Millal ja miks lapsega silmaarstil käia?

Kui lapsel on nägemisega probleeme, võidakse  välja kirjutada prillid.
Kui lapsel on nägemisega probleeme, võidakse välja kirjutada prillid.Foto: Raul Mee
Enamik lapsi sünnib kaugnägelikena. Neile, kelle kaugelenägelikkus on suur, tuleb välja kirjutada plussprillid, et nägemine areneks, selgitab Tallinna Lastehaigla silmaarst Epp Tomingas.

Miks tuleb väikelaste silmi kaks korda kontrollida: kolmeaastaselt ja enne kooli? Miks just need vanused on tähtsad?

Laste silmi kontrollitakse ka enne kolmandat eluaastat, kui last jälgiv perearst suunab või lapsevanemad seda soovivad. Uurime siis silmade ehitust, hindame silmade koostööd.

Kõige parem aeg laste silmade kontrolliks on 3,5 aasta vanuselt, sest selles vanuses on laps koostööaldis, oskab nimetada kujundeid, mille abil saame nägemisteravust määrata. Selgitame välja, kas lapsel on kaugnägelikkus või lühinägelikkus.

Kui on vaja, määrame lapsele prillid. Vajadusel kui nägemine ühes või mõlemas silmas ei ole välja arenenud, alustame raviga. Raviks on prillid ja paremini nägeva silma sulgemine ehk oklusioon. Juhul kui mõlemas silmas ei ole nägemine arenenud, tehakse sulgemist vahelduvalt: ühel päeval ühele, teisel päeval teisele silmale kestusega 3?6 tundi päevas. Alla 3 aasta vanuste laste nägemisteravuse määramine on raske, nendel saame määrata silmaehituse kas aparaadi ? refraktomeetri abil või teisel meetodil ? skiaskopeerides.

Järgmine kontroll on lastele enne kooli. Määrame nägemisteravuse ja kontrollime, kas lapsel on kaugnägelikkus või on tekkinud lühinägelikkus.

Enamasti on väikelastel kaugnägelikkus, kuid miks? Kui tihti neil esineb lühinägelikkust ja kas see on alati pärilik?

Silma sattuvad valguskiired peavad koonduma silmapõhjale. Kaugnägelikkuse korral on silm väike ja silma sattuvad valguskiired koonduvad silmapõhja taha. Lühinägelikkuse korral on silm suur ja silma sattuvad valguskiired koonduvad silmapõhja ees. Suure kaugnägelikkuse korral ei ole lastel nägemine välja arenenud, nad ei näe selgelt kaugele ega ka lähedale. Lühinägelikkuse korral ei näe laps kaugele.

Enamik lapsi sünnib kaugnägelikena ? kellel on kaugnägelikkus suurem, kellel väiksem. Lapse kasvades kasvab silm koos temaga ja kaugnägelikkus võib taanduda või muutuda ainult väiksemaks. Suure kaugnägelikkuse korral ei ole nägemine korralikult välja arenenud. Selleks, et nägemine areneks, tuleb lapsele kirjutada välja plussprillid.
Suur kaugnägelikkus on sageli pärilik.

Lühinägelikkust esineb väikelastel väga harva, enamasti on see pärilik. Lühinägelikkust võib esineda enneaegsetel retinopaatiaga lastel.

Kui lapsele on määratud plussprillid, siis kas nende pideval kandmisel ta kasvab silmahaigusest välja kooliajaks? Millised on garantiid? Kui prille ei kanna, siis kui ruttu silmahaigus süveneb?

Kui lapsel on väike kaugnägelikkus, siis lapse kasvades silma kasvab koos lapsega ja enne kooli võib lapsel olla silmaehitus korras. Kui aga lapsel on suur kaugnägelikkus, siis kaugnägelikkus võib jääda küll väiksemaks, kuid see ei kao ja prille tuleb kanda kogu elu.

Juhul, kui laps peab prille kandma, aga seda ei tee, siis ei arene nägemine välja. Väikelapsel, kelle nägemine ei ole korralikult arenenud, puudub huvi lähitöö vastu, ta on seetõttu püsimatu ja lähitööd tehes väsib kiiresti.
Koolilastel tekivad raskused õppimisel ja sageli on neil lastel peavalud. Kaugnägelikkus ei süvene, vaid prillide mittekandmisel võib nägemine halveneda.

Millised on maksimaalselt ohutud prillid väikelapsele, et ta ennast kogemata ei vigastaks.

Väikelapse prilliraamid võiksid olla plastist, pisut suurema klaasiga, et kaugele ja lähedale vaadates vaataks laps läbi prilliklaasi, mitte ei vaataks kaugele üle prilliklaasi ja lähedale prilliklaasi alt. Prilliklaasid peavad lastel ohutuse mõttes olema kindlasti plastklaasid. Plastklaasid ei purune nii kergesti kui mineraalklaasid.

Kuidas on kõige õigem ravida viiruslikku silmapõletikku ja kui kaua lasteaiast koju jääda?

Tavaliselt on viiruslik silmapõletik koos mõne viirusliku külmetushaigusega ja võib olla haiguse esimeseks sümptomiks.
Viiruslikku silmapõletikku võiks ravida apteegis käsimüügis olevate silmatilkadega. Kui lisandub mädane eritis, siis tuleks kasutada arsti poolt väljakirjutatud ravimeid. Tavaliselt saavad lapse silmad siis terveks, kui laps on viirushaigusest paranenud. Lasteaeda võib minna tervenenuna.

Millised silmahaigused võivad väikelast veel tabada?
Väikelapse silmade kontrollil võib avastada kõõrdsilmsust, kaasasündinud või lapseas alanud glaukoomi, kaasasündinud või lapseeas tekkinud kaed, mitmeid pärilikke silmahaigusi.

Äripäev
17. December 2015, 11:10

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi