Millal on põhjust muretseda, kui teismelisel on liigesevalud?

Vastab lastereumatoloog, Tartu Ülikooli kliinikum, lastehaiguste teadur Chris Pruunsild.

Reumatoloogi vastuvõtule võiks saata teismelise, kellel esinevad põletikule viitavad kaebused - liiges(t)e valu, hommikune kangus ja turse, samuti seljavalu ja hommikune kangus.

Puberteedi- ehk teismeliseeaks nimetatakse eaperioodi mis jääb 11.-19. eluaasta vahele. Puberteet algab tüdrukutel reeglina vanuses 9-13 ja poistel 10-14 aastat. Teismeeas toimuvad organismis hormonaalsed muutused ja esinevad kiire pikkuskasvu perioodid (kasvuspurdid). Nn kasvuvalud ei ole selles eagrupis enam jäsemevalude sagedaseks põhjuseks, olles levinud eelkõige 4-10aastaste hulgas. 

Jäsemevaludel võivad olla põletikulised ja mittepõletikulised põhjused. Artriidi kliiniliseks diagnoosimiseks peavad lisaks valule esinema ka muud põletiku tunnused, nagu turse, liikuvuse piiratus, valu liigutamisel ja lokaalse temperatuuri muutus.

Liigesevalude põletikulised põhjused on juveniilne idiopaatiline artriit (JIA) ja erinevad infektsioossed artriidid. Liigesvalude mittepõletikulised põhjused on ülekoormushaigused, kandluu apofüsiit. 

Tasub teada, et ortopeediliste ehk mittepõletikuliste haiguste puhul vallanduvad kaebused valule kehalise kasvatuse tunnis, treeningute ajal või järel.

Seevastu põletikuliste haiguste puhused kaebused - eelkõige liigeste kangus - on sageli tuntavad juba hommikul tõustes ja sobiv füüsiline koormus omab tihti leevendavat mõju.

Äripäev
21. September 2017, 15:08

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi