Akne all kannatab ligi 142 400 kooliõpilast Eestis

Eesti, Läti ja Leedu kooliõpilastel esineb aknet kuni 90%-l ehk kokku rohkem kui 700 000 kooliõpilasel. Eestis kannatab akne all ligi 142 400 kooliõpilast ning paljude jaoks jätkub haigus ka pärast teismeiga.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla nahaarsti Kairi Nurme sõnul ei ole akne vaid kosmeetiline probleem ja õigeim viis sellega toime tulla on pöörduda arsti poole.
“Loomulikult on võimalus, et akne kaob iseenesest, ent kui sellele ei leita õigel ajal ravi, võivad tekkida nahale inetud armid või muud akne jääknähud, mida on hiljem väga raske ravida” ütles doktor Nurm.
Oluline on varajane ravi alustamine
Vistrikud ehk akne (ladina keeles acne vulgaris) on väga levinud nahahaigus, mis tekib peamiselt puberteedi- ja noorukieas. Tegemist on karvanääpsu ja rasunäärme viimajuha ning neid ümbritseva koe kroonilise põletikuga.
Üldjuhul pole rasunäärmed väga aktiivsed, kuid puberteediea hormonaalsete muutuste tõttu hakkavad need rohkem rasu tootma. Kui rasu ei pääse vabalt naha pinnale, koguneb see rasunäärmesse, lisanduvad bakterid, tekivad komedoonid ja punetavad vistrikud, raskemal juhul valulikud põletikulised sõmed või tsüstid.
Arvatakse, et akne tekke põhjuseid on mitmeid, näiteks valesti valitud kosmeetika, ravimid, suitsetamine, alkohol, vale toitumine, stress ja pärilikkus.
Tegemist pole siiski akne otseste põhjustega, vaid oluliste faktoritega, mis võivad mõjutada haiguse kulgu ehk seda, kuidas ja kui kiiresti akne süveneb või paraneb. Akne tekkimist aitab ennetada õige nahahooldus, varane ravi ja tervislik toitumine. Pidev rämpstoidu söömine on samuti üks akne tekke põhjuseid.
“Teismeliseeas, kui välimus mängib olulist rolli, võivad aknest tingitud nahamuutused tekitada kogu eluks nii psühholoogilise kui ka emotsionaalse trauma, mistõttu on taolised seminarid väga olulise tähtsusega,” lisas Nurm.

Akne varajane ravi ennetab armide teket

Enamik noori kannatab teatud eluperioodil nõrgema või raskema akne vormi käes. Mõned uuringud näitavad, et kuni 90% inimestest põeb elu jooksul mingis vormis aknet. Levinud haigusega liigub kaasas ka sage müüt – akne möödub iseenesest. Kahjuks peavad nahaarstid tihtipeale nägema patsiente, kes ei ole õige ajal probleemile reageerinud ja kannatavad ka täiskasvanuna koledate armide ning madala enesehinnangu käes. Seepärast on lapsevanematel oluline jälgida oma teismelisi lapsi ja vajadusel suunata oma noorukid arsti juurde nõu ja abi saama.

Akne ehk rahvakeeli vistrikute näol on tegemist karvanääpsu ja rasunäärme viimajuha ning neid ümbritseva koe kroonilise põletikuga. Rasunäärmete ülesanne organismis on rasu tootmine. Aknet võib esineda nii näol kui ka rinnaku piirkonnas, samamoodi turjal.

Lapsevanemana on oluline märgata, millised muutused lapse nahal toimuvad. Kui nooruki näos on harvaesinevad üksikud vistrikud ja komedoonid, siis saab abi ka käsimüügis olevatest puhastus- ja ravivahenditest. Kui aga vistrikke tekib rohkem ning need muutuvad põletikuliseks, tuleks külastada nahaarsti. Viimane aitab määrata õige ravi, mis põletikuliseks läinud koldeid ravida aitab. Kindlasti ei tasu lootma jääda sellele, et vistrikud iseenesest mööduvad.
Eespool kirjeldatud müüti on oluline murda just sel lihtsal põhjusel, et ravimata jäänud akne võib nahale jätta armid jm jääknähud, mille ravi võib olla problemaatiline ja seetõttu tasub oma lapsele osta sobivad nahahooldusvahendid ning jälgida, et lapse toitumine oleks tervislik ja eluviis sportlik. Kui nahale tekib põletikulisi vistrikke aina juurde ja need ei allu enam käsimüügis olevate vahenditele, tuleb arsti juurde juurde pöörduda.

Üha rohkem näevad naha­arstid Eestis ka täiskasvanute aknet, mistõttu tuleb juba noores eas tegeleda vistrikute raviga. Teismeliseeas probleemide lahendamine väldib hiljem mitmeid iluvigu, nagu aknearmid näos, mis inimese enesetundele ja -kindlusele hästi ei mõju.

Äripäev
27. November 2015, 12:23

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi