Mul on hemorroidid, mida ette võtta?

LTKH proktoloog Jüri Kivimäe
LTKH proktoloog Jüri KivimäeFoto:
Vastab Lääne-Tallinna Keskhaigla üldkirurg-proktoloog Jüri Kivimäe.

Probleemid tekkivad siis, kui muutub hemorroidide liikuvus ja nad mingil põhjusel hakkavad suurenema. Peamiseks põhjuseks peetakse sidekoe nõrkust - katkevad hemorroide fikseerivad ligamendid, liikuvus ja hemorroidide maht suureneb. Soodustab seda kõhukinnisus, istuv eluviis, raske füüsiline töö jne. Tüsistustena võivad tekkida tromboosid, hemorroidide pitsumine anaalkanalisse jne. Selle väljenduseks on veritsused, kipitused, sügelus, valulikkus.

Siis tuleks hemorroididega tegelema hakata.

Sümptomeid hoolikalt uurida

Esimene käik oleks perearsti juurde, kellele tuleks oma mure ära rääkida. Tema juba otsustab, kas inimene vajab mingit ravi või konsultatsiooni eriarsti juures.

Sarnast sümptomaatikat võivad anda mitmed haigused, näiteks fissuurid, kasvajad - seega läbivaatlus on ülimalt vajalik. Eriarstile tuleks minna ka siis, kui perearstil pole võimalik täpsustavaid uuringuid teha. Mõelda tuleb alati kasvajale!

Ravi on oluline

Käsimüügiravimitega võib end ravida, kui probleem on juba korduv ja patsiendile tuttav. Kui iseravimine paari nädala jooksul kergendust ei too, tuleks ikkagi pöörduda arsti juurde.

Kui on juba tekkinud hemorroidide tüsistused, siis ravita need ka jäävad probleeme tekitama. Näiteks kui ikka hemorroidisõlmed igal defekatsioonil prolabeeruvad, siis ühegi salvi ega küünlaga neid fikseerida pole võimalik.

Nendel puhkudel on vajalik hemorroidide ravi kas parakirurgiliste või kirurgiliste meetoditega:

* ravi ligatuuridega

* hemorroidaalarterite ligeerimine ultraheli kontrolli all

* klassikaline hemorroidide operatsioon

* ravi stapleritega

 

Äripäev
09. May 2017, 13:21

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi