Diklofenak eemaldati Inglismaal käsimüügist

Suurbritannias ei lubata enam diklofenakki käsimüügis müüa, kuna see suurendab patsientide südameveresoonkonnahaiguste tekke riski. Eestis aga on ravim vabalt kättesaadav.

Suurbritannias ei ole alates 15. jaanuarist suukaudsed diklofenaki tabletid, mida kasutatakse lühiajalise valu leevendamiseks, enam käsimüügis kättesaadavad. Põhjuseks on väike risk südamehaigustele, teatas riigi ravimiamet. Käsimüüki pandi diklofenak seal 2008. aastal, varem oli tegemist retseptiravimiga.

Eesti ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla selgitas, et arvestades Suurbritannia ravimiameti otsust ja meediakajastusi seoses kardiovaskulaarsete riskidega, saadeti proviisoritele meeldetuletus, millele ravimit patsiendile soovitades tuleks tähelepanu pöörata. “Jälgime mujal toimuvat, analüüsime olemasolevaid andmeid ja teeme otsuse diklofenaki kuuluvuse muutmise kohta pärast ekspertidega konsulteerimist,” sõnas Uusküla.

Oht oli varem teada

Uusküla jätkas, et diklofenaki käsimüüki lülitamisel aastal 2011 informeeriti apteekreid ravimiohutusega seotud aspektidest, millele tuleb patsiendi nõustamisel tähelepanu juhtida. Need hoiatused patsientide nõustamisel kehtivad endiselt.

Mittesteroidsete põletikuvastaste ravimitega seotud südameinfarkti ja insuldi tekkerisk on teadaolev, jätkas ta, seda eriti suurte annuste korral – diklofenaki puhul 150 mg ööpäevas ja pikaajalisel kasutamisel.

2013. aastal hinnati Uusküla sõnul Euroopa Liidus uuesti olemasolevaid andmeid ning leiti, et diklofenakil on arteriaalse tromboosi risk samasugune nagu COX-2 inhibiitoritel. Suurbritannia inimravimite komisjon leidis tema sõnul nüüd oma hinnangus, et kardiovaskulaarsete kõrvaltoimete teket ei saa välistada ka lühiajalisel kasutamisel väikses annuses (st käsimüügiravimina). “Eesti kõrvaltoimete andmebaasi põhjal ei saa öelda, et väikses annuses käsimüügis diklofenak oleks tõstnud meile diklofenaki kohta edastatavate kõrvaltoimeteatiste hulka,” märkis Uusküla.

Mis on mis:

Voltaren Akti
- toimeaine diklofenak;
- 12,5 mg tablettide N10 pakend Eestis käsimüügis 1. novembrist 2011;
- käsimüügiravim mitmes ELi riigis (nt Tšehhis, Saksamaal, Ungaris, Rootsis, Lätis, Leedus, Hollandis, Itaalias), Austraalias ja Uus-Meremaal.


Tasub teada:

Eestis 6 teatist
ravimiametile tehtud teatised ravimi kõrvalmõjude kohta
- Voltaren Akti kasutamisel tekkis patsiendil astmahoog;
- nahasprei kasutamisel tekkis patsiendil sügelev lööve;
- süstelahuse kasutamisel tekkis anafülaksia, teisel juhul allergiline reaktsioon ning kolmandal süstitava käe paresteesia (närvikahjustus);
- 150 mg ööpäevase annuse suukaudsel manustamisel tekkisid nägemishäired, tasakaaluhäired, pearinglus, valu ülakõhus.

Äripäev
01. December 2015, 12:32

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi