Palavik: mis, millal, kuidas?

Palavik on mõne haiguse tunnus, mitte iseseisev tõbi. Sagedasemad palaviku põhjustajad on ägedad hingamisteede põletikud.

Palavik tekib organismi vastusreaktsioonina nakkusele, aidates nõnda kiiremini jagu saada nakkust põhjustanud viirusest või bakterist.

Palavikku ei tohi karta

Palavik kuni 38,5–39,5 ja isegi kõrgem ei ole ohtlik. Palaviku tekkides ei tohiks kiirustada selle alandamisega. See on vajalik vaid siis, kui kehatemperatuuri tõusuga kaasub rahutus, üldine halb enesetunne, teadvuse- või südametegevuse häired või kui varasemast on teada palavikupuhused krambid.

Käepäraseim vahend palaviku alandamiseks on aspiriin või paratsetamool tableti, siirupi, ravimküünla, limonaadi vm kujul. Tähelepanu: aspiriin ei sobi alla 6–7aastastele lastele. Seetõttu on soovitav igasse koduapteeki muretseda pigem paratsetamooli, mis on tuntud ka tülenooli, pamooli, alvedooni, panadooli ja atsetaminofeeni nime all.

Kui ravim ei aita

Kui palavik piisavast ravimiannusest hoolimata püsib, on vajalik kehatemperatuuri alandamine füüsikaliste võtetega. Hästi talutav on keha ülehõõrumine toasooja veega. Haige lapse voodi kõrvale võetakse kausiga 1–2 liitrit toasooja vett. Käsi kastetakse vees märjaks ja hakatakse silitama algul lapse üht kätt kuni vee kuivamiseni, seejärel teist kätt, rinda, selga, jalgu, kuni ring on täis. Selleks kulub umbes 10–15 minutit. Tekkiv vedeliku auramine kehapinnalt põhjustab naha-, seejärel ka kehatemperatuuri alanemise. Võimalik on ka jaheda veepudelite asetamine kaenla alla ja kubemesse. Nendes piirkondades asuvad suured veresooned, mille kaudu toimubki kehatemperatuuri alanemine. Kui eeltoodud võtted on toimeta ja lapse seisund halveneb, võib kasutada ka mähkimist jaheda veega niisutatud linadesse.

Krampide korral lisaravimid

Kui lapsel on kalduvus palavikukrampide tekkeks, on vaja arstiga eelnevalt nõupidamine. Selleks puhuks peavad kodus varuks olema veel mõned ravimid.

Pane tähele:

Paratsetamooli annustamine

  • Arvestada on vaja ravimi hulka ja laste puhul ka kehakaalu.
  • Paratsetamool siirupina on eriti sobiv väikelastele, seejuures on vajalik lähtuda pakendil toodud juhendist, mis on igal ravimitootjal veidi erinev.
  • Mõnekuustele laste on sobiv ravimküünal. Vajalik on teada, et pärasoolekaudne annus on sama toime saamiseks suukaudsest 1,5–2 korda suurem.

SOOVITAVAD ANNUSED

  • Täiskasvanutele ja üle 12aastastele lastele 0,5–1 g (1–2 suurt tabletti) iga 4–6 tunni järel.
  • Alla 12aastastele lastele 10–15 mg keha kaalu iga kilogrammi kohta kuni 5 korda öö- päevas.
  • Näiteks kui on vaja alandada väikelapsel kaaluga 10 kg palavikku, siis eeltoodu alusel korrutatakse 10 (kg) × 15 (milligrammi) ja saadakse ühekordseks annuseks 150 mg. See on umbes veerand suurest tabletist. Selliseid annuseid tohib anda kuni 5 korda ööpäevas.
Äripäev
23. November 2015, 11:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi