Laserravi kogub populaarsust

Laserravi aparaati saab vajadusel ka koju osta või laenutada, kuid enamasti töötatakse 
sellega vastu­võtul.
Laserravi aparaati saab vajadusel ka koju osta või laenutada, kuid enamasti töötatakse sellega vastu­võtul.Foto: Erakogu
Nii maailmas kui ka Eestis üha enam populaarsust võitev madala sagedusega laserteraapia aitab kiirendada organismi loomulikke paranemisprotsesse ja annab laiahaardelisi kasutusvõimalusi taastusravis.

Laserteraapia on suureks abiks taastumisel, eriti ägedate vigastuste (traumade) puhul, kus paranemine võib kiireneda lausa 200%. Kiirelt alanev turse, valu ja põletik aitavad inimese rutem liikuma ning oma tavapäraste tegemiste juurde suunduda. Põhimõtteliselt kiirendab laserteraapia organismi loomulikku tervenemise protsessi.

Pärast vigastuse teket ja kontrolli traumapunktis võib oma sammud julgelt mõne laserteraapia teenust pakkuva asutuse poole seada. Samuti on kiiret abi loota operatsioonijärgsel (näiteks põlve) taastumisel.

Ligi 60% Eesti tööealisest elanikest põeb luu- ja lihaskonnaga seotud haigusi. Väga suure osa sellest moodustavad ülekoormus- ja kutsehaigused, enamasti selja-, turja- ning kaelavaevused. Paljudel tervisesportlastel aga ka õla, küünarnuki ja randme hädad. Kiire taastumine selliste probleemide korral on väga oluline – inimene saab rutem oma igapäeva toimetuste juurde naasta, samas väheneb ka tüsistuste ja haiguse krooniliseks muutumise oht.

Ravi tehakse lokaalselt, otse haigele kohale. Siiski, näiteks ülekoormusvigastuste korral võib vigastuse haare olla palju suurem – tihti saavad probleemid alguse näiteks hoopis seljast.

Seetõttu on edukaks raviks oluline vaadata inimest kui tervikut, mitte vaid haiget piirkonda.

Pakuvad mitmed kliinikud

Eestis on valida mitme laser­teraapia tegija vahel. See on tasuline teenus, mida haigekassa kinni ei maksa. Tavaliselt maksab seanss 3–8 eurot ja seansid peaksid toimuma võimalikult järjestikustel päevadel.

Laserteraapia OÜ laserravi kabinet Merimetsa Tervisekeskuses palub Egle Ermi sõnul kliendi rahulejäämise nimel individuaalset lähenemist ja kompleksset teenust. Sealt saab laserravi aparaadi ka koju laenutada, et ei peaks iga päev kohal käima. Väiksemate tervisehädade puhul võib laserteraapia kuuri võtta ilma füsioterapeudi konsultatsioonita, lisas ta. Kabinet pakub kõiki laserteraapia teenuseid, nii tugiliikumisaparaadile kui ka nahaprobleemidele.

Tallinnas pakuvad laserraviseansse suurematest haiglatest näiteks Lääne-Tallinna Keskhaigla ja Ida-Tallinna Keskhaigla taastusraviosakonnad.

“Laserravi tulemusena paraneb verevarustus ja kudede ainevahetus. Intensiivistuvad immunoloogilised protsessid. Häid tulemusi annab laserravi liigese-, lihase- ja kõõluste põletiku korral ning traumajärgse seisundi ravis, samuti troofiliste haavandite ja veenipõletike ravis,” kinnitab ITK koduleht. Haiglad küsivad arsti saatekirja.

Laserravi pakkuv Tallinnas Spordimeditsiini SA küsib samuti saatekirja ja nimetab laserravi näidustusteks ägedate ja krooniliste liigese- ja lihasehaiguste ravi, mis vähendab põletikku ja tõstes immuunsust, radikuliitide, osteokondrooside, liigesehaiguste, troofiliste haavandite ja ekseemide ravi, samuti kõrva-nina-kurgu- ja hambahaiguste ravi, aga ka neuropaatiate, lihase- ja liigesevalude ravi.

Alates 2011. aastast on neil kasutusel laserdušš, mis sobib suurema pinnaga kahjustuste raviks. Aparaat suudab suuremat pinda kiiritada ühtlasemalt.

Mujal Eestis on väiksed kabinetid veel Pärnus, Tartus, Saaremaal ja Rakveres.

Mis on mis:

Laser

Kokkusurutud valguskiir, mis erineb loomulikust valgusest, sest on sidus ja liigub mööda sirgjoont vaid ühel kindlal lainepikkusel. Teoreetilise aluse laserseadmele pani 1920ndatel Albert Einstein, esimene laser pandi reaalselt kokku 60ndatel. Mõned aastad hiljem leidis doktor E. Mester katse käigus esimesed bioloogilised efektid pehme laseri kohta. Alates sellest ajast on laserteraapia kohta tehtud palju teaduslikke uuringuid.

Laserid meditsiinis
Kirurgilised laserid. Suure võimsusega, kasutatakse kudede lõikamiseks ja hävitamiseks. Terapeutilised laserid. Madala sagedusega, kasutusala on peamiselt taastus- ja hooldusravi. Loodud organismi paranemisprotsesside kiirendamiseks enamjaolt luu- ja lihaskonna haigustes ning haava- ja teiste nahaprobleemide ravis. Kasutavad peamiselt taastusarstid, füsioterapeudid, massöörid. Valdkond areneb kiirelt, tänaseks on saadaval ka headel parameetritel seadmed koduseks kasutamiseks.

Laserteraapia
- Mõjub läbi biostimulatsiooni. Madala sagedusega laserkiired käivitavad rakus mitmeid protsesse, mille tulemuseks on rakuaktiivsuse paranemine.
- Nn külmad laserkiired ei hävita ega kahjusta kudesid, vaid edendavad paranemist. Kiireneb paranemine ilma kõrvalnähtudeta, vastunäidustusi on äärmiselt vähe.
- Näidustused: kõik pehmekoevigastused,
epikondüliit (golfimängija, tennisisti küünarliiges), karpaalkanali sündroom, kukekannus, Schlatteri tõbi, tendiniit, tendovaginiit, selja-, turja- ja kaelavalu, akne, psoriaas, haavad
(k.a kroonilised) jne.
- Soodustab kiiremat turse alanemist, põletiku vähenemist, valu leevendust, stimuleerib närvifunktsioone ja tõstab üldist immuunsüsteemi.
- Saab ravida lihaseid, kõõluseid, liigeseid, haavu, aknet, aga ka stimuleerida akupunktuurpunkte.
- Ravikuur võib kesta olenevalt vigastusest 4–6 korda, kroonilise häda korral 10–15 korda. Ühe ravikorra pikkus sõltub vigastuse suurusest. Väiksem tervisehäda võtab aega 10–15 minutit, suurema probleemi puhul võib aega minna kuni 30 minutit.
- Heaks ravivõimaluseks ka lastele.

Äripäev
01. December 2015, 13:13

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi