Bariaatria aitab diabeetikut

Bariaatrilisi operatsioone viiakse läbi ka Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.
Bariaatrilisi operatsioone viiakse läbi ka Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.Foto: Raul Mee
Rasvumine on oluline II tüüpi diabeedi riskifaktor, millega on seotud ligikaudu 90–95% USA diabeedijuhtudest. Kuid hiljuti läbi viidud uuringu tulemused näitavad, et kaalu vähendamise operatsioon võib seda riski märkimisväärselt leevendada.

Teadlaste meeskond, kelle hulka kuulus ka professor Martin Gulliford Suurbritannia Londoni King’s College’ist, avaldas uuringu tulemused ajakirjas The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Varasemad uuringud on näidanud, et kaalu vähendamise operatsioonid (bariaatriline kirurgia) võivad osutuda tõhusaks strateegiaks II tüüpi dia­beedi ravimiseks rasvunud patsientidel.

Takistab ka diabeedi väljakujunemist

Professor Gulliford märgib koos kolleegidega, et seni on väga vähesed uuringud käsitlenud küsimust, kas kaalu vähendamise operatsioon võib takistada diabeedi väljakujunemist rasvunud patsientidel. Sellele küsimusele soovisidki teadlased oma uuringuga vastust saada.

Nad analüüsisid Suurbritannia Kliiniliste Uuringute Andmebaasis sisalduvaid haiguslugusid ja tegid kindlaks 2167 ilma diabeedita rasvunud täiskasvanut, kellele oli tehtud üks kolmest kirurgilisest protseduurist: maost möödajuhtiv operatsioon, maopaela asetamine või vertikaalne gastrektoomia.

Kontrollisikuteks valisid teadlased samuti 2167 rasvunud patsienti sarnaste vanuse, soo, kehamassiindeksi (KMI) ja veresuhkru taseme näitajatega, kellele polnud kaalu vähendamise operatsiooni tehtud või kes olid saanud muud rasvumisega seotud ravi.

Vaatlusaluseid jälgiti 7 aasta jooksul.

Kaalu vähendamise operatsioon vähendas II tüüpi diabeedi riski 80%. Teadlased leidsid, et jälgimisperioodil kujunes 177 kontrollisikul välja II tüüpi diabeet, kaalu vähendamise operatsiooni läbinud patsientide hulgas oli aga vastav arv ainult 38.

Teadlased arvutasid välja, et isegi pärast seda, kui võeti arvesse teisi tegureid, mis mõjutavad diabeedi väljakujunemist rasvunud isikutel (nagu näiteks suitsetamine, hüpertensioon ja kõrge kolesteroolitase), vähendas kaalu vähendamise operatsioon II tüüpi diabeedi riski patsientide hulgas 80%.

Gulliford ütles, et saadud tulemused lubavad arvata, et bariaatriline kirurgia võib olla äärmiselt tõhus meetod dia­beedi tekke vältimiseks tugevalt rasvunud meestel ja naistel.

Jäänud on siiski veel palju küsimusi

Teadlased märgivad, et nende uuring on siiski teatud määral piiratud. See ei hõlmanud näiteks patsiente, kellele oli teostatud vähem levinud kaalu vähendamise protseduure, nagu biliopankreaatiline diversioon, milles on kombineeritud maost möödajuhtimine ja väiksema maomahu loomine. Seetõttu pole ka selge, kuidas sellised protseduurid rasvunud patsientidel II tüüpi dia­beedi riski mõjutaksid.

Lisaks ütlesid teadlased, et patsiendid, kellele tehti kaalu vähendamise operatsioon, võisid kontrollisikutega võrreldes diabeedi ennetamise nõuandeid (tervislik toitumine ja füüsiline tegevus) paremini järgida.

“Siiski,” lisavad nad, “panime me tähele, et operatsiooni läbinud isikutele kirjutati tõenäolisemalt välja hüpertensioonivastaseid ravimeid või statiine, mida võib vahel seostada diabeediga.”

Äripäev
01. December 2015, 12:36

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi