Ravimtaimed on valuravi üllatajad

Ravimtaimede osa valuravis on olemas, ehkki tagasihoidlik ja kaudne. Lisaks vistseraalsele valule kasutatakse neid peavalu korral, tugielundkonna haiguste korral. Ravimtaimed aitavad valu vähendada peamiselt tänu spasmolüütilistele, kõhugaaside teket pärssivatele ning põletikuvastastele ja tundenärvilõpmeid ärritavatele omadustele.

Unimagun. Erandlik taim, millest saab oopiumi ja sellest omakorda tugeva valuvaigistina tuntud morfiini. Oopium ise on tahke mass, aga ka pulber. Sinna  võidakse lisada kaseiini, et opiaadide sisaldus hoida ettenähtud vahemikus. Kupardes on piimmahla 5–10%. Kuparde massis on morfiini 0,2–0,3%, aga ka rohkem. Värsketes seemnetes on kuni 0,01% opioide. Valminult langeb sisaldus peaaegu nullini, eriti seemnete termilise töötluse käigus.
Opioidide toime on seotud opioidretseptoritega: see on valuvaigisti. Endogeensete opioidide toimel väheneb valutunne, nende vabanemist soodustavad stress, positiivsed emotsioonid, positiivne mõtlemine. Inimesel hakkab kõik peale kõrvade vahelt.
Tegime oma instituudis uurimuse unimaguna kupraprooviga koduaedadest ja ostsime seemneid ka internetist. Külvasime ja kultiveerisime. Morfiini oli kupardes 0,15–0,68%, keskmiselt 0,4%. See oli üllatavalt suur protsent. Seemnetes oli morfiini keskmiselt 0,018%.

Kanep. Valuvaigistava toimega, seda soovitatakse migreenihoogude korral. Käivad tõsised vaidlused, kas seda meditsiiniliselt lubada. Teaduspublikatsioonide järgi on õigus mõlemal poolel. Mõnes riigis kirjutatakse seda vähihaigete valu vähendamiseks, enesetunde parandamiseks ja kemoteraapiast tingitud iivelduse ja oksendamise vähendamiseks.
Vähendab ärevust ja soodustab und, avaldades ka krambi- ja köhavastast mõju. Suurendab südame löögisagedust ja tõstab vererõhku. USAs antakse kanepit aidsihaigetele muu hulgas söögiisu suurendamiseks.
Nii unimagunit kui ka kanepit tohib Eestis kasvatada nn null-null tüüpi sortidena, mille narkootiliste ja psühhotroopsete ainete sisaldus on  aretuslikult viidud minimaalseks ja mida kasvatatakse ainult õlirikaste seemnete või kanepikiu saamiseks.

Spasmolüütilise toimega taimed. Teekummel, piparmünt, köömen, must belladonna, viirpuu (toime koronaarsetesse veresoontesse), aedtill, pastinaak, koerapöörirohi, ogaõun jne. Kõige tuntum on kummel. Seejuures on hea teada, et ei ole kõige õigem valmistada vesitõmmist, vaid teha alkoholtõmmis. Väga olulise osa tema toimest annab eeterliku õli koostisse kuuluv ühend, mis veega ei ekstraheeru, küll aga kange alkoholiga. Piparmünt on samuti kasutusel kõhuvalude korral.

Neitsikummel. On taimi, mis seostuvad peavalu, eriti migreeni ravimisega. Siin saab nimetada neitsikummelit ja kanepit. Viimast ei saa ega tohi muidugi kodusel teel kasutada. Ammusest ajast on kasutusel ka eeterlikud õlid nagu vietnami salv kombinatsioonis punkti- ja manuaalteraapiaga.
Neitsikummel ei ole Eestis looduslikult levinud, ehkki kohaneb siin hästi. Seda soovitatakse migreeni ennetamiseks ja raviks. Toimet on kliiniliselt uuritud ja see on suhteliselt lootustandev. Traditsiooniliseks näidustuseks on ka kõhu- ja hambavalu, artriidid, reumaatilised vaevused, kõrvade kohisemine, peapööritus. Aitab värskest taimest tehtud tõmmis.

Varemerohi. Aitab tugielundkonna haiguste, näiteks podagra puhul. Soodustab kusihappe liia eemaldamist neerude kaudu. Ürti sobib kasutada, kui on nihestused, põrutused, muljumishaavad jt traumad.
Podagra puhul ikkagi taimraviga edu väga ei saavuta.
Reuma liigestevaevusi saaks leevendada varemerohuga, kiirendab luumurdude kokkukasvamist. Selle juur on ka kasulik valuvaigistina.
Diureetilise toimega taimed on kask, petersell, toiduainetest kõrvits, kurk, peet, kapsas, arbuus.  

Kibuvits. Seostub osteoartroosiga (OA). Oleme harjunud seda pidama C-vitamiini looduslikuks allikaks, kuid üks taanlaste avastus näitas, et selle seemnetest ja viljakestadest leidus uus põletikuvastane toimeaine, nimeks sai ta GOPO®.
Seda on eriti palju ühes Taani kohalikus kibuvitsa sordis, mille tootmisviis on patenteeritud. Taanis käib see tööstuslikult. See preparaat on ka Eesti apteekides saadaval. Sellega tehtud ka kliinilisi uuringuid (2003–2005) leidsid, et kibuvitsapulber võib vähendada osteoartroosi valu, parandada liigeste liikuvust ja vähendada vajadust valuvaigistite järele. Sobida võiks see neile, kellel need valud alles algavad. Ehkki see ei asenda teisi ravimeid, võib samal ajal tõhustada sünteetiliste ravimite toimet. Manustamine peab kestma mitu kuud.
Müalgia puhul on head punane pipar, sinep, erinevad eeterlikud õlid (mentool, kamper, hobuse- ja tiigripalsamid, mesilasmürgid).
Artikkel valmis 2014 novembris toimunud arstide valukonverentsi ettekande põhjal.

Äripäev
26. November 2015, 13:15

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi