Tänapäevaseid seisukohti vähivalu ravis peaksid teadma nii patsient kui ka tema lähedased

Eestis tarvitatakse opioide vähivalu raviks kordades vähem kui meie lähiriikides Soomes, Rootsis, Norras või Taanis. Selle statistika taga peitub aga omakorda Eesti patsientide ja nende lähedaste elukvaliteedi halvenemine.

Kuigi ravimiameti andmetel suurenes meil opioidide kasutamine viimastel aastatel mõnevõrra (Eesti Arst 2014, 93), on senine vähene kasutamine seotud siiski ekslike eelarvamuste ja nappide teadmistega uuematest seisukohtadest. See puudutab nii patsiendi seisundi hindamist, kartust opioidraviga sõltuvust tekitada kui ka võimalikke kõrvaltoimeid.

Samas, arstide poolt on selgeks tehtud, et valude tõttu opioide saavatel vähihaigetel on psüühilise sõltuvuse (narkomaania) tekkerisk minimaalne.

VALURAVI VÕIMALUSI EI TUNTA PIISAVALT

2012. aastal viidi perearstide seas läbi uuring vähiravist. Toona tõdes kolmandik perearste, et nad jäävad aktiivravi lõpetanud patsiendiga sisuliselt üksi ning kontakt onkoloogiga on ebapiisav.

Tänaseks on olukord siiski märkimisväärselt muutunud ja perearstide-onkoloogide ning üle Eesti toimivate valukabinettide omavaheline koostöö areneb üha. Koostöö tulemusena selgitatakse vastastikku uuemaid seisukohti ja rakendatakse ka ajakohasemaid ravivõimalusi.

Vaatamata sellele saab ikkagi väita, et kasvajahaigete valu on Eestis endiselt alaravitud. Üks põhjus peitub selles, et vähihaige lähedased ja haiged pole valuravi tegelikest võimalustest piisavalt teadlikud.

Samas võib probleem vähihaigete valu alaravimisel tingitud olla ka patsiendist, kes ei tunnista valu, keeldub edasisest ravist, kardab kõrvaltoimeid ja sõltuvusse jäämist või arvab, et valu käibki vähiga paratamatult kaasas. Sama juhtub patsiendi lähedastega.

Et pahaloomulise kasvajaga haigel on valu sageli esinev probleem, tuleb seda kindlasti ravida. Nii saab patsiendi elu elamisväärseks muuta ning aidata tal paremini oma haigust taluda. Kindlasti tuleks valuravi eesmärgil pöörduda kohe valukabinetti ja need on avatud mitmel pool Eestis, sest – mitte keegi ei tohiks valu kannatada ega varjata.

Äripäev
20. November 2015, 10:07

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi