Kuidas end õigesti süstida?

Ulvi Tammer-Jäätes
Ulvi Tammer-JäätesFoto: mu.ee
Vastab Eesti Diabeediliidu juhatuse liige, diabeediõde Ulvi Tammer-Jäätes.

Insuliini manustamisel on mitmeid võimalusi. Eestis kasutatakse kõige rohkem pen-süstlaid ja lastel on kasutusel ka insuliinipumbad.

Sobiv süstimisvahend tuleb valida alati arsti, diabeediõe ja diabeetiku ühise otsuse alusel ning see süstevahend, mis on kasutusel naabril, ei pruugi sobida sinule.

Kasutusel on ka näiteks mäluga pen-süstlad, kus inimene saab vaadata, millal ja kui palju on insuliini manustatud. Kasutatakse ühekordseid insuliinisüstlaid (1 ml 100 TÜ insuliini). Insuliinisüstlaga tõmmatakse flakoonist vajalik kogus insuliini. Igal dia­beetikul peaks olema kodus üks pakk süstlaid, sest kui insuliinipliiats juhtub katki minema, on alati süstlaga võimalik süstida.Enim on kasutusel insuliinipliiatsid ehk pen-süstlad. Pen-süstlad on välja töötatud igapäevase insuliiniannustamise hõlbustamiseks. Erinevate firmade pen-süstlad erinevad oma suuruse, kuju ja materjali poolest. Samuti on nende  kõigi kasutustehnika erinev.

Alati tuleb enne uut liiki süstimisvahendi kasutusele võtmist lugeda läbi kasutusjuhend.Insuliini süstimine. Insuliini imendumine vaheldub suuresti isegi samal inimesel. Olulist tähtsust omab süstekohtade valik ja seisund ning süstimistehnika.

Süstimiseks kasutatavad nõelad on ühekordsed.

Eriti oluline on vahetada nõelu, sest korduvalt ühe ja sama nõelaga  süstimine armistab kudesid ja halvendab oluliselt insuliini imendumist. Mitte mingil juhul ei tohi süstida läbi riiete, sest nõelaga viiakse kudedesse ka riidekiudusid ning see põhjustab süstekohtade muutusi ning armistumist.

Insuliini süstitakse nahaalusesse rasvkoesse, et tagada võimalikult ühtlane insuliini imendumine. Kui insuliini süstimise ajal on tunda ebahariliku kipitust või valu, võib nõelaots olla lihases ja sellisel juhul tuleks süstida insuliin uude kohta. Lihasesse süstides imendub insuliin reeglipäratumalt ja võib põhjustada nii hüpo- kui ka hüperglükeemiat.

Äripäev
14. September 2017, 13:53

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi