Toitumisteraapia ei pruugi mõjutada aktiivsus- ja tähelepanuhäiret

Lapsed lasteaiarühmaga pargis.
Lapsed lasteaiarühmaga pargis.Foto: ÄP
Paljud aktiivsus- ja tähelepanuhäiretega (ATH) laste vanemad on hakanud otsima infot täiend- ja alternatiivmeetodite kohta haigusega kaasnevate sümptomite leevendamiseks.

Peamiseks ajendiks on sealjuures farmakoloogilise ravi pikaajalise ohutuse küsitavus, mure kõrvaltoimete pärast ning isiklik eelistus vältida ravi simulantidega. Üheks täiend- ja alternatiivmeetodiks on toitumuslik sekkumine.

Toitumuslikke sekkumisi pole siiski uuritud piisavalt palju ja vanemad peaksid toitumise muutmisesse suhtuma ettevaatlikult. Jälgida võiks ja tuleks aga üldisi tervisliku toitumise põhimõtteid.

Loe selle meetodi kohta ka artiklit toitumisnõustajalt Annely Sootsilt.

Kontrollitud toiduainetega dieet. Aktiivsus- ja tähelepanuhäire sümptomite leevendamisel on häid tulemusi näidanud piiratud eliminatsioonidieet (restricted elimination diet), mis võib vähendada aktiivsus- ja tähelepanuhäirega laste käitumisprobleeme, füüsilisi kaebusi ja unehäireid. See on hoolikalt kontrollitud väheste ja kindlate toiduainetega dieet, mida järgitakse vähemalt viis nädalat.
Tavaliselt sisaldab see toiduaineid, nagu riis, kalkun, lammas, valitud köögiviljad (lehtsalat, porgand, lillkapsas, kapsas, peet), pirn ja vesi. Piiratud hulgal lubatakse süüa ka kartulit, erinevaid puuvilju ja nisutooteid, et muuta dieet võimalikult mitmekesiseks.
Kindlustamaks seda, et lastel ei tekiks toitainete puudus, antakse lisaks kaltsiumit, mida lisatakse piimavabasse riisijooki.


Hollandis on läbiviidud kolm uurimust, mis kõik jõudsid tulemuseni, et eliminatsioonidieedil on märkimisväärne kasulik mõju ATH sümptomitele.
Samas ollakse siiski arvamusel, et enne dieedi kliinilisse praktikasse rakendamise kaalutlemist peaks tegelema põhjendatud ja oluliste kriitikapunktidega. Eliminatsioonidieetide järeldused on sageli kitsendatud seoses uurimuse ülesehituse vigadega nagu näiteks ebaühtlane patsientide kogum, standardiseeritud tulemusnäitajate puudumine, kõrge väljalangevus ning uurimuse läbiviimisel pole kasutatud pimemeetodit.


Kunstlike lisaainete eemaldamine toidust pole imerohi, kuid nende eemaldamine ATH diagnoosiga laste dieedist võib anda positiivseid muutusi sümptomites. Inglismaal 2005. ja 2007. aastal läbiviidud uurimuste järgi suurendavad hüperaktiivsuse sümptomeid tarvitatavad värvained nagu päikeseloojangukollane (E110), kinoliinkollane (E104), karmosiin (E122), tartrasiin (E102), erkpunane 4R (E124) ning võlupunane (E129). Siiski ei saa öelda, et kunstlike lisaainete eemaldamine toidust oleks imerohi ATH sümptomite mõjutamiseks.

Limonaadikeeld - kahjulik mõju tõestamata

Aktiivsus- ja tähelepanuhäirega laste vanemad teatavad tihti hüperaktiivsuse suurenemisest peale liigselt maiustuste või karastusjookide tarbimist.
Kahjulikku mõju pole tõestatud. Üksikutel juhtudel toetatakse vanemate tähelepanekuid, kuid suurem osa kontrollitud uurimustest ei suuda tõestada sahharoosi ja aspartaami märkimisväärset kahjulikku mõju aktiivsus- ja tähelepanuhäire sümptomitele.

Praegune kirjandus ei toeta ka suhkru piiramist üksi kui ATH sümptomite leevendamise meetodit, kuigi mõõdukas suhkrusisaldusega toitude tarbimise vähendamine on üldisele tervisele kasulik.
Küllastumata rasvhapped ATH diagnoosiga laste sümptomite mõjutajana on ühed viimasel kümnendil enim uuritud toidulisandid.

Asendamatute rasvhapete, eriti oomega-3 rasvhapete madalat taset veres on seostatud mitmesuguste käitumishäiretega, sealhulgas ATHga. ATH diagnoosiga lastel on leitud normist madalamad mineraalainete ja rasvhapete tasemed veres.
Oomega-3 rasvhapete tarvitamine toidulisandina on efektiivne viis parandamaks oluliselt ATH sümptomeid nagu impulsiivsus, rahutus, tähelepanematus ja halb enesevalitsus.

Mineraalained siiski näivad lapse käitumist mõjutavat. Raua, tsingi ja magneesiumi tarbimise suurendamine võib avaldada postiivset mõju aktiivsus- ja tähelepanuhäirega lapse sümptomitele, vähendades hüperaktiivsuse, impulsiivsuse ja häiritud sotsialiseerumise sümptome.

 

Äripäev
27. November 2015, 13:02

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi