Taastusarst vaatab patsienti kui tervikut

Taastusravist vaagnavaluga patsiendi puhul rääkis Eesti Valu Seltsi konverentsil kliinikumi spordimeditsiini- ja taastusravikliiniku taastusarst Teele Kaarma-Tõnne.

Kroonilise vaagnavaluga patsiendi taastusravi meeskonnas on arsti sõnul taastusarst, füsioterapeut, kliiniline psühholoog, vajadusel ka tegevusterapeut. Ka seksuaalnõustaja oleks vajalik. “Tähtis on holistiline lähenemine: patsient on tervik,” jätkas Kaarma- Tõnne. Vaagnavalude korral on väga tähtis õige hingamine, sest hingamisharjutused aitavad vaagnapõhja lõõgastada. Samamoodi on oluline õige kehahoid.

Valud saavad alguse erinevatest allikatest

Valu tekkimise ja püsimise mehhanismid on väga erinevad, jätkas taastusarst. Muskuloskeletaalne vaagnavalu pärineb lihastest, fastsiatest, ligamentidest, liigestest või luudest. “Kaebused võivad olla väga erinevad, näiteks kõhuvaagna valu, valu istudes, liigutustel, asendi vahetusel, sugu ühte ajal või selle järel,” rääkis Kaarma-Tõnne.

Vaagnapõhjalihastel on erinevad funktsioonid, üks nendest on vaagnaorganite toetusfunktsioon. “Vaagnapõhjalihased peavad töötama koordineeritult vastavalt situatsioonile, oluline on lisaks pingutamisele ka oskus lihaseid lõõgastada,” jätkas ta. On normaalseid, väheaktiivseid ja üleaktiivseid vaagnapõhjalihaseid. Viimase väljenduseks võib olla näiteks kõhukinnisus, samuti võib esineda takistatud urineerimine ning tekkida krooniline vaagnavalu.

Lihaste töövõimet tuleb eelnevalt hinnata

Enne taastusravi määramist peab hindama patsiendi vaagna põhjalihaseid, et kontrollida vaagnapõhja kontraktsiooni soorituse õigsust ja anda sobivad harjutused.

Hindamiseks kasutatakse näiteks Tartus digitaalset palpatsiooni (vaginaalne, rektaalne), elektromüograafiat (vaginaalne, rektaalne elektrood), samuti reaalajas ultraheli (dünaamiline uuring vaagnapõhjalihaste funktsiooni hindamiseks, mitte haiguste diagnoosimiseks – toim).

Kuna müofastsiaalsed trigerpunktid võivad põhjustada vaagnavalu, on tehtud mitmeid uuringuid müofastsiaalse füsioteraapia efektiivsuse kohta valu leevendamisel.

Teraapia õpetab lihaseid lõõgastama

On võrreldud omavahel üldist terapeutilist massaaži ja müofastsiaalset füsioteraapiat, mis sisaldas lisaks väliste ja sisemiste trigerpunktide käsitlemisele ka venitusi ja koduseid harjutusi.

“Üldhinnang ravi tõhususele oli väga positiivne just müofastsiaalse füsioteraapia grupis, 59% versus 26%,” lausus ta. “Kui krooniline vaagnavalu on muskuloskeletaalset päritolu, tuleks leida trigerpunktid ja neid ravida. Lisaks õige hingamine, venitused, sobiv üldfüü- siline treening.

Vaagnapõhjalihaste lõõgastamise õpetamiseks võib kasutada nii dünaamilist ultraheli kui ka elektromüograafiat,” sõnas Kaarma-Tõnne.

Eesmärk on vähendada valutunnet

Eesnäärme kergete valusündroomide korral võib aidata tema sõnul elektroakupunktuur, aga nõelravi peaks tegema Hiina meditsiini arst, kes läheneb inimesele terviklikult.

Praegu on saadaval laserakupunktuuri pliiatseid, mis monoteraapiana ei pruugi efekti anda.

TÜ Kliinikumis on igapäevaselt kasutusel vaginaalne ja rektaalne elektristimulatsioon kui üks ravimeetod lihaste lõõgastamiseks vaagnavaluga patsiendil.

Üldisemalt lähtudes on Kaarma-Tõnne sõnul tähtis saavutada treeneri-sportlase suhe ravimeeskonna ja patsiendi vahel.

“Meeskonnaliikmed saavad anda patsiendile tööriistakasti erinevate meetoditega, mida patsient saab kasutada, et ta tunneks, et tal on kontroll oma keha üle,” kinnitas ta.

“Arvestades valu biopsühhosotsiaalset mudelit, peaks kroonilise vaagnavalu ravi olema multidistsiplinaarne ja multimodaalne ning selle eesmärk on vähendada valu, parandada patsiendi elukvaliteeti, sõltumatust ja aktiivsust,” lisas arst.

Äripäev
23. November 2015, 14:58

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi