Kaota oma kehalt lisaks kaalule ka aastaid

Inimese vanust saab kirjeldada kasutades kahte mõistet – kronoloogiline vanus (kirjeldab aja möödumist inimese sünni hetkest) ja bioloogiline vanus (määratakse kindlaks pigem füsioloogiliste näitajate järgi).

Näiteks võib esineda olukord, kus kronoloogiliselt 35aastane inimene on bioloogiliselt tegelikult 38aastane või vastupidi. Kui me soovime välja näha ja ka tunda end nooremana, kui me tegelikult oleme, siis ei piisa ühekordsest teraapiast. Bioloogilise vanuse püsivaks pidurdamiseks tuleb tervisliku elustiili põhimõtteid ja harjumusi juurutada ning rakendada igas meie päevas arvestades seejuures iseennast kui tervikut kehast, vaimust ja hingest. Ühtlasi mõjutab see ka meie üleüldist heaolu ja loomulikku ilu.
Veel enne kui alustame teekonda iseenda parima versiooni suunas, tuleb kasuks visualiseerida hetkeks, kuidas võiks tunduda olla vana – ülekaal, apaatsus, elujõu puudumine, uimasus, seksuaalse huvi kadumine, unehäired, keskendumis- ja mälu raskused ning kiire väsimine.
Need on kõige tavapärasemad märgid vananemisest, millega enamik meist tulevikus suure tõenäosusega ka kokku puutub – seda seetõttu, et antud sümptomid on seotud otseselt inimese kasvuhormoonide hulga vähenemisega vanemas eas.
Kindlasti ei ole see viis, kuidas iseennast ettekujutada tulevikus, kui me oleme viimaks pensionile jäänud ja omame aega, et nautida igapäevaselt kõikvõimalikke hedonistlike tegevusi.
Püüdes saada 122aastaseks nagu Jeanne Calment (kõrgeim dokumenteeritud vanus) või siis võttes mõõtu Metuusalaga, on seda igatahes parem teha täie tervise juures ja väärikalt, säilitades seejuures nii hea enesetunde kui ka välimuse.
Kui alustada personaalse vananemisvastase elustiili loomisega, on mõistlik alati järgida seestpoolt väljapoole põhimõtet, mis tähendab, et alustada tuleks vaimsest ja hingelisest heaolu loomisest, jätkata füüsilise tervise juhtimisega ning alles pärast seda kaaluda vajadusel välise ilu korrigeerimist.
Selline järjestus on soovitatav, kuna meie keha ja meele heaolu mõjutab otseselt juba ka meie välist ilu. Olles iseendaga rohkem rahul väheneb suure tõenäosusega ka vajadus meditsiinilise sekkumise järele.

Varem rääkisime depressioonist – tänapäeva üks peamisi elustiili haigusi, mis põhjustab ka vananemisprotsessi kiirenemist. Depressiooni sümptomite ja tagajärgede leevendamiseks on üks effektiivseimaid teraapiaid Micronutrition. See on innovaatiline protseduur, mis mõjutab inimese üleüldist vaimset heaolu – aitab lisaks veel nii kroonilise stressi, läbipõlemise, toitumishäirete kui ka ärevuse puhul.
Micronutrition sisaldab endas geenitesti, vereanalüüsi, uriiniproovi või süljetesti analüüsi, millele järgneb personaalselt mikrotoitainete ja annuste määramine. Mikrotoitained nagu vitamiinid, aminohapped ja mineraalid kombineeritakse vastavalt indiviidi vajadustele, et viia inimese aju keemia uuesti tasakaalu ning säärasel viisil likvideerida mikrotoitainete puudujäägid organismis.
Üks Micronutritioni teraapia kestab tavaliselt minimaalselt kolm kuud, et vaimne tervis täielikult tasakaalustada. Teraapiat võib läbi viia vastava protseduuri jaoks spetsialiseerunud psühhiaater, kes lisaks mikrotoitainete määramisele toetab kogu protsessi ka pideva konsulteerimise ja psühhoteraapia sessioonidega. Korrapärane füüsiline tegevus nagu kõndimine, jooksmine ja tantsimine on samuti soovitatavad, sest teatavasti just füüsiline tegevus on parim loomulik viis vabaneda negatiivsetest mõtetest ja pingetest.
Selleks, et saada teadlikuks, kui vanad me tegelikult oleme, tuleks läbida geenitest, mis aitab määrata inimese bioloogilist vanust. Lisaks bioloogilise vanuse määramisele on geenitestide abil võimalik määrata toidutalumatust (paljastada toiduallergiad), spordivõimekust (määrata vastavalt kehatüübile ja ainevahetusele parim võimalik personaalne treeningprogramm) ja haigestumise riskid (geneetiliselt päritavate haiguste riskifaktorite määramine, mis näitavad, kui suure tõenäosusega inimesel võivad tekkida erinevad vähi tüübid, teist tüüpi diabeet, või mõni muu pärilik haigus). Geenitestide läbimine võib anda meile tugeva motivatsiooni edapidisteks elustiili muudatusteks, andes selge ülevaate meie tervise seisundist ja näidates, “kuidas meil tegelikult läheb”.
Korrektne ja põhjalik diagnostika on üks oluliseimaid samme ennetavas tervishoius, mida iga indiviid vananemisprotsessi juhtimise huvides peaks läbima – seda võib võrrelda oma tervise tuleviku prognoosimisega teaduslikul viisil. Ühes üpris huvitavas katses on esimest korda teadlastel õnnestunud pöörata tagasi laboritingumustes looma vanus. Tõestati, et reguleerides labori hiirel telomeraasi geeni sai ta uuesti nooreks. Jay Williams sõnul on inimestel potentsiaali elada juba praegu kuni 130aastaseks tänu vananemisvastasele meditsiinile. Vananemisvastast kontseptsiooni praktiseerides tuleks pärast geeni teste juurutada saadud elustiili nõuandeid vähemalt kolm kuud ning läbida geenitestid taaskord tulemuste kontrolliks pärast kuute kuud – ja nii me võime kaotada oma bioloogilisest vanusest ühe või enam aastat.
Kui rääkida “nooruse alli­kast”, milleks hormoonasendusteraapiaid on vahest ka peetud, siis hiljuti on palju argumenteeritud bioidentne hormoon asendus teraapia saanud laiema avalikkuse heakskiidu. Bioidentset hormoonasendusteraapiat loetakse nüüd ohutuks ja efektiivseks vahendiks, et säilitada nii nooruslik ainevahetus, füüsiline ja vaimne tervis kui ka emotsionaalne heaolu ning elujõulisus igas vanuses.

Aga mida kätkeb siis endas see maagiline bioidentne hormoonasendusteraapia? Harvard Health Publicationsi andmetel mõiste “bio-identne” ei oma konkreetset meditsiinilist selgitust, kuigi “endokrinoloogide selts” selgitab bioidentseid hormoone kui “ühendeid, millel on täpselt samasugune keemiline ja molekulaarne struktuur kui hormoonidel, mida toodab inimese keha”. Tervishoiu spetsialistid tavaliselt kasutavad sõna “bioidentne”, et kirjeldada preparaate, mis sisaldavad ühte või teist järgnevatest: progesteroon või ühte või mitut erinevat tüüpi östrogeeni (östradiool, östroon ja östriool).

Äripäev
27. November 2015, 12:27

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi