Lastel napib hambapesu oskusi

7500 lapsevanema osalusel läbi viidud üleeuroopalisest uuringust selgus, et kuigi paljudele lastele räägitakse hammaste harjamise olulisusest, ei võta nad vajalikke harjumusi omaks.

Colgate’i korraldatud uuring näitas, et ligi kolmandik lapsi peseb vaid hammaste esikülge, umbes 15 protsendil on suus plomm ja 9 protsendil on juba enne 7. eluaastat hammas välja tõmmatud. Kuigi uuringust nähtub, et vanemad peavad korralikku suuhooldust oluliseks, ei taha lapsed seda kergesti omaks võtta.
Küsitluse tulemused näitasid, et vanemad hindavad oma laste hambapesu väga erinevalt. 62% Poola lapsevanematest ütlesid, et nende lapsed harjavad hambaid liiga vähe aega, samal ajal oli Belgia lapsevanemate seas see protsent vaid 43. Täiskasvanute vastustest selgus ka, et umbes 14% lastest luiskavad vanematele hammaste pesemise kohta. Colgate’i esindaja Mari-Liis Soobiku sõnul soovitatakse lastel hambaid pesta kolm minutit.

Eesti Hambaarstide Liidu presidendi Marek Vinki sõnul hoiab varases lapsepõlves omandatud eeskujulik suuhügieeni rutiin hambad terved kogu elu. Vink selgitas, et lisaks hambasõbralikule toitumisele on just hammaste harjamine kaks korda päevas fluoriidi sisaldava hambapastaga särava naeratuse eelduseks.
Üleeuroopalise uuringu tulemused näitavad, et 95% lapsevanemate hinnangul sõltuvad laste pesemisharjumused nende endi eeskujust. 94% vastanuid ütles, et pestes oma hambaid regulaarselt lapse juuresolekul, saavad vanemad kaasa aidata lapse hea suuhügieeni tekkele. Uuringu käigus selgusid populaarseimaid meetodid, kuidas lapsevanemad laste hammastepesu režiimi tekkimisele kaasa aitavad.

Hambaarstile alates teisest eluaastast
Enamik hambaarste soovitavad lastel hakata hambaarsti külastama vähemalt teisest eluaastast 1–2 korda aastas. Seeläbi saab hambaarst jälgida hammaste kasvuteed. Ühtlasi võimaldab see lapsevanematel saada informatsiooni hammaste arengust ja sellest, kui kõrge peaks olema fluoriidi tase suuhügieenis, kuidas aidata kaasa lapse suuhügieeni harjumuste väljakujunemisel, kuidas käituda, kui laps imeb lutti, või parandada oma teadmisi toitumise ja toitainete kohta.
Colgate’i uuringu kohaselt ei järgi kõik lapsevanemad üleeuroopalisi soovitusi. Kolmandik vanematest väidavad, et nende laps käib hambaarsti juures korra aastas ja seetõttu tekib vajadus põhjaliku hambaravi järele. Euroopas on keskmiselt 15 protsendil 7aastastest lastest hambaplomm ja 9 protsendil on hammas välja tõmmatud. Kui lapsevanematelt küsitakse, miks tekib vajadus põhjaliku hambaravi järele, viitavad nad faktoritele nagu suhkrurohked toidud (28%) ja lohakas hammaste harjamine (23%).

Enamik inimesi arvab, et kui lapsel on piimahambad suus, pole vajadust nende eest hoolitseda. See on vale arusaam, kuna bakterid tekivad suhu juba lapse sünnist alates ega kao koos piimahammaste väljakukkumisega. Üks oluline suuhooldust mõjutav tegur on hambapesu rutiini lõbusa elemendi toomine. See on eriti oluline, kui lastel on raskusi hammaste piisavalt kaua harja­misega. Sel juhul võib kuulata lemmiklaule (umbes kahe minuti pikkusi) või korraldada pere hambapesu võistluse.

Uuring:Kuidas eurooplased lapsi õpetavad
vastanute protsent
Räägib hambapesu  olulisusest    55
Peseb hambaid koos     43
Muudab pesu mänguliseks    31
Premeerib regulaarse
suuhügieeni režiimi eest    12
Kasutab taimerit õige
harjamisaja saavutamiseks    9
Allikas: Colgate

Äripäev
26. November 2015, 14:15

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi