Oska ära tunda algavat veenihaigust

Varikoos vajab kindlasti ravi, vastasel juhul võib haigus areneda krooniliseks veenipuudulikkuseks.
Varikoos vajab kindlasti ravi, vastasel juhul võib haigus areneda krooniliseks veenipuudulikkuseks.Foto: Veronika Palmiste­-Kallion
Mis on varikoos, keda see ohustab, kuidas varikoosi ära tunda, kuidas ennetada, diagnoosida ja ravida?

Varikoos (primaarne varikoos) on pindmise veenisüsteemi reflukshaigus ehk alajäseme veenilaiend.
Varikoosi üks põhjus on veresoone seina (tunika media) kahjustus, mille tulemusena kahjustuvad kollageen- ja muskulatuurkude. Selle tulemusena veeni sein tihkeneb ning kaotab vajaliku elastsuse. Elastsuse kadumisel veen laieneb hüdrostaatilise rõhu toimel. Veen muutub looklevaks ning hilisemas staadiumis tekivad kotjad degeneratsioonid, mille tulemusena veeniklapid ei tööta enam korralikult, st ei sulgu ning tekivad veenoose verevoolu häire, veri langeb tagasi ja kuhjub veenidesse. See soosib trombide teket ning trombi liikuma pääsedes võib see põhjustada kopsuembolismi.

Varikoosi põhjuseks võib olla ka kaasasündinud veeniklappide puudumine ja/või nõrkus (esmane klapifunktsiooni häire), mille tulemus on sama – tekib veenoose verevoolu häire.

Kuidas ära tunda algavat ja/või juba tekkinud varikoosi? Kui jalad õhtuks sääre osas tursuvad, jalgades tekib päeva teises pooles raskustunne, öösel tekivad jalgades krambi, siis võib tegemist olla algava varikoosiga.

Veenihaigus võib-olla n-ö kosmeetiline, kui tekivad imepeent ämblikuvõrku meenutavad veenid või peenikesed looklevad veenid, mis ei ole laiemad kui 1–2 mm. Samas võib kosmeetilise varikoosiga kaasneda suuremate veenide probleem, mida visuaalselt ei ole näha, st et pärilikult on kaasa antud veeniklapi puudulikkus, mis soodustab edasist veeni laienemist. Nendel juhtudel tuleb pöörduda eriarsti (fleboloogi) juurde, et teha kindlaks, kas tegemist on veenihaigusega.

Samas on kasulik hakata esmaste sümptomite tekkimisel kandma tugisukkasid (~140 den), mis aitavad veenihaigust ära hoida. Tugisukki on soovitatav kanda igapäevaselt nn tavasukkade asemel ka siis, kui sümptomeid ei esine. Kindlasti peavad tugisukki kandma rasedad.

Millised on ohud, kui ei ravi? Jättes haiguse ravita, tekivad uued raskemad probleemid, nii on ka varikoosiga – ravimata varikoos võib areneda krooniliseks veenipuudulikkuseks.

Esmaseks sümptomiks, et veenihaigus süveneb, on tursete tekkimine sääre alumises kolmandikus, edasi hakkab muutuma nahk – nahale tekivad punetavad kolded, mis meenutavad allergiat, ja pruunikad laigud. Edasi hakkab kaduma nahaalune rasvkude, tekib asendumine tihkema koega. Nüüd on soodne aeg haavandi tekkeks – algselt väike nahakahjustus, millest saab ajapikku haavand, mis ei taha paraneda.

Diagnoosimine algab haige küsitlemisest ja vaatlusest, samas on tänapäeva diagnostikas väga suur roll dopler-ultraheli uuringul.

Uuring on vajalik juba algstaadiumis, et hinnata, kas tegemist on vaid kosmeetilise probleemiga või haigusega. Ultraheli uuringul hinnatakse ära pindmiste ja süvaveenide olukord, esmalt vaatame, et veresoontes ei ole trombe.

See on väga oluline, sest tromboosi ravi tuleb alustada kohe. Kui süvaveenid on korras, täpsustame pindmise venoosse süsteemi korrasoleku. Vaadatakse, kas veen on laienenud, kuidas töötavad veeniklapid, kuidas toimub vool. Pindmise veenisüsteemi uuringul on väga tähtis, et patsient seisaks püsti, siis toimivad rõhud nii nagu igapäevaelus.

Äripäev
11. December 2015, 16:16

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi