Sissekasvanud küüs arsti abita ei parane

Sissekasvanud küüs on haigus, mille tagajärjeks on küüne plaatide sissekasvamine pehmetesse kudedesse ühel või mõlemal küljel, millest võib areneda pehmete kudede mädane põletik ja ülemäärase koe kiire vohamine.

Peaaegu kõik patsiendid, kellel hakkab küüs sisse kasvama, arvavad, et nad suudavad lahendada seda probleemi arsti abita ja hakkavad ennast ise ravima.
Tuleb meeles pidada, et sissekasvanud küünt ise ravida on võimatu, kuna ei ole võimalik korralikult töödelda patoloogiliselt muutunud haiget kasvuala. Iseravimise tagajärjed ja tüsistused võivad olla üsna rasked ja ohtlikud – alates põletikuliste kudede ülemäärasest kasvust kuni luu mädase põletikuni (osteomüeliit) ja gangreenini, mis võib põhjustada küüne varbalüli amputatsiooni.
Kui tunnete, et olukord ei parane ja valu võimendub – ärge piinake ennast. Mida kiiremini pöördute professionaali poole, seda varem vabanete sissekasvanud küüne probleemist ja unustate selle haiguse igaveseks. Õigeaegsel pöördumisel arsti-kirurgi poole adekvaatse ravi saamiseks on võimalik edasisi tüsistusi vältida.

Ravi sõltub probleemi tõsidusest. Kui arst ägedat infektsiooni ei avastata, määratakse tõenäoliselt konservatiivne sissekasvanud küüne ravi. Ravi koosneb soojadest vannikestest, spetsiaalsete jalatsite kandmisest ja küünte sagedast puhastamisest.
Mõnikord arstid soovitavad kasutada lahast. Te võite kasutada mitut tüüpi lahaseid. Nende kõigi funktsiooniks on kaitsta nahka terava küüne nurga eest.
Kui põletikulise naha ümber moodustub lisakude, võib arst naha kiiremaks paranemiseks koe eemaldada. Infektsiooni olemasolul on vaja küüs kas osaliselt või tervenisti kirurgiliselt eemaldada ja haav dreneerida. Operatsioon tehakse arsti kabinetis või traumapunktis.
On teada, et mis tahes haigust on lihtsam vältida kui ravida. Seega, et vältida sissekasvanud küünte teket, ärge kandke kitsaid jalanõusid, ärge lõigake küüsi liiga lühikeseks, trimmige neid, eriti pöialt, lõigata on vaja ainult sirgelt, ilma ümardamiseta. Ärge lõigake küünt sügava nurga alt, kahjustades loomulikku küüne serva vormi.

Näidustused arsti poole pöördumiseks
* Pidev valu sissekasvanud küünte kohas, mis raskendab kõndimist.
* Varvaste punetus ja turse.
* Küüneplaadi alt mäda eritumine.

Põhjused
* Vale küünte kasv vale küünte lõikamise tõttu (kui küüsi lõigatakse külgservast liiga sügavalt).
* Kitsaste jalanõude kandmine, eriti koos kõrgete kontsadega.
* Küünte seenhaigused.
* Pärilik eelsoodumus.
* Ortopeediline patoloogia (varvaste ja jala valu, deformatsioon, lampjalgsus, labajalad sissepoole).
* Rikutud verevarustus jalgades (eriti venoossed haigused, millega kaasneb säärte, jalgade ja varvaste turse).
* Varba vigastus, eriti küüne­plaadi või küüne kasvutsooni piirkonnas.

Äripäev
26. November 2015, 13:26

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi