Kuidas aru saada, et peavalu on tingitud valuvaigistitest?

Neuroloog Toomas Toomsoo
Neuroloog Toomas ToomsooFoto: Confido
Vastab ITK neuroloogiakeskuse juhataja Toomas Toomsoo.

On kindlad kriteeriumid, millele tuginedes saab väita, et ravimite liigtarvitamine on viinud MOHini. Kui ibuprofeeni tarvitatakse 10 päeva kuus, ei ole see veel liigtarvitamine. Kui aga tarvitatakse 15+ päeva kuus, on see juba seda.

Ravimite liigtarvitamisest ehk MOHist tingitud peavalu puhul on tegemist valdavalt kahepoolse, pressiva kerge-mõõduka iseloomuga valuga. Liigtarvitamise korral on piiriks 10-15 päeva kuus. See on oluline teada, sest võidakse arvata, et tegu on pinge tüüpi peavaluga. Aga tegelikult tarvitab inimene preparaate, mis MOHi esile kutsuvad. 

Edasi täpsemalt.

* Ergotamiini liigtarvitamine.   Üle 10 päeva kuus kestev peavalu on tüüpiline ergotamiini liigtarvitamisele. Peaks olema ka üks ja rohkem järgmist tingimust: kahepoolne, pressiv, kerge-mõõdukas valu; peavalu tugevneb ergotamiini tarvitamisel; ergotamiini liigtarvitamine 10+ päeva kuus kolme kuu jooksul; peavalu taandub kahe kuu jooksul pärast põhjuse likvideerimist. Ergotamiini kasutamine Eestis pole teemaks, sest seda ei saa siin kätte. 
* Triptaanide liigtarvimine. 10 päeva kuus peavalu ja lisaks rohkem kui üks järgmistest tingimustest: ühepoolne, pulseeriv, mõõdukas-raske, tugevneb füüsilisel pingutusel, võib esineda iiveldust/oksendamist ja/või foto/fonofoobiat. Teiseks on iseloomulik triptaani liigtarvitamine 10+ päeva kuus 3 kuu jooksul; peavalu tugevneb triptaani tarvitamisel; peavalu taandub kahe kuu jooksul pärast probleemi likvideerimist.
* Analgeetikumide liigtarvitamine. Peavalu 10 päeva kuus ja lisaks üks või rohkem järgmisi tunnuseid: kahepoolne, pressiv, kerge-mõõdukas valu; analgeetikumi liigtarvitamine 15+ päeva kuus kolme kuu jooksul; peavalu tugevneb analgeetikumi tarvitamisel; peavalu taandub kahe kuu jooksul pärast põhjuse likvideerimist. 
* Opioidide liigtarvitamine. Peavalu  10 päeva kuus ja üks või enam järgmistest tingimustest: kahepoolne, pressiv, kerge-mõõdukas valu, opioidi liigtarvitamine 15+ päeva kuus kolme kuu jooksul; peavalu tugevneb opioidide tarvitamisel; peavalu taandub kahe kuu jooksul pärast põhjuse likvideerimist. 
* Kombineeritud valuvaigistite liigtarvitamine. Peavalu 10 päeva kuus. Esmased tunnused samad, mis eespool, kuid lisaks peab olema üks või mitu järgmistest tunnustest: kahepoolne, pressiv, kerge-mõõdukas valu. Edasised tunnused kattuvad eelpool nimetatud kriteeriumitega. 

Äripäev
29. May 2017, 09:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi