Atoopilise nahapõletiku ravist Eestis

Atoopiline dermatiit (AD) on krooniline haigus, mida iseloomustab vahelduvalt nahapõletiku ägenemine ja vaibumine, intensiivne sügelemine, kuiv nahk. See on üks sagedasemaid nahahaiguseid esimesel viiel eluaastal.
Atoopilise dermatiidi haigetel on edaspidi suurem risk allergiliseks nohuks ja astma kujunemiseks või need kaasuvad samal ajal. Imikutel paikneb lööve peamiselt näol ja käte sirutuspindadel, väikelapseeas küünarõnnaldes, kaela eespinnal, põlveõnnaldes. Patsiendid ja lapsevanemad ootavad meilt abi ja me ei soovi näha teiseselt infitseerunud põletikku. See ei saa tekkida, kui ollakse korrektselt ära kasutanud olemasolevaid ravivõimalusi.

Ravi aitab parandada elukvaliteeti. Nahatestide alusel on väikelastel ja koolieelikutel näha sagedamini sensibilisatsiooni munavalgule ja piimavalgule. Olme­allergeenidest kassiepiteelile, tolmulestale, õietolmudest kasele.
AD mõjub elukvaliteedile sarnaselt kui psoriaas, diabeet, kõrgvererõhktõbi – tegemist on kroonilise haigusega. Ravis ei saa lubada tervistumist, kuid saame tõsta ja parandada patsiendi ja tema perekonna elukvaliteeti. Eesmärk on leevendada põletikku, sügelemist, nahakuivust, unehäireid, mõju psüühikale. Haige ootus on end normaalselt tunda. Ei ole siiski hea öelda, et lapsed kasvavad välja ADst, sest need nähud on olemas kuni täiskasvanueani. Protsessiga on vaja pidevalt tegelda ja hoida see kontrolli all. Tuleb arvestada, et peame korraldama pikaajalise ravi olemasolevate ravivõtetega, et ravi saaks ohutult läbi viidud.

Lai ravimite valik. Tõenduspõhise AD ravi käsitlusse kuuluvad: paiksed glükokortikosteroidid, kaltsineuriini inhibiitorid (pimekroliimus, takroliimus), süsteemsed glükokortikosteroidid, CyA (tsüklosporiin), valgusravi, psühhoteraapia.
Paiksed steroidid on meil enim kasutatavad ja jaotatakse toime tugevusele vastavalt nelja gruppi (I–IV), sealhulgas IV kõige tugevam (UK klassifikatsioon). USAs on jaotus I–VII, ja vastupidi, I grupp on kõige tugevam. Väga tugevatest steroididest on clobeta­solum, tugevatest betamethasonum (olemas paljudes kombineeritud preparaatides), mõõdukatest triamtsinaloon, nõrkadest hydrocortisonum, prednisolunum.
Paljud steroidi molekulid on halogeniseeritud või esterifitseeritud, et tõsta nende võimet läbida rakumembraani, et jõuda steroidretseptoriteni, et avaldada tõhusamat põletikuvastast toimet, mõned on halogeenivabad. Tablettide võtmisega raskusi ei teki, küll aga on vajaliku ravikreemi koguse määramisega raskem.
Palju kreemi kasutada, küsitakse tihti. Doseerimiseks on välja mõeldud sõrmeotsaühik (FTU), täiskasvanu nimetissõrme lõppfalangi pikkus (~1,5 cm = 0,5 g). Üks sõrmeotsaühik võrdub 0,5 grammiga. Annus peaks katma kahe peopesa suuruse nahakahjustuse piirkonna. Valikus on kreem, salv, lahus, losjoon. Teatud steroidid on AD korral haigekassa poolt hüvitatud 75% ulatuses, noortel 4–7aastastel 90% ja kuni 4aastastel 100%. Lokaalsed steroidid on ägeda AD ravi valikravimiks.
Kaltsineuriini inhibiitori (KNI pimekroliimus) kasutamise võimaluse tulles võis eeldada, et steroidide kasutamine jääb oluliselt vähemaks, sest steroidfoobiat on patsientide ja kahjuks ka arstide seas piisavalt.

Ravi jätkub ka mitteägedas faasis. Aeg on näidanud, et steroidid ja KNIde kasutamine andis meile parema võimaluse patsientide naha seisundit kontrolli all hoida. Need on preperaadid, mis teineteist täiustavad, mitte ei välista. AD ägenemiste korral kasutame steroidi ja siis jätkame mittesteroidse preparaadiga. Vähese põletiku ägenemise korral võib ka kohe KNI kasutamisega alustada.
Baaskreeme tuleb regulaarselt kasutada ka pärast seda, kui põletik on peaaegu kontrolli all.
Süsteemne steroid on näidustatud lokaalsele ravile allumatu või väga ägeda, raskekujulise AD puhul. Ma ei tea haigusjuhte, kus raskekujulise AD puhul lastel oleks kasutatud CYA (tsüklosporiid A), küll aga täiskasvanutel. Valgusravi on suuremates keskustes kättesaadav kõigile AD patsientidele. Psühhoteraapia oskus jääb seni iga atoopilise dermatiidi patsiendiga tegeleva arsti kanda. Me küll nõustame patsiente ja lapsevanemaid, kuid tavapärane suunamine psühhoteraapiale ei ole rakendust leidnud.
 Nahabarjääri taastamine on tõhusa ravi eeldus. Emolliendid niisutavad nahka ja takistavad transepidermaalse niiskuse kadu. Parim baaskreem on see, mida patsient kasutab seetõttu, et see tema vaevusi leevendab. Haiguse remissiooni saavutamisel on baaskreemide roll olulise tähtsusega.
Selleks et kroonilise haiguse ravi edukalt kulgeks, peab patsientidele olema tagatud ravimite piisav olemasolu, et kohe last või ennast aidata. Paralleele saaks tuua astmahaige püsi- ja hooraviga, siis saab varase diagnoosi ja hea ravi puhul oluliselt haigust leevendada.
Võtmesõnaks atoopilise dermatiidi ravis on patsiendi ja arsti koostöö. Mis edaspidi? Nagu psoriaasi puhul, on ka atoopilise dermatiidi ravis häid kliinilisi tulemusi saadud bioloogilise raviga.

Äripäev
03. December 2015, 11:15

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi