Toidulisanditega artroosi vastu. Kas aitavad?

Osteoartroosi ravi taimsete vahenditega on vähe uuritud, kuid kibuvitsamarjade pulbrist arvatakse olevat teatud määral abi.
Osteoartroosi ravi taimsete vahenditega on vähe uuritud, kuid kibuvitsamarjade pulbrist arvatakse olevat teatud määral abi.Foto: Julia-Maria Linna
Ravijuhised ütlevad, et toidulisandeid pole artroosi korral mõtet kasutada. Millel põhinedes seda väita saab ja kui kasulikud või kasutud need on, arutles PERHi reumatoloog ja Eesti Reumatoloogia Seltsi esimees Piia Tuvik.

Osteoartroosi (OA) ravijuhiseid on palju. EULAR (European Leaque Against Rheumatism) on koostanud osteoartroosi ravijuhised kolme erineva anatoomilise piirkonna (põlv, puus, labakäsi) kohta. ACR (American College of Rheumatology) on 2012. aastal välja andnud juhise põlve- ja puusaliigese ravi kohta, NICE (National Institute For Health and Care Excellence) OA juhised on uuendatud tänavu ja OARSI (Osteoarthritis Research Society International) omad 2010. aastal. Viimane ühendus ei ole seotud rahvusliku ravikindlustuse süsteemiga ja seetõttu käsitletakse erinevate toidulisandite ravitulemusi põhjalikumalt. Eesti Reumatoloogia Seltsi OA ravijuhis on avaldatud aastal 2008.

“OA ravi ei ole ainult tablett, vaid kompleksne tegevus, mille tuumaks on eluviisi muutus: liikumine, ülekaalu korrigeerimine, füsioteraapia, abivahendite kasutamine, seejärel valuvaigistid ja muu,” selgitas Tuvik. Tema sõnul on ravi eesmärk valu leevendamine ja haigestunud liigese liikuvuse parandamine. Tegemist on liigesestruktuuride kulumishaigusega, millega kaasneb liigesepõletik. “OA ravi ülimaks eesmärgiks on pidurdada kõhrekahjustust.

Toidulisandite (TL) arsenal ongi teoreetiliselt suunatud sinna,” lausus Tuvik. Neid nimetatakse ka aeglaselt toimivateks artroosivastasteks ravimiteks, seetõttu on ravi pikaaegne, et loodetud efekti saavutada (“kõhre taastumine”).
Teadaolevalt on maailmas registreeritud 50 000 toidulisandit, milleks on vitamiinid, mineraalid, kiudained. USAs tarbib neid üle 50% inimestest. EL on võtnud vastu TLi direktiivi, mille peamine sõnum on, et TL peab olema ohutu.
TL ei ole mõeldud haiguste ärahoidmiseks, ravimiseks või leevendamiseks, toonitas reumatoloog. “Ei ole vaja lasta end eksitada, reklaamis toodud väidetesse tuleb suhtuda kriitiliselt. Toitumine on vaid üks haiguse ravitegur,” kinnitas ta.

Glükoosamiin tuntuim
Kõige enam teadaolev ja uurituim toidulisand OA ravis on glükoosamiin (GA).
Glükoosamiin on looduslik amiinomonosahhariid, mille abil toodetakse liigeses hüaluroonhapet. “GA-l on päris palju efektiivseid tulemusuuringuid, paljudes riikides on ta registreeritud teatud doosist alates kui retseptiga väljastatav ravim,” rääkis Tuvik. 2003. ja 2005. aasta ­uuringutest selgus, et kui seda kasutada kolme aasta jooksul, väheneb valu 28% võrra ja liigeste liikuvus paraneb 21% võrra. “Kuid uuringute kokkuvõtted ütlesid juba siis, et uuringute tulemused on väga erinevad, variaablus on 87%, samas on aastate jooksul ravim­uuringutes näidatav toime­efekti suurus pideva langustendentsiga,” lausus Tuvik.

Alates 2006. aastast on tehtud 20 randomiseeritud uuringut. Nende metaanalüüs näitas Tuviku sõnul, et toimeefekti suurus on keskmiselt 0,46. Miinuseks on uuringutulemuste heterogeensus. Kui välistati võimalikud vead ja kriitilised kohad, jäi toimeefektiks vaid 0,15. Kõhre lagunemist takistava efekti uuringutes on ka vasturääkivad tulemused, jätkas Tuvik. Kaks randomiseeritud kontrollitud uuringut on selle kohta olemas. Glükoos­amiini tarvitati uuringutes 1500 mg päevas. Mõjuefekt oli keskmiselt 0,24 (põlv), puusa puhul mõju välja ei tulnud.

Hüdrokloriid ei mõjunud
Glükoosamiin võib esineda kahe erineva soolana: glükoos­amiinsulfaat ja glükoosamiinhüdrokloriid. Teoreetiliselt ei tohiks toimeaine toimel vahet olla, kuid hüdrokloriidi soolaga läbiviidud uuringutes valu leevendav ja liikuvuste parandav toimeefekt liigesele puudub.

Kasutusel on ka kondroitiin (KT) – Eestis vähem menukas toidulisand, kuid mujal Euroopas levinud. KT on kahevalentne sahhariin, mis on kõhre oluline struktuurielement. Mingigi efekti saavutamiseks tuleks KTd Tuviku sõnul tarvitada kaks aastat järjest.

Meta­­ana­­­lüüs KT läbiviidud uuringute kohta, mis hõlmas 20 uuringut, on samuti väga heterogeense tulemusega, jätkas ta. Uurides efekti kõhre lagunemisele on leitud, et kahe aasta jooksul liigesepilu väheneb vähem kui mittetarvitajatel. Seega mingi mõju GA ja KT regulaarsel pikaajalisel tarvitamisel on. Hea on Tuviku sõnul see, et neil TL ei ole olulisi kõrvaltoimeid. On leitud, et kui kasutada KT kombineerituna GAga, on eriti põlveartriidi puhul positiivne mõju. “GAIT (Glucosamine/Chondroitin Arthritis Intervention Trial) uuring andis raviefekti tulemuse 0,15, mis on madal. Uuringut rahastas Natoinal Institutes of Health ja selle tulemused on enamiku rahvuslike ravijuhiste aluseks,” lausus Tuvik.
Diatseriini pole Eestis saadaval. Uuringutes on näidatud toimeefekti suurust 0,24 – see on Tuviku kinnitusel põhjus, miks seda TLi pole laiemalt propageeritud. Lisaks esineb kõrvaltoimena kõhulahtisust.

Taimset ravi vähe uuritud
Väga levinud OA ravi, mida pole nii intensiivselt uuritud, on ravi taimsete vahenditega. “Mainitud on avokaadot/sojaõli ekstrakti, kibuvitsamarjade pulbrit, saatanaküünt, ingveri, pajukoore ekstrakti, india viirukit,” loetles Tuvik. Avokaado/sojaõli ekstraktid on näiteks Prantsusmaal tunnustatud ravimina. Need stimuleerivad kollageeni tootmist. Doosiks on 30 mg päevas ühe aasta jooksul. “Toimeefekt valule on võimas, 0,39. Samas jällegi tulemused on heterogeensed. Seetõttu seda enam ravimina ei arvestata,” märkis Tuvik.

Kibuvitsa tuleks võtta 2500 mg kaks korda päevas. Eestis on müügil 500 mg kapslid. Efekt valule on 0,37, seega kõrgem kui GA-l. Tulemused on homogeensed. ­Uuringud on tehtud Põhjamaades. Tõsiseid kõrvaltoimeid pole.
Kokkuvõtteks võib öelda, et toidulisanditel on valu vähendav efekt, kuigi see saabub keskmiselt kahe kuu möödudes. Kõhre lagundamist pidurdavat efekti on näidatud, kuid see pole veenev, lisas Tuvik.
Artikkel valmis märtsikuus toimunud taastusravikonverentsi ettekande põhjal.

Äripäev
11. December 2015, 16:08

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi