Mida tähendab silmade kuivus?

Silmade kuivus on seisund, mille korral silmas ei teki normaalsel viisil pisaraid või pisarad ei ole õige koostisega ja aurustuvad liiga kiiresti.

Lisaks sellele võib silmade kuivuse korral esineda põletik silma pinnal. Ravimata jätmisel võib see põhjustada valu, haavandeid või arme sarvkestal ning osalist nägemise kaotust. Püsivat nägemise kaotust silmade kuivuse tagajärjel esineb siiski harva.

Silmade kuivus võib raskendada mõnede toimingute teostamist, näiteks arvuti kasutamist või lugemist pikema aja vältel, ning vähendada taluvust kuiva keskkonna suhtes (näiteks lennuki­salongi õhk).

Kuiva silma sündroomi võib olla kahte tüüpi. Pisarate vähesusest tingitud kuiva silma sündroom on haigus, mille korral pisaranäärmed ei suuda toota piisavalt pisarate vett sisaldavat komponenti, et silmade pindasid tervena hoida.

Pisaravedeliku liigsest aurumisest tingitud kuiva silma sündroomi võib põhjustada silmalaugudes paiknevate Meibomi näärmete põletik. Need näärmed toodavad lipiide või pisarate õlist osa, mis aeglustab aurumist ja hoiab pisarad püsivana.

Silmade kuivuse kohta kasutatakse ka teisi nimetusi, näiteks kuiva silma sündroom, kuiv keratokonjunktiviit, silma sarvkesta põletik, lakrimaalne keratokonjunktiviit, pisarapuudulikkus, kseroftalmia ning LASIK-indutseeritud neurotroofne epitelio­paatia.

Tasub teada:

Kuiva silma sümptomid

Võivad olla kõik alljärgnevad
l Torkav või põletav valu silmas.
l Tunne, nagu silmas oleks liivatera.
l Pisaravool, mis järgneb väga kuiva silma peri­oodidele.
l Veniv eritis silmast.
l Silmavalu ja silma punetus.
l Nägemise ajutine ähmastumine.
l Rasked silmalaud.
l Võimetus emotsionaalse pinge ajal nutta.
l Ebamugavustunne kontaktläätsi kandes.
l Vähenenud võime lugeda, töötada arvutiga või tegeleda muu tegevusega, mis nõuab pidevat visuaalset tähelepanu.
l Silmade väsimus.

Põhjused

l Ajutine/krooniline haigus.
l Ravimite kõrvalmõju, nt antihistamiinid, nasaalsed dekongestandid, rahustid, teatud vererõhuravimid, Parkinsoni tõve ravimid, rasestumisvastased tabletid, antidepressandid.
l Nahahaigus silmalaugudel või nende ümbruses või näärmehaigused laugudes, nt Meibomi näärmete düsfunktsioon.
l Keemilised põletused ja kuumapõletused, mis armistavad membraani.
l Kontaktläätsede pikaaegsest kandmisest tingitud sarvkesta tundlikkuse vähenemine.
l Harv silmade pilgutamine.
l Liigsed või ebapiisavad vitamiiniannused, homöopaatilised abivahendid.
l Allergiad
l Immuunsüsteemi haigused, nt Sjögreni sündroom, luupus ja reumatoidartriit. Sjögreni sündroom põhjustab suu, silmade ja muude limaskestade kuivust ja põletikku.
l Sidekesta, silmalaugu ääristava ja silma esiosa katva membraani või pisaranäärme krooniline põletik.
l Teatud silmahaigused, põletik, erinevate ärritajate, nt keemiliste aurude või tubaka­suitsu mõju, või kliima- või kütteseadmete tõmme.
l Silma pindala suurenemine, nt kilpnäärmehaiguse korral, kui silm väljapoole tungib, või pärast kosmeetilist operatsiooni, mille kestel on silmalauge liiga laialt avatud.
l Keratiit, mille korral silmalaud magamise ajal täielikult ei sulgu.

Kuidas ravitakse?

l Sõltuvalt põhjustest võib arst rakendada sümptomite leevendamiseks erinevaid meetodeid.
l Kui põhjuseks on mõni haigus, siis tuleb ravida põhjuseks olevat haigust.
l Kui põhjuseks on ravimid, võib arst soovitada üleminekut teisele ravimile, millel selline kõrvaltoime puudub.
l Kui probleemiks on kontaktläätsede kandmine, võib silma­arst soovitada teist tüüpi läätsi või läätsede kandmise aja lühendamist.
l Ägeda kuiva silma sündroomi korral võib silmaarst soovitada teil kontaktläätsedest üldse loobuda.
l Ainus saadaval olev retseptiravim on põletikuvastane ravim tsüklosporiin, mis vähendab sarvkesta kahjustusi, suurendab pisarate tootmist ja leevendab kuiva silma sündroomi sümptomeid.
Ravimi toimimiseks võib kuluda kolm kuni kuus kuud, mille vältel manustatakse ravimit kaks korda päevas.
Mõnedel raskekujulise kuiva silma sündroomi juhtudel on tarvis lühiajaliselt rakendada kortikosteroidseid silmatilku, mis vähendavad põletikku.
l Üks võimalus on sulgeda äravooluavad ehk väikesed ümmargused avad silmalaugude sisenurkades, mille kaudu pisarad silmast ninna voolavad.
Pisarakanali korke saab silmaarst valutult paigaldada. Patsient tavaliselt neid ei tunneta. Korgid on valmistatud silikoonist või kollageenist, nad on ümberpööratavad ning ajutised.
Rasketel juhtudel võib kaaluda püsivate korkide paigaldamist.
l Mõnedel juhtudel võib rakendada lihtsat operatsiooni, mille abil äravooluavad püsivalt suletakse. See protseduur aitab säilitada pisaratevoolu piiratud kogust silmas pikema aja vältel.
l Mõnedel patsientidel võivad ärritussümptomeid vähendada toidulisandid või toiduained, mis sisaldavad oomega-3-rasvhappeid, eelkõige DHA ja EPA.
Toidulisandite ja vitamiinide kasutamise ja annustamise puhul tuleb pidada nõu pere­arstiga.

Kellel võib välja kujuneda?

l Esineb tihti eakatel inimestel, kuid võib tekkida igas vanuses. Hinnangute kohaselt esineb kuiva silma sündroom peaaegu viiel miljonil vähemalt 50aastasel ameeriklasel. Nende hulgas on naisi üle kolme miljoni, mehi üle pooleteise miljoni. Leebemaid sümptomeid esineb veel kümnetel miljonitel inimestel.
l Rohkem levinud pärast menopausi. Naistel, kes jõuavad menopausi liiga vara, on silmade kuivusest tingitud silma­pinna kahjustuse teke tõenäolisem.
l Rasedatel.
l Naistel, kes saavad hormoonravi. Ainult östrogeeni saavatel naistel on silmade kuivuse esinemine 70 protsenti tõenäolisem, nende hulgas aga, kes saavad nii östrogeeni kui ka progesterooni, on kuiva silma sündroomi väljakujunemise risk 30 protsenti kõrgem.
l Pärast refraktiivse kirurgia (LASIK-operatsiooni) teostamist. Need sümptomid kestavad tavaliselt kolm kuni kuus kuud, mõnedel juhtudel ka kauem.

Kuidas ennast ise aidata?

l Kasutage esmaseks raviks käsimüügis olevaid tehispisaraid, geele ja salve. Need pakuvad ajutist leevendust ja asendavad olulisel määral loomulikul teel tekkivaid pisaraid patsientidel, kellel esineb pisarapuudulikkus. Vältige konservantidega tehispisaraid, kui peate neid kasutama üle nelja korra päevas, ning preparaate kemikaalidega, mis ahendavad veresooni.
l Kandke prille või päikeseprille, mis asetsevad näo lähedal või millel on külgsirmid, võib aidata aeglustada pisarate aurumist silma pinnalt. Siseruumides aitab silmade kuivuse vastu õhupuhasti kasutamine, mis filtreerib tolmu ja teisi osakesi. Samuti võib abiks olla õhuniisutaja, mis õhku niiskust lisab.
l Vältige kuivi tingimusi ja laske silmadel puhata, kui teostate tegevusi, mis nõuavad silmade pikaajalist rakendamist. Nende tegevuste ajal kasutage silmatilku.

 

Mis on mis:

Sarvkest
l Läbipaistev kuplitaoline välispind, mis katab silma iirise, silma värvilise osa ees.
l Aitab kaitsta ülejäänud silma bakterite, tolmu ja muude kahjulike osakeste eest.
l Painutab (või murrab) silma sisenevat valgust ning annab silmale suurema osa selle fookustamisvõimest. Lisaks sellele toimib ka filtrina, mis blokeerib enamiku päikesevalguses sisalduvatest kahjulikest ultraviolettkiirguse (UV) lainepikkustest.
l Põhjalikult liigendatud läbipaistev struktuur, koosneb täpsete kihtidena paiknevatest rakkudest ja valkudest, kuid selles puuduvad veresooned, mis seda toidaks või nakkuste eest kaitseks. Toitaineid saadakse pisaratest ja vesivedelikust.

Pisarad
l Toodab pidevalt pisaranääre, et silma pinda niisutada, toita ja kaitsta. Lisaks tekivad reaktsioonina eriolukorra puhul, mille põhjuseks võib olla silma sattunud tolmuosake, silma nakkus või ärritus, või hoopis tugev emotsioon. Kui pisaranäärmed ei suuda piisavalt pisaraid toota, võib selle tulemuseks olla silma kuivus.
l On vajalikud silma üldise tervise ja selge nägemise tagamiseks.
l Koosnevad välisest õlisest lipiidkihist, mida toodavad Meibomi näärmed, keskmisest vesisest pisarakihist, mida toodavad pisaranäärmed, ning sisemisest limajast mutsiinkihist, mida toodavad rakud, mis paiknevad silma valge osa peal asuvas õhukeses läbipaistvas kihis ja katavad kogu silmalaugude sisepinna.
l Koosnevad valkudest (sh kasvufaktoritest), elektrolüütidest ja vitamiinidest, millel on kriitiline tähtsus silma pinna tervise hoidmisel ja nakkuste vältimisel.
l Iga haiguslik protsess, mis muudab pisarate koostist, võib muuta need ebatervislikuks ja tuua kaasa kuiva silma sündroomi.

 

 

Äripäev
02. December 2015, 14:47

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi