Veenilaienditest pääseteed

Kui kellegi lähedase sugulase jalgadel on sellised veenikomud, siis tõenäoliselt esinevad need ka tema lastel.
Kui kellegi lähedase sugulase jalgadel on sellised veenikomud, siis tõenäoliselt esinevad need ka tema lastel.Foto: tursekeskus.ee (Bauerfeind AG, Saksamaa)
Vaatamata eluaegsele hädale on võimalusi

Enamjaolt märkavad just naised enda, abikaasa või sõbranna jalgadel veenilaiendeid. Neid on erinevas suuruses ja kujus. Veenilaiendite teke on eelsoodumusega pärilik krooniline haigus, mida esineb mingis vormis kuni 70%-l inimestest (2000. aasta Bonni veeni­uuring) ja tegelikult ühtemoodi nii naistel kui ka meestel (tavaliselt küll hilisemas eas). Kui lähedastel sugulastel on tugevalt kobrutavad, nähtavad veenilaiendid, siis on suur tõenäosusega pindmine veenisüsteemi puudulikkus ka Sinu tulevik. Selline veenihaigus tekib sidekoe nõrkusest, mistõttu veeniseinad nõrgenevad, laienevad ning normaalset verevoolu tagavate klappide töö jääb puudulikuks.
Tavaliselt algavad laienemised sääre ja hüppeliigese ümber, kuna selle piirkonna veenidele mõjub gravitatsioon kõige tugevamalt. Sellest jala osast algab ka n-ö vere tõstmine tagasi südame suunas ning klappe mõjutav koormus on suurim. Veeni laienemise järel hakkab veri laiendis edasi-tagasi pendeldama ning klappide töö ei ole enam korrektne. Seisev ning edasi-tagasi liikuv veri laiendab veeniseinu järjest enam, kuni näemegi nahal laienenud kohti.

Mitut liiki varikoose. Pindmiste veenide laienemist jalgadel ehk varikoosi võib esineda mitmel kujul ning neid klassifitseeritakse vastavalt probleemi tõsidusele. C0 korral veeniprobleeme pole näha ja ühtegi kaebust ei esine. Eraldi on välja toodud C0-s
ning veeniprobleeme pole ka siin näha, kuid sümptomiteks on õhtused rasked ja väsinud tundega jalad. C1 tähendab nähtavaid kapillaare ja võrgustikke (nn ämblikveenid) ehk nahas endas on laienenud peenikesed veenid. C2 on juba suurem varikoos, laienemistega juba naha aluskoes. Tõsisemalt peab kindlasti hakkama suhtuma enda haigusesse staadiumist C3, kui lisaks pidevalt nähtavatele veenilaienditele tekib päeva lõpuks ka turse ja seda eelkõige hüppeliigese piirkonnas. Lohktest nahal on positiivne, st vajutades sõrmega jääb silmaga märgatav lohuke mõneks sekundiks püsima. Esmalt võib märgata ka sügavaid soki soonimise rante. Sellest staadiumist läheb haiguse kulg veelgi raskemaks ning ebameeldivamaks ja võiks pöörduda juba perearsti poole.
Järgmine etapp on C4-tursesündroom viib lõpuks tõsise naha toitehäireni, mis avaldub kroonilistes nahamuutustes. Visuaalselt tekivad nähtavad pruunid laigud, nahk muutub õhukeseks ja kergesti vigastatavaks eelkõige hüppeliigese ümber. Naha toitehäirest tingitud pruunid plekid ja muud probleemid ei kao enam kunagi. Naha aluskude armistub ning sellised muutused võivad põhjustada juba kroonilist valu. Kõige selle eelneva lõppstaadiumiks on C6 ehk ulcus cruris ehk venoosne haavand. 80% haavanditest on just tingitud veenilaiendi haiguse lõppfaasist. Haavandiga kaasneb tugev valu, mis läheb hullemaks, kui haavand on pidevalt põletikus. Sellised haavandunud kohad on tüüpiliselt säärtel ning on väga raskelt kinni kasvavad. C5 all mõistetakse juba olnud haavandit, mis on ära paranenud lühema või pikema aja jooksul ning jäänud on arm.

Tervenemist pole loota. Antud haigusest terveks ravida ei saa, kuna pärilikku sidekoe nõrgenemist ei ole võimalik ümber pöörata. Haigusega saab elada kvaliteetselt, seda kontrollides ja ennetadades, kasutades õigeid ravivõtteid. Suhtuma peab tõsiselt antud haigusesse C3 staadiumist alates ? ainult nii on võimalik vältida naha muutumist ja haavandeid.

Käsitlema peab kui kroonilist haigust, millega tegeleda iga päev. Veenilaiendite taga võib peituda ka krooniline süvaveenisüsteemi puudulikkus (KVP), mida esineb 5?10% täiskasvanud elanikkonnast. Enamasti on haiguse põhjuseks kaasasündinud veeniklappide puudumine, nende kahjustus või puudulik lihastöö (nt insuldi tagajärjel tekkinud paralüüs). Veenide siseseid klappe kahjustab pindmise- või süvaveeni tromboos või jalgadega seotud trauma.Väitega, et veenilaiendid ei ole ilusad, nõustuvad kõik. Selle probleemiga soovitakse ikka midagi ette võtta. Ravivõimalusi on mitmeid: erinev kirurgiline ravi ja varajases staadiumis skleroteraapia, mida viivad läbi veresoontekirurgid. Ravi üheks osaks on ja jääb ka edaspidi surveravi, seda ka lõikuste ja muude protseduuride järel parima tulemuse saavutamiseks.

Veenide anatoomiast tulenevalt on samuti asendamatu tervislik liikumine ja harjutused. Nimelt on meil pindmistest ja süvaveenidest koosnev veenisüsteem ning neid kahte ühendavad ühendusveenid. Pindmise süsteemi laiendid on silmaga näha. Venoosne veri “tõstetakse” südame suunas vaid tänu veeniklappidele ja alajäsemete lihaste aktiivsele tööle, mis ei lase verel tagasi voolata. Sääre- ja reielihaste pingutus ning lõdvestumine jalutades, kepikõnnil või sörkides surubki rütmiliselt veene kokku, pumbates venoosset verd tagasi südamesse. Siit ka oluline põhjus, miks peab tööpäeva jooksul jalgu puhkama või hoopiski jalutama.

Äripäev
16. December 2015, 12:01

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi