Millal on inimene kõige nakkusohtlikum - kas n-ö peiteajal või siis, kui ta ongi haige?

Vastab Tõstamaa tervisekeskuse perearst Madis Veskimägi.

Peiteperioodil inimene üldjuhul nakkav ei ole, pisikud vallutavad parasjagu tema keha ja ühel hetkel lähevad rünnakule. Aga tilkuva ninaga, turtsuv patsient on täiesti nakkusohtlik, nakkusoht teistele on tõve esimestel päevadel.

Tavaliselt aga mängitakse kangelast ja püütakse teha nägu töötegemisest, nakatades teisi. Iga mõistlik tööandja peaks olema ühtlasi „nakkuspolitsei“ ja sellised töötajad töökohale lähenedes saatma pikemalt tagasi koju.

Omaette teema on ülemiste hingamisteede viirusinfektsiooniga laps lastekollektiivis. Loomulikult ta ei tohi jääda kollektiivi, õnnetuseks kulgevad haigused lastel märksa kiiremini, hommikul veidi uimane põnn võib jääda paari tunniga palavikku, luristada nina ja turtsuda kõik vähegi vastuvõtlikud kaaslased haigeks.

Lastel peaks alati mõtlema korduvate ja pikaajaliste nohuepisoodide korral ninaneelumandli suurenemisele, maakeeles adenoid. Paljukardetud põskkoopapõletik 3-4aastastel pole võimalik lihtsalt seetõttu, et need pole veel arenenud piisavalt ruumikateks.

Äripäev
21. September 2017, 14:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi