste  regulaarne harjamine, mis  aitab ära hoida hambakattu, hambakivi ja aukude teket ning igemeprobleeme.
Ükski neist ainetest aga ei aita, kui hambad on katki ja valutavad selle pärast. Siis saab aidata vaid hambaarst.
Alati võiks kõikide suuhügieeni ja -tervist puudutavate küsimuste korral pöörduda oma hambaarsti poole. Eriala spetsialist oskab hinnata olukorda ja anda täpseid soovitusi selleks, et elukvaliteet paraneks.

Mis põhjustab hammaste tundlikkust
? Igemed on taandunud ja  hambakael paljastunud. Tervete hammaste puhul katab ja kaitseb ige hambakaela ja hambaluu ei ole avatud välistele mõjudele.
? Hambaemail on õhenenud. Toiduainetes ja jookides sisalduvad happed pehmendavad hambaemaili.
? Mikropraod hambaemailis  ja hambaluus. Võivad tekkida väliste mõjutuste tulemusena, nt suurte temperatuuri erinevuste või füüsiliste traumade korral.

Levinumad hammaste tundlikkust vähendavad ained
? Strontsiumkloriidheksahüdraat. Blokeerib dentiinis olevad palja silmaga nähtamatud kanalikesed, mille kaudu ärritus jõuab närvideni ja tekitab valu. Sisaldab nt Sensodyne’i hambapasta.
? Kaaliumnitraat. Langetab  närvilõpmete ärrituvuse taset. Sisaldavad nt Sensodyne, Sensodyne Pronamel, Gum Sensivital, Oral-B Pro-Expert Sensitive ja ka suuvesi Sensodyne. Pidev suuvee kasutamine erosiooni tõttu õhenenud hambaemaili puhul võib aidata tundlikkust vähendada.
? arginiin. Sulgeb hambaluus mikrokanaleid. Põhitoimeaineks Colgate Sensitive Pro-Reliefis.
? aminofluoriid. Tugevdab hambaemaili. Sisaldab Lacalut Sensitive, sobib hambaemaili õhenemisest tingitud tundlikkuse puhul.
? Hüdroksüapatiidi mikrokristallid. Keemiliselt koostiselt sarnased ainega, millest on ehitatud dentiin ja hambaemail. Hambaemail ei sisalda elus kudet ja pole võimeline ise taastuma. Tsinkhüdroksüapatiidi mikrokristallid on võimelised imbuma väikestesse lõhedesse ja pragudesse hambas. Seal nad lahustuvad ja seonduvad emaili ning dentiini struktuuriga ning parandavad hamba kaitsekihti. Tundlikkus, mis on tingitud mikropragude ja lõhede tõttu peaks vähenema. Sisaldavad Biorepaire ja Blanx Med Sensitive.
? kaaliumkloriid. Leevendab tundlike hammaste valu.
? Naatriumfluoriid. Soodustab hambaemaili remineralisatsioon ja vähendab demineralisatsiooni ehk muudab emaili tugevamaks ja vastupidavamaks happe toimele.
? Kloorheksidiin. Hävitab bakterid ja seened, omab põletikuvastast toimet ning hoiab suukeskonna pH enam-vähem neutraalse. Sisaldavad nt Elgydium ja
Gum Paroex.

Äripäev
26. November 2015, 14:08

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi