Odraiva võib üle minna raheteraks

Tihti aetakse segamini odra­iva ja rahetera. Selgitame, mis on mis. Odraiva võib rahe­teraks üle minna, kui on muutunud krooniliseks.

Rahetera ehk halaasion on sõlmjas moodustis silmalau serval, mis on tingitud rasunäärme juha sulgusest. Sageli järgneb sellele näärme ja seda ümbritseva koe põletik. Halaasion tekib enamasti korduvate lauservapõletike või odraivade tagajärjel.

Halaasionisõlm on valutu ja püsib silma lauserval pikemat aega kui odraiva. Suuremal osal juhtudest taandub ise, kuid võib vajada kirurgilist eemaldamist.

Kui äge põletik kordub, hakkab organism kasutama teisi vahendeid, et sellest jagu saada.

Tekib moodustis, mida nimetatakse granuloomiks. See koosneb mitmetest rakukihtidest, mis on ümbritsetud sidekoelise kapsliga. Rakud granuloomis on kõik bakterid n-ö alla neelanud ja seega haigustekitajad isoleerinud. Väiksemad granuloomid kaovad mõne aja möödudes iseenesest.

Vahel võib rahetera oma suuruse tõttu hakata rõhuma silmamunale ning see võib hakata nägemist häirima. Põletiku püsimisel tekib raheterasse ka mäda ja sel juhul muutub sõlm juba valulikuks.

Odraiva puhul lauserva tekkiv rasu- ja higinäärmete põletik väljendub punetava ja valuliku sõlmekesena ripsmete juures. Vahel võib sõlm põletiku arenedes avaneda ning sealt väljub mäda.

Odraiva tekitajateks on bakterid, mis satuvad lauserva sisse mikrovigastuste kaudu. Bakterid kutsuvad organismis esile põletikureaktsiooni: bakteri ümber tekib tursevedelik ning sinna kogunevad leukotsüüdid ehk vere valgelibled.

Hukkunud leukotsüütidest moodustub mäda.

Et mäda levikut takistada, ehitab organism selle ümber sidekoest kapsli. Mäda on näha ka läbi naha või limaskesta väikese kollaka laiguna.

Odraiva võib muutuda krooniliseks ning sel juhul tekibki juba uus seisund, milleks on rahetera.

Äripäev
02. December 2015, 12:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi