Hambad muudavad tundlikuks kõva hambahari ja valed toitumisharjumused

Hambahari peaks olema pehme, kuna tugev hari kulutab hambaid.
Hambahari peaks olema pehme, kuna tugev hari kulutab hambaid.Foto: pixabay.com
Terved hambad ei peaks jäätise söömisel ega kuuma tee ega kohvi joomisel valulikuks muutuma, kui see aga juhtub, on ilmselt tegemist tundlike hammastega.

Hammaste ülitundlikkus väljendub terava, äkilise valu- või tundlikkushoona, mida põhjustavad külmad või kuumad, hapud või magusad joogid-söögid ning ka hammaste puudutamine. See võib tekkida nii ühe kui ka paljude hammaste piirkonnas. Põhjuseid on mitmeid. Enamasti on ärrituse põhjuseks avatud hamba dentiini kanalid, mida mööda jõuab impulss hamba närvini ja annab valuaistingu.

Üks sagedamaid põhjuseid on hammaste kulumine. See võib tekkida näiteks liiga kõva hambaharja kasutamisest, liiga tugevast hammaste harjamisest, hammaste krigistamisest, sagedasest happeliste toitude-jookide tarbimisest. Kui hamba pealmine kaitsekiht, email, mingil põhjusel kulub, siis paljastub dentiin ja tekibki tundlikkus. Kindlasti tuleks omandada õige hammaste harjamise tehnika ning kasutada pehmet hambaharja. Hammaste krigistamise vastu on võimalik hambaarsti juures teha spetsiaalsed kaped öiseks kandmiseks, mis kaitsevad hambaid edasise kulumise eest. Kuna pidev väga happeline keskkond suus põhjustab hammaste erosiooni ehk pidevat kulumist, tuleks ka oma toitumisharjumused üle vaadata. Vältima peaks sagedast näksimist ja happeliste toiduainete tarbimist. Samuti oleks mõistlik vältida tundlike hammaste korral väga külmade ja kuumade söökide-jookide tarbimist.
Hammaste tundlikkus kaasneb tihti ka igemeprobleemidega. Kui ige taandub hambakaela juurest, siis paljastub hambajuur. Hambajuure pind on pehmem ja vastuvõtlikum nii kulumisele kui ka tundlikkusele. Paljastunud hambakaelasid saab hambaarsti juures katta spetsiaalsete lakkidega, vajadusel täidismaterjaliga. Sageli tuleb teha ka igemeravi, et protsess kontrolli alla saada.
Kaaries, lekkivad vanad täidised ning ka mõrad hambas võivad tekitada tundlikkust. Mikroobide ja nende toksiinide ligipääs hamba sügavamatesse kudedesse võib põhjustada nii tundlikkust kui ka hambavalu. Sellisel juhul tuleks teha kaarieseravi ja vahetada välja vanad täidised. Mõradega hammaste ravivõimalused peab üle vaatama hambaarst. Mõnikord tuleb selline hammas katta krooniga või üldse eemaldada. Kuid ka pärast täidiste asetamist võivad hambad mõnda aega hellaks jääda.

Ka valgendajad põhjustavad tundlikkust. Ka peale valgendamisprotseduure hambaravi kabinetis on normaalne mõnepäevane ülitundlikkus. Ka liigne valgendavate hambapastade ja suuvee kasutamine võib osadel inimestel põhjustada hammaste tundlikkust. Nendes olevad tugeva toimega koostisosad võivad mõjutada pikaaegsel kasutamisel hambakudesid. Selliselt juhul tuleks vahetada hambapastat ja loobuda suuveest mõneks ajaks. Selle asemel võiks kasutada hoolikalt hambaniiti.
Kui hambad on häirivalt tundlikud külmale või kuumale, tuleks selgitada välja, mis on selle põhjuseks ning võimalusel põhjus kõrvaldada. Enamasti aitab spetsiaalsete tundlikele hammastele mõeldud hambapastade kasutamine. Neis sisalduv toimeaine sulgeb dentiinikanalid, takistades nii ärrituse edasikandumist hambasäsi suunas. Efekti saavutamiseks tuleb neid kasutada 4–6 kuud. Hambapastad ja suuveed võiksid sisaldada fluoriide, mis tugevdavad hamba pinda ja aitavad samuti tundlikkuse vähendamisele kaasa. Hambaarst saab kasutada dentiinikanalite sulgemiseks ka spetsiaalseid kaitselakke. Viimase võimalusena võib ulatuslikud hambakaelale kulutatud defektid katta ka täidismaterjaliga või katta hambad kroonidega. Oluline on säilitada head suuhügieeni. Kindlasti tuleks toituda õigesti ja kaks korda aastas arsti külastada.

Äripäev
18. December 2015, 12:39

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi