Kaariese võitmise põhitõed

Suu loputamisest üksi pole kasu.
Vaid hari on see, mis suudab hammastelt
katu eemaldada.
Suu loputamisest üksi pole kasu. Vaid hari on see, mis suudab hammastelt katu eemaldada.Foto: DOCTOR. NDTV.COM
Alustasime Terviseuudiste juuninumbris kaariese vastu võitlemise põhitõdedega.

Hambakatt eemaldub mehaanilise puhastamisega, see tähendab, et vaid nätsu närimine ja suu loputamine ei aita. Igapäevaseks hammaste pesuks on vajalikud hambahari, sobilik hambapasta ja hambaniit või hambavaheharjad. Hambapasta on oluline selleks, et poleerida hambapinnad puhtaks ja varustada lokaalselt hammast vajalike mineraalainetega. Kaariesevastane ennetav mõju seisneb hambapasta fluori sisalduses. Pastat tuleb harjale panna väga vähe ? väikse hernetera suurune kogus, rohkema pastakoguse kasutamine ei anna mingit lisaväärtust. Kuni kolmeaastane laps ei oska veel pastat välja sülitada ning neelab umbes 50% sellest alla. Selles vanuses on soovitav kasutada fluorivabasid hambapastasid, et vältida fluoroosiohtu. Kui laps õpib sülitama, võib pasta välja vahetada fluorisisaldusega hambapasta vastu. Laste hambapastas on fluoriidi sisaldus oluliselt madalam kui täiskasvanute pastades, kuni 0,1%. Fluor pidurdab ka Streptococcus mutans’i kasvu hambakatus, mistõttu on väga oluline fluori lokaalne manustamine hammastele, seega sobib hambapasta selleks täielikult. Jälgida tuleks pasta valikul ka nende erinevat teralisust ? teralised valgendavad hambapastad pole kindlasti näiteks lapsele sobivad oma liigse abrasiivsuse tõttu. Pikemaajalisel kasutamisel kahjustab selline pasta hambapinda ja muudab selle kaariesele vastuvõtlikumaks.
Juhul, kui hambad on kaariesest tugevalt kahjustunud, võib kasutada ka spetsiaalseid remineraliseerivaid pastasid, mida tuleks hammastele kanda pärast nende pesu tavalise hambapastaga ning jätta suhu mõneks minutiks. Selle aja jooksul tungivad vajalikud mineraalid hambasse, muutes seda tugevamaks. Samuti on eripastad vajalikud igemehaiguste raviks.

Eripastad. Hea on enne eripastade tarvitusele võtmist pidada nõu oma hambaarstiga, oskab ju spetsialist hinnata konkreetse patsiendi suu olukorda kõige paremini ja sellest lähtuvalt ka välja tuua vajalike koostisosadega hambapastade tarvidust.
Hambapesu peab kestma vähemalt kaks minutit. See on vajalik, et hambapastas sisalduv fluoriid jõuaks hambasse toimida, pesu peab toimuma iga päev hommikul ja õhtul. Hammaste pesemisel hoida harja käes nagu pliiatsit, harjased asetada 45kraadise nurga all igemevakku selliselt, et puhastub hambakael allpool igeme piiri. Puhastada kahe-kolme hamba kaupa kõik hambapinnad ? põsepoolsed, keelepoolsed ja mälumispinnad. Pesu järel sülitada liigne hambapasta välja, eraldi loputada veega pole vaja. Pasta vähesed jäägid suus mõjuvad koos süljega veel edasi, tugevdades seeläbi hambaemaili.
Lisavahenditena tuleks kasutada keelekaabitsat, et puhastada ka keel sinna kogunenud katust ja bakteritest, ning hambaniiti, et puhastada hambavahed. Ükski hambahari, olenemata nende tootjate poolt reklaamitavatest erikujudest ja imeharjastest ei ulatu puhastama hambavahesid, sealt saab puhastada üksnes hambaniidi ja hambavaheharjadega.

Hambahari. Hambahari peab olema pehme, kuna kõva hari kulutab hambaid liigselt ja pikemas perspektiivis põhjustab igeme taandumist hambakaelalt. Hambaharja eluiga on 2–3 kuud, siis tuleb see uue vastu vahetada. Kui on näha, et harja harjased on deformeerunud, on tegemist vale harjamisega ja hambapesu tehnikat tuleks parandada. Tänapäeval on mõnedel hambaharjadel olemas ka indikaatorharjased, mis annavad oma värvimuutusega märku harja väljavahetamise vajadusest. Infot selle kohta peaks otsima hambaharja pakendilt. Soovitav on kasutada sünteetilisest materjalist harjastega harja, kuna see kogub endale külge vähem baktereid kui naturaalne hari. Pärast kasutamist tuleks hari pesta kuuma veega ja panna topsi harjased ülespoole kuivama.
Eduka hambapesu tunnusmärgiks on keelega tuntav hambapindade siledus. Kui on kahtlusi hambapesu efektiivsuses, siis apteegist ja hambaarstilt on võimalik saada hambakatu värvimise tablette, mille abil saab kontrollida, kui hästi-halvasti on hambad pestud. Selleks tuleb pärast hambapesu paar minutit tabletti suus imeda, seejärel suu veega loputada. Pesemata hambapinnad värvuvad erkroosaks ja on kergelt eristatavad, pestud pinnad aga jäävad valgeks. Roosa värvus kaob harjamisel.
Lisaks eelnevale on soovitav käia vähemalt korra aastas hambaarsti vastuvõtul, siis on võimalik leida juba hambaaukude alged. Vajadusel saab hambaarst suunata patsiendi toitumisspetsialisti juurde, kes tegeleb patsiendi menüü analüüsiga ning oskab välja tuua harjumused, mis kahjustavad hambaid.

Äripäev
18. December 2015, 12:58

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi