Joodi liigtarbimine teeb arstidele muret

Internetis levivad valesoovitused jooditablettide kohta panevad arste muretsema, kirjutas Soome arstide leht Mediuutiset. Kilpnäärme ületalitlus, mis sellest tekkida võib, on raskesti ohjatav haigus.

Endokrinoloogid on murelikud, et netis levivad soovitused võtta joodi isegi mitukümmend korda suuremas koguses kui on lubatav. Joodi pooldajate põhjendused on kaalukad. Ühes artiklis näiteks mainitakse, et jaapanlannad saavad sada korda rohkem joodi kui Euroopa naised ja see võib olla seotud neil väiksema rinnavähi esinemissagedusega.
Jooditarbimine võib aga tuua kaasa kilpnäärme üle- või alatalitluse, millest ületalitlus on raskesti ohjatav haigus. “Soomes ei ole suurt joodipuudust. Inimesed üldiselt teavad, et jood lisatakse soolale. Harva teatakse seda, et joodi lisatakse ka loomasööta. Sedakaudu saab joodi kanamunadest ja piimatoodetest,” rääkis Husi (Soome haiglapiirkond – toim) endokrinoloogiakliiniku ülemarst Camilla Schalin-Jäntti.

Struuma on kadunud

Joodi lisamine loomasööta sai alguse 1950ndatel. Struuma (kilpnäärme haiguslik suurenemine – toim) kadus Soomest 1980ndatel. Ametlik joodisoovitus on 150 mikrogrammi ööpäevas. Värskete uuringute kohaselt on soomlaste keskmine jooditarbimine viimastel aastatel isegi vähenenud. Üks põhjus on valmistoitude ja töökohtade sööklate eelistamine, kus jodeeritud soola nii sageli ei kasutata. “Liiga vähe joodi saavad eriti veganid, kes ei söö mune või piimatooteid, ja eriti, kui nad ei kasuta ka jodeeritud soola,” rääkis Schalin-Jäntti.

Tervisepoodides internetis pakutakse aga jooditilkasid või adru. Annused ületavad tema sõnul mitmekordselt ametlikke soovitusi. “Mitmel soovitajal pole andmeid, kuidas jood mõjutab keha toimimist,” rõhutas Schalin-Jäntti. Joodi ületarbimine on raske probleem. “Jood on rasvlahustuv ja sellel on pikk poolustusaeg. Ületoime võib kesta pool aastat pidurdavatest ravimitest hoolimata, rääkis ta. “Ületoime tekitab ka südame rütmihäireid, mida patsiendi süda ei pruugi välja kannatada.”

Ala- ja ületalitluse oht

Kilpnääre korraldab muu hulgas ainevahetuse ja südame toimimist. Selle ala- ja ületalitlus on toimelt peegelpildis. Ületalitluse tõttu kasvab energiakulu, mis võib panna kaalu langema, higistama, südame puperdama, tekitab unehäireid ja keskendumisraskust. Alatalitlusega kaal kasvab, inimene tunneb masendust, väsimust, kõhukinnisust ja värinaid. Eriti kui inimesel on juba eeldusi kilpnäärmetalitluse häireteks, võib joodi ületarbimine seda võimendada, lisas endokrinoloog.

Eestis muutus jooditeema tarbijatele olulisemaks 2011. aastal pärast Jaapani tuumaõnnetust, kus joodi sissevõtmisest loodeti abi võimaliku kilpnäärmevähi ärahoidmiseks. Eestis apteekide käsimüügis jooditablette ei müüda. Kaaliumjodiid on saadaval eriloaga. Meil kättesaadav 5%line jooditinktuur on välispidiseks kasutamiseks ja võib allaneelatuna põhjustada seedetrakti söövitusi.

Mis on mis:

Kilpnääre
- Kilpnääre on suurim sisesekretsiooninääre, mis asub kaelal hingetoru ja kõri ees ning külgedel. Nimetus tuleneb sellest, et ta paikneb kilpkõhre ees. Kilpnääre koosneb kahest sagarast ja neid ühendavast kitsusest, meenutades kujult liblikat.
- Kilpnäärmel on väga rikas verevarustus. Näiteks ületalitluse korral võib kilpnääret läbida enam kui liiter verd minutis. Kilpnäärmehormoonid on türoksiin (T4) ja trijoodtüroniin (T3). Need reguleerivad organismi kasvu, arengut ja ainevahetust, samuti erutusprotsesse. Nende töö on reguleeritud väga täpselt. Kilpnääre teeb tihedat koostööd ajuripatsiga (hüpofüüs), mis toodab kilpnäärme talitlust stimuleerivat hormooni TSH. See reguleerib kilpnäärmehormoonide T4 ja T3 tootmist ja vabanemist. Kui kilpnääre eritab mingil põhjusel verre liiga palju hormooni, siis ajuripats pidurdab seda ja kilpnäärmehormoonide tootmine väheneb, ja vastupidi.
- Kilpnäärme ületalitlus ehk hüpertüreoos on tingitud kilpnäärmehormoonide üleküllusest organismis. Kuna ainevahetus intensiivistub, kiirenevad ka kõik sellega seotud protsessid.
- Kilpnäärme alatalitlus ehk hüpotüreoos on tingitud kilpnäärmehormoonide vähesusest või puudusest organismis. Ainevahetus aeglustub.

 

Tasub teada:

Joodisoovitused vanus joodi mikrogrammides
6–11 kuud 50
12–23 kuud 70
2–5 aastat 90
6–9 aastat 120
Täiskasvanud 150
Rasedad 175
Imetavad emad 200

Äripäev
17. December 2015, 15:38

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi