Sügis tuleb vesise ninaga

Nakkusoht teistele on nohu puhul esimese kolme-nelja 
päeva jook­sul, mil sümptomid on eriti ägedad.
Nakkusoht teistele on nohu puhul esimese kolme-nelja päeva jook­sul, mil sümptomid on eriti ägedad.Foto: Indrek Susi
Tavalise nohu ehk ninaneelupõletiku puhul räägitakse enamasti nohust, mis on viirusliku (rino-, adeno-või koronaviiruse) päritoluga.

Tavaliselt kaasneb nohuga ka köha, kerge kurguvalu, läbipaistev ja limajas eritis ninast, palavik ning üleüldine halb enesetunne.

Viirusest tingitud nohu kestab tavaliselt 7–10 päeva. Viiruslikku nohu iseloomustab ninaeritise ajaline muutus: esimesel paaril päeval on see vesine ja täiesti läbipaistev, ninasõõrmete ümber võib nahk olla punetav ja katkine, seejärel muutub eritis järjest paksemaks ja kollakaks.
Nohu on nimetatud ka külmetushaiguseks, kuigi sellist haigust nagu külmetus tegelikult ei ole olemas. Külmetamine võib olla küll soodustavaks faktoriks, aga haigestumiseks on vaja siiski kontakti viirusega. Haigestumisele aitavad kaasa ületöötamine, emotsionaalne stress, ebatervislik toitumine ja suitsetamine. Nakkusoht teistele on nohu puhul esimese kolme-nelja päeva jooksul, mil sümptomid on eriti ägedad.
Täiskasvanud haigestuvad nohusse keskmiselt paar-kolm korda aastas, väikelapsed sagedamini. Kõrgperiood on sügisel ja kevadel.

Nohu ravi. Nohu puhul pole tegemist n-ö nohu ravimisega, vaid põhisümptomite (tilkuv või kinnine nina) leevendamisega, mille tulemusena patsiendi enesetunne paraneb. Selleks on apteegis väga lai preparaatide valik.
Esmane valik on nina loputamine loodusliku mereveega (füsioloogilise lahuse kontsentratsiooniga) või nõrga soolalahusega. Kui see tulemust ei anna, võib kasutada ksülometasoliini või oksü­metasoliini sisaldavaid nina­pihusteid või -tilku. Ksülometasoliin vähendab ninalimaskesta turset kergendades ninahingamist.
Oksümetasoliinil on viskoossem koostis, mis tagab pikemaajalise niisutuse ja toime. Osa ninapihustite koostises on lisaks mentool, millel on kergelt tuimastav toime.
Pihustite kasutamisel on toimeaine jaotumine ninas ühtlasem ning ravimi valgumine ninapõhja kaudu neelu väiksem. Meeles tasub pidada, et pihustite manustamisel ei tohiks pead kuklasse kallutada, samas tuleb tilkade manustamisel puhul tilgad tilgutada ninasõõrmesse just pead kergelt tahapoole kallutades. Vasakusse sõõrmesse manustades võib pead ka veidi vasakule kallutada ja paremale manustades paremale kallutada.
Tundlikel patsientidel ja ravimite pikaajalisel kasutamisel võib ravimi toime möödumisel tekkida tugev ninakinnisuse tunne, mis sunnib ravimit krooniliselt kasutama ning see omakorda võib viia nina limaskestade kroonilise turseni või isegi atroofiani. Seetõttu ongi oluline, et antud preparaate kasutatakse paikselt ainult vajadusel ning mitte pikemalt kui kolm kuni viis päeva.

Nohu ravi lapsel. Laste puhul on vajalik, et nad õpiksid õigesti nuuskama. Oluline on nuusata üks ninapool korraga. Lastel soovitatakse kasutada nina loputamiseks merevett sisaldavaid aerosoole, mis veeldavad sekreeti ja kergendavad selle eritumist.
Samuti on hea õhtul enne magamaminekut määrida rindkerele näiteks teepuuõli, mille aurud kergendavad hingamist. Inhaleerimiseks võib kasutada nohupulka.
Kui selline teguviis ei aita, siis on ka lastele alates teisest eluaastast olemas ksülometasoliini preparaadid.

Nohu ravi imikul. Imikute puhul, kes saavad rinnapiima, on õige hingamine väga oluline. Nende nina puhastamine ja liigsest limast vabanemine on raskendatud, sest nad ei ole võimelised nuuskama. Nohu leevendamiseks võib tilgutada mõlemasse ninasõõrmesse isotoonilist soolalahust ning seejärel nina spetsiaalse pumba või ninaaspiraatori abil ettevaatlikult puhtaks imeda. Soovitav on panna imik külili asendisse või panna selili asendi puhul pea alla kõrgendus.

Looduslikud võtted nohu raviks. Inhaleerimiseks sobivad nohupulgad või nina alla määritavad salvid/geelid, mis ühtlasi kergendavad hingamist. Sissehingamiseks võib kasutada mitmesuguseid eeterlikke õlisid (nt eukalüpti-, teepuu-, männi-, nulu-, piparmündi-, lavendliõli), tarvitades selleks aroomiteraapias tuntud õlilampe või keevat veeanumat. Inhalatsioonide tegemiseks saab kasutada ka selliseid põletikuvastase toimega eeterlikku õli sisaldavaid drooge nagu kummel, raudrohi, salvei, liivatee, mänd.
Looduslikest nippidest on soovitatav kasutada ka nii nimetatud sooja sokki, mille puhul täidetakse sokk sooja soolaga ja asetatakse see põskkoobastele. Hästi mõjuvad ka soojad jalavannid.

Vältige tüsistusi. Komplikatsioonide vältimiseks tuleb taastada ninasisene normaalne olukord vältimaks keskkõrvapõletiku kujunemist, mis imikutel ja väikelastel tekib anatoomiliste iseärasuste tõttu kergemini. Täiskasvanutel võib nohu tüsistusena tekkida ka põskkoopapõletik.

Äripäev
15. December 2015, 14:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi