Uus sarvkesta kiht on oluline silma siserõhu hoidmiseks

Suurbritannia teadlased on kindlaks teinud, et hiljuti avastatud inimsilma kiht on oluline koe osa, mis aitab säilitada silma siserõhku ja millel võib seetõttu olla kindel roll glaukoomi väljakujunemises.

Descemet’ membraani eelne kiht, mida tuntakse ka Dua kihina selle avastanud oftalmoloogiaprofessori nime järgi, on Nottinghami Ülikooli teadlaste sõnul trabekulaarvõrgu oluline laiendus.
“Inimese trabekulaarvõrk on kiilukujuline koeriba, mis ulatub ringjooneliselt üle silma eeskambri nurga,” selgitab Harminder Dua koos kolleegidega ajakirjas British Journal of Ophthalmology. Trabekulaar­võrgul on Dua ja tema kolleegide sõnul märkimisväärne roll silma siserõhu säilitamisel, sest see tagab paiga vesivedeliku läbivoolu jaoks. Halb läbivool on oluliseks glaukoomi põhjuseks.

Dua uuris koos kolleegidega 20 silmamuna, mis pärinesid 17 inimeselt.
Kuusteist silmadoonorit olid surnud ning ainsa elava doonori silmamuna oli orbitaalse pahaloomulise kasvaja tõttu eemaldatud.

Doonorite vanus jäi vahemikku 51 kuni 93 eluaastat, keskmiseks vanuseks oli 87 aastat.
Kokkuvõttes lubavad need tulemused arvata, et Dua kiht kujutab endast trabekulaarvõrgu pikendust.

“Need on olulised tähelepanekud, mis täiendavad meie teadmisi vesivedeliku äravoolust ning peaksid avaldama mõju tulevastele glaukoomiuuringutele,” märgivad teadlased avaldatud uuringus.

Äripäev
16. December 2015, 13:25

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi