Vitamiinid turgutavad silmi

Kunstpisarad ja luteiinipreparaadid aitavad

Nägemine on enamiku inimeste jaoks loomulik tegevus ja tavaolukorras me silmade tervise peale ei mõtle. Sellele hakkame mõtlema probleemide tekkimisel. Nendeks võivad olla näiteks kipitus-, kuivus-, väsimustunne või punetus.
Paraku on viimastel aastatel päris paljudele inimestele nii mõnigi kord tulnud nende silmad meelde. See võib olla tingitud kuivast õhust (kütteperioodist, konditsioneerist), aga ka nutitelefonides ja arvutites pika aja veetmisest, samuti vananemisest ning suitsetamisest.
Täpsemalt kõneldes võivad silmad tänu pidevalt kuivale õhule kuivaks muutuda. Samuti võib seda põhjustada liiga vähene silmade pilgutamine ekraani vaadates, aga ka see, et pärast 40. eluaastat väheneb pisarate eritumine ning nende kvaliteet muutub kehvemaks. Vahel on silmade kuivuse põhjuseks ka haigused ja tarvitatavad ravimid.

Kuiva silma vastu kunstpisarad. Kuiva silma sümptomeid on palju – silm võib olla punane, väsinud, ärritunud, tunduda kuiv, võib esineda valguskartus, nägemise ähmasus. Vahel tundub, et silmas on liivatera, samuti võivad silmad olla vesised. Tundub imelik – silmad jooksevad vett, kuidas siis silm kuiv saab olla? Sellisel juhul on tegemist pisaratega, milles ei ole kõiki silma niisutamiseks vajalikke komponente.
Mida teha? Tuleb kasutada kunstpisaraid. Apteegis on päris lai valik niisutavaid silmatilku – on vesisemaid, viskoossemaid, on pudelites suuremas koguses, on ampullides üheannuselisi. Osasse tilkadesse on lisatud dekspantenooli ja vitamiine.

Kuidas silmatilku valida? Kerge kuivuse korral soovitatakse vesisemaid tilku ja pikemaajalise probleemi puhul viskoossemaid. Viimaste puhul peab aga arvestama esmase ähmasusega, mis pilgutamisel kaob.
Dekspantenooli ja vitamiine sisaldavad silmatilgad aitavad lisaks silma niisutamisele taastada ka epiteeli.
Ühekordsed annused on ilma säilitusaineteta ja sobivad allergikutele, läätsekandjatele, samuti inimesele, kellel on kunstpisarat vaja kasutada vaid mõni kord. Sobivaima silmatilga leiab iga inimene endale proovimise teel – mis ühele sobib, ei pruugi teisele sobida. Vahel võib olla vajalik kunstpisarat vahetada. Niisutavaid silmatilku tuleb kasutada seni, kuni probleem kaob, vajadusel pidevalt.
Läätsekandjad peavad enne silmatilkade kasutamist kontrollima, kas konkreetne kunstpisar sobib kontaktläätse kandjale. Loomulikult tuleb kinni pidada silmatilkade säilivusajast (enamik silmatilku on kasutuskõlblikud 28 päeva pärast avamist).
Kui apteegist saadavalolevatest silmatilkadest mõne päevaga leevendust ei saa või kaasneb silma kuivusega mädane eritis, tugev valu, nägemise halvenemine, tuleb pöörduda juba spetsialisti poole.

Moondunud nägemine nõuab arsti kontrolli. Silmaarsti vastuvõtule peab minema ka siis, kui nägemistäpsus on muutunud, lugemine raskendatud, kui nägemisvälja keskel on tuhm laik või kui nägemine on moondunud (sirged jooned näivad kõverad, tähed on väändunud). Sellisel juhul võib tegemist olla kollatähni ehk maakula muutustega.
Kuna tihti on kollatähni muutused seotud kõrgema vanusega, soovitavad silmaarstid üle 65aastastel kord aastas oma silmi kontrollimas käia, sest vahel võib kollatähni kärbumine haarata vaid ühte silma ja inimene ise ei saa arugi, et midagi valesti on.

Kollatähni kärbumist vähendavad preparaadid. Arvatakse, et kuigi ealise kollatähni taandarengu ehk ealise maakuli degeneratsiooni tekkes on oluline osa geneetikal, on tähtsal kohal ka inimese eluviis. Näiteks suitsetamine suurendab haiguse tekkeriski mitu korda, aga antioksüdantide tarbimine võib haiguse kulgu hoopiski aeglustada.
Soovitatakse tarbida värskete antioksüdantide poolest rikkaid köögi-, puu- ja juurvilju, näiteks brokoli, spinat, hernes, spargelkapsas, rohelised salatid, mais, aprikoos, kaalikas, porgand ja mustikas.
Uuringud näitavad, et teatud mikrotoitained võivad vähendada ealist kollatähni kärbumist, mis tekitab muutusi silmapõhjas ja on maailmas juhtiv pöördumatu nägemise languse põhjus vanemal elanikkonnal.
Tarbida võiks antioksüdantseid vitamiine C, E, A, aga ka tsinki, seleeni, luteiini, seaksantiini, oomega-3-rasvhappeid või ka mustikaekstrakti.
Luteiin ja seaksantiin on taimsed pigmendid ning antioksüdandid, mis kaitsevad silma võrkkesta kõrge energiaga sinise valguse eest. Mõlemad sisalduvad silma kollatähnis.
Apteegis leidub mitmeid preparaate, milles on olemas luteiin ja vajalikud antioksüdantsed vitamiinid koos mineraalidega.
Neid võivad lisaks ealise kollatähni kärbumise diagnoosiga inimestele kasutada kõik täiskasvanud, kes oma silmi turgutada tahavad.

Äripäev
02. December 2015, 15:03

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi