Seksiga seotud peavalu seniarvatust levinum

Ligikaudu üks protsent täiskasvanutest tunnistab, et neil on esinenud seksuaalvahekorraga seotud peavalusid ning et need võivad olla tugevad, kirjutas Science Daily.

Loyola Ülikooli Meditsiinikeskuse neuroloogi ja peavaluspetsialisti sõnul esineb selliseid olukordi aga kindlalt rohkem. “Paljud inimesed, kes seksuaalvahekorra ajal peavalu kogevad, häbenevad neist arstidele rääkida,” märkis doktor Jose Biller, kes on ravinud kümneid patsiente seksuaalvahekorraga seonduva peavalu tõttu. Biller on Loyola Ülikooli neuroloogiaosakonna juhataja.

Koomikud on heitnud sageli nalja olukorra üle, kus abikaasa peavalule viidates seksist keeldub. Kuid Billeri sõnul pole seksiga seotud peavalu sugugi naljaasi. “Seksuaalvahekorraga seonduvad peavalud võivad olla äärmiselt valulikud ja hirmutavad,” ütles Biller. “Lisaks võivad need olla väga rusuvad nii peavalu all kannatava poole kui ka partneri jaoks.”

Tavaliselt põhjustavad peavalusid erinevad haigused, nagu näiteks migreen või pingest tulenevad probleemid. Kuid peavalud võivad olla ka teiste haiguste kaasnähud ning mõ- ned neist võivad olla eluohtlikud. Vähestel juhtudel võib peavalude põhjuseks olla näiteks verejooks, ajuaneurüsm, insult, kaelaarteri vereringehäire või subduraalne hematoom. “Seetõttu soovitame me patsientidel läbida põhjaliku neuroloogilise kontrolli, et välistada sekundaarsed põhjused, mis võivad olla eluohtlikud,” ütles Biller. “See on eriti oluline juhul, kui peavalu esineb esimest korda.” Seksuaalvahekorda võib võrrelda kerge kuni keskmise intensiivsusega füüsilise harjutusega. 2004. aastal klassifitseeris Rahvusvaheline Peavaluliit seksuaalvahekorraga seonduva peavalu primaarse peavalu eraldi vormina.

Inimesed võivad Billeri sõnul seksiga seotud peavalu riski vähendada, tegeledes füüsilise tegevusega, vältides alkoholi liigtarbimist, hoides tervislikku kehakaalu ning järgides arsti nõuandeid. Billeri sõnul on seksuaalvahekorraga seonduva peavalu esinemine meeste hulgas kolm kuni neli korda tõenäolisem kui naistel.

Äripäev
23. November 2015, 14:04

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi