Kinesioteipimist saab ka kodus teha

Viis aastat tagasi ei teadnud paljud, mida tähendavad sõnad kinesioteip või kinesioteipimine. Tänaseks on kinesioteip paljudele meie hulgast asendamatu abi. Kuna siiski leidub veel neid, kes imestavad värviliste ribade üle inimese kehal, on mul võimalus siinkohal jagada oma teadmisi nii kinesioteibi kui teipimise osas.

Sõna kinesio on tuletatud sõnast kinesioloogia ja see tähendab liikumist. Kinesioteipimise meetod on Eestis tänu koolitustele ja patsientide heale tagasisidele leidnud kasutamist nii spordis, füsioteraapias kui ka koduses ravis.
Tulenevalt kinesioteibi omadustest, on selle kasutusvõimalused väga laialdased. Kinesioteip on valmistatud puuvillasest kangast ja tehtud sama elastseks nagu meie nahk. Kaetud on see soojusega aktiveeruva akrüülliimiga. Seda tuleb meeles pidada teibi paigaldamisel. Hõõrumine aitab sellel paremini liimuda keha pinnale. Peamised vaevused, mille puhul kinesioteipi kasutatakse, on kõik skeletilihassüsteemiga seotud pinged ja valud. Kõige tüüpilisemalt alaseljavalu, kaelapinge, põlveliigese valu jne. Teip toimib väga hästi tursete ja sinikate korral. Lisaks on võimalik leevendada näiteks menstruatsioonivalu ja seedehäireid. Kinesioteibi mõju sõltub peaasjalikult teibi paigaldamise oskusest ja põhimõtete tundmisest. Kinesioteipide värvid ei erista teibi tugevust ega mõjusust, kõik on sarnaselt valmistatud. Kuna teip on elastne ja hästi hingav, võib teip püsida nahal kuni 5 päeva. Kinesioteip on veekindel, see püsib pikkadel treeningutel, ujudes ja
duši all käies.

Kinesioteip ei sisalda mingeid medikamente ega allergilisi aineid. Selle toimet võib seletada alljärgnevalt: kui lihased on ületöötanud või muul viisil traumeeritud, siis nad lähevad põletikulisteks ja tursuvad. Tursunud lihas avaldab seespoolt survet nahale, mistõttu aeglustub nende vahele surutud lümfiringe, lümfivedeliku kuhjumisel aktiveeruvad valuretseptorid. Retseptoritest lähtuvad valuimpulsid pidurdavad reflektoorselt lihase tööd, mistõttu need jäigastuvad ja nõrgenevad. Sellise lihase talitlus on häiritud ja valulik. Tekkivat valu-spasm-valu tsüklit on võimalik kinesioteibi asetamisega kõrvaldada. Kinesioteibi toimemehhanism seisneb selles, et kui lihas viia teibi asetamisel venitatusse, siis teip ja selle all asetsev nahk moodustavad algasendisse tuues väikeseid kortsukesi. Kortsukesed tekitavad nn naha ülesse tõstmise efekti, mille tulemusena suureneb vaba ruum naha ja nahaaluse koe vahel ja paraneb lümfivedeliku ringlus. Valuvaba liigutamine koos teibi pideva nahka tõstva toimega kiirendab oluliselt kudede taastumist.
Parima tulemuse tagab kindlasti spetsialisti abil teipimine, kuid järgides kõrvalolevaid näpunäiteid, saab kinesioteipimisega hakkama igaüks.

Tasub teada:
Kinesioteipimise põhimõtted
* Teibitav ala peab olema puhas ja karvadeta.
* Lihas, millele teibi asetad, peab olema venitatud asendis (või nahk lihase kohal).
* Lõika teibiotsad ümaraks: nii püsib teip kauem.    
* Teip on elastne, kuid ära venita seda nahale asetades liigselt.
* Peale teibiriba asetamist hõõru seda natuke, soojusega liimub see paremini.
* Kehaosa algasendisse tuues peab teip koos nahapinnaga tekitama lained või kortsud.
* Teibi võid jätta kehaosale mitmeks päevaks.
Teip eemalda nahalt rahulikult (pigem nahka teibilt ära surudes).
 
Uurimused haava ja armide ravist
On ilmunud uurimustõid teemal kinesioteibi kasutamisest haava ja armide ravis. Kuidas kasutada kinesioteipi haavade ravimisel? Selleks tuleb haav esmalt puhastada, siis kinesioteibi liimuvad pooled omavahel kokku kleepida ja asetada antud kinesioteibist tekitatud marli haavale. Marli võiks hoida niiske. Peale tuleb kleepida kinesioteibi riba, mis on suurem haavast ja katab kogu pinna. Kindlasti tuleb vältida kinesioteibi liimi sattumist lahtisele haavale. Sellist haavaaplikatsiooni vahetada 1-3 päeva tagant. Kui haav on armistunud, võib kinesioteibi kerge pingega asetada otse armile. Sellise aplikatsiooni kasutamine 1-3kuu jooksul vähendab armi liitelisust ja muudab armi vähemmärgatavaks. Ebamugavustunne ja sümptomite püsimine on peamine negatiivne mõju, mida valesti paigaldatud kinesioteip kaasa toob. Soovitan kindlasti proovida kinesioteipimist, enne kui valuvaigistite järele haarate.

Äripäev
03. December 2015, 12:34

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi