Kõhuvalu naistearsti pilgu läbi

ITK naistearst Mall Varvas rääkis Eesti Valu Seltsi konverentsil naiste alakõhuvaluga seotud teemadest. Muret teeb tema sõnul, et vaid kolmandik naistest, kel valutab kõht, pöördub arsti poole.

Arstide terminoloogia järgi on krooniline alakõhuvalu selline, mis on kestnud vähemalt kuus kuud. “See lokaliseerub nabast allapoole ja on nii tõsine, et põhjustab funktsionaalseid häireid või vajab tõ- sist ravi,” rääkis Varvas. Kroonilist kõhuvalu esineb 4–15%-l naistest ja sageduselt on see võrreldav migreeni, seljavalu ja astmaga. Samas on selline patsient kindlasti arstile väljakutse, sest ta on rahulolematu ja vaevas, käinud juba mitme eriarsti juures. “Kroonilise kõhuvalu põhjuseid on väga palju ja vahel ei leitagi põhjust,” nentis Varvas. Tähtis on tema sõnul teada, et pooltel patsientidel, kellel diagnoosi ei leita, on anamneesis psüühiline või füüsiline ahistamine.

Üks esmaseid põhjuseid on endometrioos

Üks esimesi kõhuvalu põhjusi on naistearsti sõnul endometrioos. Seda põeb kuni 15% naistest ja kroonilise alakõhuvaluga naispatsientidest esineb seda kuni 50%-l. “Tüüpiliselt on naine umbes 30–40aastane, tal esineb kord kuus kõhuvalu seoses päevadega, mis on vererohked. Kaasuda võib viljatus, ärritatud soole sündroom (IBS), rahutu põis, vahel aga pole üldse tunnuseid,” kirjeldas Varvas. On eriti tüüpiline, et väga väike, paarimillimeetrine kolle võib põhjustada väljakannatamatu valu, jätkas ta. Selline valu pole eluohtlik.

Ilma ravita võib endometrioos süveneda, ehkki samas võib ka iseeneslikult taanduda. “Kui naine jõuab üleminekuikka, siis endometrioosivalud tavaliselt kaovad,” lohutas Varvas.

Ravi eesmärk on valu leevendamine

Varvas rääkis, et kui ravi lõpetada, siis mõne aja pärast sümptomid tekivad taas. “Valuvaigisteid tasub valulike päevade ajal kindlasti võtta, ja seda juba 24 tundi enne. Esimesel päevadel kasutada kuuetunnist intervalli,” soovitas Varvas.

Kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased preparaadid on samuti endometrioosi raviks sobilikud. “Nende abil endometrioosi kolded atrofeeruvad. Neid ravimeid tuleks sel juhul kasutada kolm kuni neli kuud järjest ilma pausita,” lausus Varvas. Progestageenid on Varvase sõnul sobilikud neile, kellele östrogeenid ei sobi.

Ravi kestab neli kuni kuus kuud. “Tegelikult viivad need noore naise kiiresti menopausi ja põhjustavad sellest tulenevalt kõrvaltoimeid, mis on iseloomulikud üleminekuajale. Seega peab see ravi olema lühiajaline, pikema ravikuuri puhul või kõrvaltoimete tekkimisel tuleb lisada hormoonasendusravi,” selgitas doktor Varvas.

Kirurgiline ravi tavaliselt kas eelneb või järgneb medikamentoossele ravile. “Efekt on parem kerge ja mõõduka endometrioosi puhul,” lausus naistearst.

Rasedust saab planeerida kohe operatsiooni järel. Lapseootus ja vähemalt kaheaastane rinnaga toitmine on Varvase kinnitusel endometrioosi ravi parim võimalus, sest see on looduslik anovulatsioon.

Valu võivad põhjustada ka teised põletikulised tõved

Adenomüoos põhjustab samuti vaevavat alakõhuvalu, kuid 21–40%-l jääb valu püsima, vaatamata ravile, lisas Varvas. Põletikulised haigused võivad samuti kõhuvalu tekitada, siin on tegijaks näiteks klamüüdia.

Jääkmunasarjade sündroomi puhul võib Varvase sõnul tekkida päevade moodi veritsust. Leid on nähtav ultrahelis.

Emaka müoom põhjustab Varvase sõnul harva alakõhuvalu, välja arvatud nekroosi puhul. Munasarjavähi korral on tuntav survetunne, ebamugavus, vaev, mitte alati otsene valu, lisas naistearst.

Tema sõnul on vahest kõige keerulisem vaagnapõhja lihaste pinge sündroom. Puudutades või vajutades ülitundlikke valupunkte vallandub valu, mis kiirgab reide ja mujale. “Põhjus on teadmata,” lisas Varvas. Esmaseks raviks peaks olema füsioteraapia, kus lõõgastatakse vastavaid lihaseid. Ta hoiatas, et vaagnapõhjalihaste treening teeb asja hullemaks.

“Võib kasutada lokaalanesteetikumi süstimist ning lokaalselt võib süstida ka Botoxit, mis annab efekti kuni pooleks aastaks,” rääkis Varvas. Muidugi on tähtis medikamentoosne valuravi ja vaginaalne östrogeen menopausis naistele.

Äripäev
23. November 2015, 14:09

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi