Oma geenide tundmine aitab tervislikumalt toituda ja kaalu alandada

Geenid mõjutavad muuhulgas ka seda, milline on meie ainevahetus ja kuidas erinevad toidud meile sobivad.
Geenid mõjutavad muuhulgas ka seda, milline on meie ainevahetus ja kuidas erinevad toidud meile sobivad.Foto:
Geenid mõjutavad organismi ainevahetust. Nii nagu on geneetilistel põhjustel erinev inimese silma- ja juuksevärv, nii on olemas erinevused ka rasvade sünteesil ja lagundamisel, rasvarakkude moodustamisel ja energiakulul.

Erinevused geenides määravad, kuidas üks või teine toit meile mõjub, milline söök iseäranis maitseb, kas suudame vastu panna näksimise soovile ja millise toidu liigtarvitamine tõstab kaalu kergemini. Teaduslikud uuringud näitavad, et geneetika mõjutab ülekaalulisust 40–70%.

Oma iseärasusi teades ja järgides on pingutused kehakaalu kontrollimiseks tõhusamad,sest geenid mõjutavad seda, milliste toitainete rohke söömine kergesti kaalutõusu põhjustab. Näiteks alandab mõne inimese kehakaalu rasvase toidu vähendamine menüüs, samas on inimesi, kellele sobib nn Vahemere dieet, milles on palju tervislikke rasvu.  Sama lugu on süsivesikute piiramisega – kõigile süsivesikute hulga vähendamine toidulaual ei sobi. Isegi treening ei anna kõikidele ühtemoodi efekti – teatud geenivariatsioonid määravad, kas trenni tehes hakkavad rasvad intensiivselt lagunema või mitte. Väikesed erinevused meie DNA-s mõjutavad seda, kui palju energiat meie keha kulutab, kuhu ja kui hõlpsalt ladestub rasv ja milliste söökide järgi on meil suurem isu.

Kõige lihtsam viis endale sobiva toitumisviisi leidmiseks on tundma õppida oma geene. USA-s Stanfordi ülikoolis tehtud uuringus vaadati, kuidas mõjutavad kaalu langust erinevat tüüpi dieedid. Selgus, et kaalu langus aasta jooksul on 2,5 korda suurem juhul, kui dieedi tüüp on geneetiliselt sobiv.

Õige toitumisviisi leidmiseks saab geneetilist analüüsi teha ka Eestis. Geenitestide Labor koostöös toitumisspetsialistidega on välja arendanud geenitesti FiguraGen Weight, mille tellijatele antakse kaasa geenidel põhinevad toitumissoovitused koos näidismenüüga.

Geenitesti saab teha kodust lahkumata

Geneetilise analüüsi tegemine on lihtne, pole vaja kuhugi kohale minna ega verd anda. Analüüsi tellides saadetakse proovivõtmise tarvikud koos juhendiga koju. DNA-prooviks kasutatakse suu põsekaabet – selle võtmine iseendalt on lihtne ja valutu. Proovi saab laborisse tagasi saata tavalise postiga.

 

FiguraGen Weighti testist saab teada:

• missugune on sulle sobiv toitumisviis ehk milliseid toiduained

peaksid tarbima rohkem ja milliseid vähem;

• kuidas mõjutavad isu geenid;

• kuidas mõjutab kehakaalu füüsiline trenn;

• näidismenüü

 

Geenitestide Labori testid:

• toitumissoovituste test FiguraGen Weight

• laktoositalumatuse geenitest

• vitamiinipuuduse riski geenitest

• tsöliaakiariski geenitest

• sportliku võimekuse geenitest

 

 

Äripäev
02. January 2018, 10:51
Vaata EST või RUS arhiivi