Magamisasend mõjutab nägemis­võime kadu glaukoomi korral

Glaukoomiga inimesed peaks vältima ühel küljel magamist.
Glaukoomiga inimesed peaks vältima ühel küljel magamist.Foto:
Lõuna-Korea teadlased leiavad, et glaukoomiga patsiendid peaksid vältima ühel küljel magamist. Nende uuring näitas, et see võib olla seotud nägemisvälja kahanemisega allpool paiknevas silmas.

Teadlaste meeskond, keda juhtis Ki Ho Park (Souli Riikliku Ülikooli Haigla), on seisukohal, et saadud tulemuste põhjuseks on tõenäoliselt silma siserõhu mõju, mis suureneb lamavas asendis, eriti glaukoomiga patsientidel.
Varasemad uuringud on näidanud, et kui patsient magab pidevalt küljeliasendis, siis põhjustab see silmasisese rõhu suurenemist madalamal paiknevas silmas.
Park uuris koos kolleegidega 692 primaarse avatud nurgaga glaukoomiga patsienti, kelle keskmine vanus oli 60,6 aastat ning kellest 510-l oli normaalrõhuga glaukoom ja 182-l kõrge rõhuga glaukoom.
Teadlased tegid kindlaks 430 (62,1%) patsienti, kellel esines asümmeetriline nägemisvälja vähenemine. Keskmine algjoone silma siserõhk oli samuti haigemas ja tervemas silmas märkimisväärselt erinev.
Asümmeetrilise nägemisvälja vähenemisega patsientidest ütles 132 (30,7%), et nad eelistasid magada küljeliasendis. Ning neist patsientidest eelistas omakorda märkimisväärne hulk ? 89 (67,4%) ? magada pigem haigema silma poolsel küljel kui tervema silma poolsel küljel.
Ajakirjas American Journal of Ophthalmology ütleb Park koos kolleegidega, et saadud tulemused võivad selgitada, miks nägemisvälja vähenemine glaukoomiga patsientide hulgas progresseerub vaatamata sellele, et isteasendis on silma siserõhk kontrolli all.
Nad märgivad: “Antud uuringu tulemused lubavad veenvalt arvata, et magamisasend, mida (avatud nurgaga glaukoomiga) patsiendid harjumuslikult eelistavad, võib olla seotud intensiivsema nägemisvälja vähenemisega.”

Äripäev
16. December 2015, 13:21

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi