Toitumine ja keskkond mõjutavad silmade vananemist

Vananevate silmade eest hoolt kandmiseks on mitmeid häid viise.
Vananevate silmade eest hoolt kandmiseks on mitmeid häid viise.Foto: pixabay.com
Umbes 40aastaselt märkavad paljud, et tekkinud on nägemisprobleemid, mida varem kogetud pole.

Mõnede jaoks on murekoht kuivad silmad, enamuste jaoks aga presbüoopia ehk võimetus lähedalasetsevaid objekte selgelt näha. Mõlemad toovad omakorda kaasa silmade väsimise ning peavalu, eriti kui terve päeva arvuti taga istutakse.

Kuigi silmade tervise määravad suures osas meie geenid, tõestavad hiljuti läbi viidud uuringud, et ka toitumisel ja meid ümbritseval keskkonnal on silmadele suur mõju.
Vananedes väheneb silmaläätse elastsus ning kuigi paljud lükkavad lugemisprillide muretsemist üha edasi, vajame vananedes neid kõik – see on vältimatu. Looduse vastu me võidelda ei saa, kuid on mitmeid viise, kuidas vananevate silmade eest hoolt kanda.

Üks tavapärane asi, mida paljud lugemisprille vajavad inimesed teevad, on endale ise määratud retseptiga prillide ostmine. Retsept valitakse tavaliselt tunde järgi. Tihti on aga valitud prillid liiga tugevad ning see võib silmade fookustamisvõime vähenemist kiirendada. Meeles peab ka pidama, et prillid, mida vajatakse lugemiseks, ei pruugi olla samad, mida vajatakse arvutiga töötamiseks.

Teadlased on viimasel ajal uurinud erinevaid meetodeid, kuidas noortel inimestel nägemishäireid ennetada ning seeläbi vananevate silmade tervist hoida. Ühes uuringus tõestati, et õues viibimine vähendab lastel müoopia ehk lühinägelikkuse tekke riski. Varajane müoopia teke võib põhjustada vananedes tugevat lühinägelikkust, mis võib omakorda kaasa tuua tõsiseid silmahaiguseid, nagu glaukoom või võrkkesta irdumine.

Veel üks epideemiana leviv silmaprobleem tuleneb liigsest arvuti kasutamisest – seda kutsutaksegi arvuti vaatamise sündroomiks (ingl computer vision syndrome). Silmade hoidmiseks tuleks silmi puhata iga 20 minuti järel.

Äripäev
02. December 2015, 12:52

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi