Kõhuhäda vastu leiab abi apteegist

Aktiivsüsi  pärsib mikro­organismide poolt toodetud toksiliste ainete imendumist makku ja seedekulglasse, pidurdab nakatumisprotsessi.
Aktiivsüsi pärsib mikro­organismide poolt toodetud toksiliste ainete imendumist makku ja seedekulglasse, pidurdab nakatumisprotsessi.Foto: flywithme.sg
Kõhupuhitus on suurenenud gaasihulk seedekulglas. Kõhupuhitust võivad tekitada süsihappegaasi sisaldavate jookide joomine, samuti raskesti seeduv toit, sooletalitluse häired, kõhunäärmeprobleemid jne.

Kõrvetised. Kõrvetised tekivad tugevalt happelise maosisaldise söögitorru tagasipaiskumise tagajärjel. Apteekides on müügil maohapet neutraliseerivad kaltsium- ja magneesiumkarbonaati sisaldav preparaadid, mida võetakse 1–2 tabletti korraga üks tund pärast sööki või kõrvetiste ajal. Samuti saab apteegist osta ranitidiini, omeprasooli ja pantoprasooli sisaldavaid preparaate, mille toime põhineb maohappe tekkimise pärssimises. Kui midagi muud ei ole käepärast, leevendab kõrvetisi lühiajaliselt ka klaasitäie vee joomine.

Kõhulahtisus ja oksendamine. Tegemist on normaalse keha kaitsereaktsiooniga sissetunginud viirustele või bakteritele. Oksendamisega ja kõhulahtisusega püüab organism paljunenud mikroorganisme kehast välja viia. Kõhulahtisuse ja oksendamise puhul on soovitatav juua ohtralt toasooja gaasita mineraalvett ja kummeliteed. Kummeliteel on põletikuvastane, mikroobivastane, higistama ajav, rahustav, uriini- ja sapieritust soodustav, mao- ja soolegaaside vastane ja seedimist soodustav toime.
Vedeliku ja soolade tasakaalustamiseks kehas võib kasutada Rehydroni pulbrit, mis sisaldab naatriumkloriidi, -tsiraati, kaaliumkloriidi ja veevaba glükoosi. Kasutatakse ägeda kõhulahtisuse korral, kui on kerge või mõõdukas vedelikukaotus nagu vähenenud uriini eritus, limaskestade kuivus, külmad käed ja jalad, väsimus, üldine nõrkus, lihaskrambid ja/või kaalukaotus.
Preparaadis sisalduv glükoos soodustab vee ja naatriumi imendumist sooltes ja tsitraat korrigeerib happe-aluse tasakaalu häireid organismis. Raske vedelikukaotuse korral on vajalik intravenoosne vedeliku manustamine. Kõhulahtisuse raviks soovitame ka probiootikume ja adsorbente.
Probiootikumid on piimhappebakterid. Nende ainevahetuse lõpp-produktid piim- ja äädikhape langetavad soolestikus PH taset ja see omakorda aitab haigustekitajaid ja nende toksiine kahjutuks muuta.
Lisaks takistavad probiootikumid haigustekitajate kinnitumist sooleseintele. Probiootikumid sobivad igas eas inimestele. Tõestatud on kõhulahtisuse teket vähendav ja parandav ja immuunreaktsioone parandav toime.

Kõhu korrastajad. Kõhtu korrastavad ka adsorbendid (Smecta, aktiveeritud süsi, ränigeel). Need on suure poorsusega ja eripindalaga ained. Adsorbente tuleb võtta tund-poolteist enne või pärast söömist või ravimite võtmist. Adsorbendid on vees lahustumatud, ei imendu ega metaboliseeru organismis. Inimese mao ja seedekulgla pindala on u kolmsada ruutmeetrit, adsorbendid toimetavad kogu seedekulgla ulatuses.
Mikroorganismid tekitavad käärimise käigus gaase nagu süsinikdioksiid või metaan. Liigsed gaasid tekitavad kõhuvalu. Adsorbendid seovad gaase ja väljutamine toimub loomulikul teel. Smecta- sisaldab diosmektiiti (looduslik alumiinium-magneesium silikaat). Tänu oma lehelisele struktuurile ja plastilisele viskoossusele on diosmektiidil tugev seedetrakti limaskesta kattev toime.
Koostoimes lima glükoproteiinidega suurendab diosmektiit limakihi resistentsust ärritajate toimele kaitstes seedetrakti limaskesta. Üleannustamine võib tekitada kõhukinnisust või mittelõhustuva moodustise soolestikus.
Söetabletid sisaldavad aktiveeritud sütt. Aktiivsüsi pärsib mikroorganismide poolt toodetud toksiliste ainete imendumist makku ja seedekulglasse, pidurdab nakatumisprotsessi.
Silicea seedetraktigeel ränigeel (ränihappegeel) koosneb mineraalsest ränist, hapnikust ja veest. Ränigeel seob mikroorganismid ja nende toksiinid seedekulglas füüsilise protsessi käigus. Need väljutatakse soolestiku kaudu loomulikul teel. Aitab kõhuvalu, iivelduse, oksendamise, puhituse ja kõhulahtisuse korral, soodustab ärritunud seedekulgla taastumist.
Loperamiid on piperidiini sünteetiline derivaat, mis sisaldab nii haloperidooli kui ka difenoksülaadi struktuuri. Loperamiid tõstab soole toonust, takistab soolte peristaltikat ja kõhulahtisuse korral vähendab istesagedust.
Loperamiid ei sobi kroonilise kõhulahtisusega, antibiootikumidest tingitud kõhu­lahtisusega ja alla 4aastastele lastele, samuti ka maksa­haigetel. Kõhugripi korral ei ole loperamiid kindlasti esmavalikuravim, sest kõhulahtisus on kaitsereaktsioon ja seda ei ole õige takistada soolemotoorikat pärssides. Ravimi kasutamisel võib tekkida unisus, tuleb olla ettevaatlik masinatega töötamisel ja auto juhtimisel. Üleannustamisel võivad tekkida kõhukinnisus, kesknärvisüsteemihäired. Võib kasutada lühiajaliselt.
Kõhulahtisuse ja seedehäirete leevendamiseks sobivad ka mustika-tammekoore-ingveritabletid. Mustikaid tarvitatakse seedehäirete korral, tammekoort kui tugeva kootava toimega vahendit kõhulahtisuse ja sooltepõletike puhul. Ingver soodustab seedimist – leevendab iiveldust, kõrvetisi, kõhupuhitust ja kõhulahtisust. Kindlasti ei tohiks juua kõhulahtisuse ja oksendamise korral gaasiga vett ega piima.

Ülesöömine. Peagi on käes jõuluaeg, mis võib kaasa tuua ülesöömise. Mida ülesöömine meie organismi jaoks tähendab? Kergemal kujul väljendub see unisuses ja üleüldises loiduses, aga võib põhjustada ka gaasivalu, kõrvetisi ning kõhulahtisust.
Korraga liiga palju süües tekib seedenäärmetes häireolukord ja suureneb järsult vere juurdevool seedeelunditesse. Aju annab unisuse ja loidusega märku oma verevarustuse vähenemisest. Seedetraktis võib see aga esile kutsuda tugevaid talitlushäireid või lausa põletikku. Eriti ohtlik on liigsöömine südame- ja suhkruhaigust põdevatele ning kõhunäärmepõletiku ja sapikivide käes vaevlevatele inimestele. Südame verevarustuse vähenemine võib kutsuda esile stenokardiahoo või rütmihäireid. Diabeetikutel mõjutab see veresuhkru taset ja võib põhjustada eluohtlikku seisundit.
Ohtra rasvase toidu söömine võib põhjustada ka sapikiviatakki, sest rasvarikka toidu söömiseks vajatakse rohkelt sappi ja koos sapiga paisatakse sapijuhasse ka varem vaikselt sapipõies olnud sapi­kive. Pärast ohtrat söömist oleks hea, kui leiaksite võimaluse liigutamiseks. Eriti hea, kui saaksite näiteks õues jalutada. See aitab kiirendada seedimisprotsessi ja varustab organismi hapnikuga.
Seedimist kergendavad preparaadid on ensüümpreparaadid Mezym forte, Panzynorm Forte, mille koostis sarnaneb inimese kõhunäärmes toodetavate seedeensüümidega, ja ka Botadyn. Viimane sisaldab looduslikku artiðokki mis soodustab sapi eritumist ja stimuleerib rasvade lõhustumist. Mao ja soole seedetegevus paraneb, maksa töökoormus väheneb. Raskesti seeditav toit muutub organismile kergemini omastatavaks.
Enne aga kui apteeki kiire leevenduse järele minna, tuleks kindlasti proovida seedimist turgutada liikumisega.

Äripäev
14. December 2015, 10:42

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi