Hemorroididest tingitud vaevused alluvad ravile

Poti peal istudes ei tohi
punnitada.
Poti peal istudes ei tohi punnitada.Foto:
Hemorroidid ehk pärakuveenikomud on pärasoole lõpposa ja päraku piirkonna veenilaiendid. Hemorroidid on sageli esinev probleem ja sellest paranemise prognoos on hea.

Pärasoole lõpposa limaskesta all asuvaid veenilaiendeid nimetatakse sisemisteks ja päraku ümbruse naha all olevaid välimisteks hemorroidideks.

Päraku veenikomud põhjustavad ebamugavustunnet ning põletiku lisandumisel ka valu ning veritsust. Tihti paraneb haigus iseenesest.

Hemorroidide tekkimist põhjustab rõhu tõus pärakupiirkonna veenides.

Sageli on põhjuseks kõhukinnisus ja sellega kaasnev pressimine, raskuste tõstmine, pikaaegne istumine või seismine, rasvumine, aga ka rasedus ja sünnitus.

Eelnevalt kirjeldatud põhjustel jääb veeniveri soontesse seisma ning venitab sooneseina välja ehk tekib veenikomu.

Paljudele inimestele ei põhjusta hemorroidid mingisuguseid vaevusi.

Tunne on tihti ebamugav

Hemorroidide puhul esineb sageli ebamugavustunne, kipitus või valu pärakupiirkonnas ja veritsus roojamisel.

Hemerroide on kahte liiki. Sisemised hemorroidid põhjustavad alguses vähe vaevusi, iseloomulikuks on hele veri Hemorroididest tingitud vaevused alluvad ravile Valu Tihti paraneb ise väljaheites või tualetipotis, mis tekib veeni vigastamise korral.

Valu tekib siis, kui sisemine veenikomu liigub pressimisel läbi pärakuava välja.

Välimised veenikomud põhjustavad rohkem valu ning kui nendes tekib vere hüübimine ehk tromboseerumine, siis muutub valu väga tugevaks ja veenikomu tihkeks sõlmetaoliseks.

Välimised hemorroidid on nähtavad päraku ümber olevate veenilaienditena.

Vajalikud on uuringud

Sisemiste hemorroidide uurimiseks ja samal ajal teiste, samasuguseid vaevusi põhjustavate haiguste väljalülitamiseks katsutakse pärasoolt sõrmega ja vaadatakse pärasoolepeegliga või ka jämesoole sondiga ehk kolonoskoobiga.

Enamasti piisab hemorroidide puhul vaevuste leevendamiseks lihtsatest abinõudest.

Nendeks on näiteks kõhukinnisuse vältimine, istevann leige veega kord või võimalusel isegi paar korda päevas, põletikulise veenikomu jahutamine jääga, et vähendada turset, pärakupiirkonna hoidmine puhta ja kuivana, vältides seepi ja hõõrumist.

Vajadusel võib kasutada apteekides retseptita saadaolevaid valuvaigistava ja põletikuvastase toimega kreeme või pärakuküünlaid.

Tasub teada:

Võimalik on ka kirurgiline sekkumine

  • Hemerroidide kirurgilist ravi kasutatakse sel juhul, kui välimised veenikomud on tromboseerunud. Sel juhul tehakse veenikomule väike lõige ja hüübunud veremass eemaldatakse. Kirurgia on mõeldud ka suurte veenikomude eemaldamiseks.
  • Hemorroidide puhul on prognoos hea. Sageli, eriti raseduse ja sünnitusega seotud hemorroidide korral, on vaevused ajutised ja mööduvad üsna ruttu.
  • Hemorroidide tekkimist aitab ära hoida kõhukinnisuse vältimine, seetõttu on soovitav kiudainerikka toidu (puuviljad, juurviljad) ja rohke vedeliku tarbimine. Füüsiline koormus aitab lisaks vähendada rõhku veenides ning vähendada kehakaalu.
  • Vältida tuleks pikaajalist istumist ja seismist. Tualettiminekut mitte edasi lükata ja soole tühjendamisel vältida tugevat pressimist.

inimene.ee

Äripäev
26. November 2015, 14:25

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi