Eestis on tuberkuloosi haigestumine vähenenud

Kuigi tuberkuloosilevikus ja -ravis on viimastel aastatel toimunud märkimisväärne areng paremuse suunas, on see endiselt üks enam ohvreid nõudev nakkus maailmas.

Euroopas registreeriti 2013. aastal ligi 65 000 tuberkuloosi haigusjuhtu.
Eesti tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepa sõnul on registreeritud tuberkuloosijuhtude arv Eestis olnud alates 2000. aastast languses ning vähenenud 812 juhult 246 juhuni eelmisel aastal. “Kuid tuberkuloosihaigete arv 100 000 inimese kohta on meil siiski üle kahe korra kõrgem kui Põhjamaades,” lausus Viiklepp.
Ta lisas, et Eesti tuberkuloosiepideemia omapäraks on üks kõrgemaid ravimresistentsete tuberkuloosijuhtude (M/XDR-TB) osakaale Euroopa Liidus ning Eesti on kuulutatud ravimresistentse tuberkuloosi ohumaaks.
Eestis on ka suur kaksikdiagnoosiga ehk HIV-positiivsete tuberkuloosihaigete osakaal – aastatel 2007–2014 vastavalt 9 kuni 15,6 protsenti tuberkuloosihaigetest.


Langust saaks vähendada
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) prognoosi kohaselt langeb tuberkuloosi haigestumine praegu kaks protsenti aastas, kuid olemasolevaid teenuseid optimeerides oleks võimalik saavutada kümme protsenti langust aastas.
Tuberkuloos on nakkushaigus, mida tuntakse ka tiisikuse nime all ja sellesse haigusesse on inimesed haigestunud juba sajandeid. Haigust põhjustab tuberkuloosibakter nimega Mycobacterium tuberculosis. Tuberkuloos võib kahjustada inimese kõiki elundeid, kuid kõige sagedamini saavad kahjustada kopsud. Kopsutuberkuloosi põdemisel kahjustub bakterite paljunemise ja elutegevuse tagajärjel kopsukude ning seetõttu tekivad haigussümptomid.
Teistest elunditest kahjustuvad tuberkuloosi korral sagedamini luud, liigesed ja neerud. Sellist tuberkuloosi nimetatakse kopsuväliseks tuberkuloosiks.


Võib jääda märkamata
Tuberkuloosi avastada on tegelikult üsna keeruline, põhjus on selles, et sageli kulgeb haigus esialgu üldse ilma sümptomiteta.
Qvalitas Arstikeskuse peaarst Toomas Põld lisas, et tihti ei saa arst isegi kopsu kuulates aru, et tegemist on tuberkuloosiga, seetõttu tuleb kahtluse korral alati teha kopsupilt.
Tuberkuloosihaiged kaebavad sageli öise higistamise või õhtuste väikeste palavikkude üle. Samuti võib tuberkuloosiga kaasneda söögiisu kadumine, iiveldus, kaalulangus, nõrkus ja üldine halb enesetunne. “Nendele sümptomitele tuleks tõsist tähelepanu pöörata,” sõnas doktor Põld.

Äripäev
27. November 2015, 14:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi