Solkmed

Solkmetõbe ehk askaridiaasi põhjustab ümaruss inimesesolge Ascaris lumbricoides ja see on üllatavalt levinud, ka Eestis.

Haigustekitaja on levinud üle maailma, esinedes nii mõõduka kui ka sooja kliimaga aladel, ka Eestis. Inimesesolkmega on nakatunud umbes 25% maailma rahvastikust. Askaridiaasi sureb aastas umbes 20 000 inimest. 

Diagnoosimine - lisaks mustuseproovile on üks diagnoosimise vahend vere seroloogiline uuring, verevalemis eosinofiilide määramine.

Eestis on askaridiaas üks levinumaid helmintiaase. 1957.–66. aastal esines Eestis 165 818 askaridiaasi haigusjuhtu. 1967.–76. a registreeriti 34 872 haigusjuhtu, neist kõige rohkem diagnoositi solgetõbe Põlvamaal (1065 haigusjuhtu). Aastail 1977–86 esines 7450 haigusjuhtu ja kõige enam diagnoositi askaridiaasi Võrumaal (609 haigusjuhtu). Aastatel 1987–96 esines 4724 haigusjuhtu ja kõige rohkem diagnoositi askaridiaasi Valgamaal (320 haigusjuhtu). 2000. a esines Eestis 509 askaridiaasi juhtu ning 2001. aasta 518 haigusjuhtu. Sagedamini põevad tõbe alla 10aastased lapsed.

Nakatumine toimub suu kaudu haigustekitajate munadega saastunud aedviljade, marjade ja muude toiduainete tarbimisel. Samuti saastunud vee joomisel ja mustade käte vahendusel. Enesenakatamine ei ole võimalik. Nakkusallikaks on roojaga ussimune eritavad inimesed.

Peiteaeg kestab 2–3 päeva. 

Millised kaebused võivad viidata parasiitidele?

On leitud, et sageli on kehvveresuse (aneemia), seedehäirete, nahaallergiate (ka ekseemid), kroonilise väsimuse, depressiooni ja peavalude põhjuseks parasiidid või seeninfektsioonid. On uuritud ka selliste autoimmuunhaiguste nagu podagra, reuma, astma jt seotust parasiitide elutegevusega.

Ilmnevad üksikud kaebused: allergilised reaktsioonid, millele ei leita põhjustajat, punased laigud nahal, karedad valged küünarnukid, küünte valgetäpilisus, pea-, liigese- ja kõhuvalud, iiveldus, naha kahvatus, halb jume, põhjendamatu väsimus, apaatsus jne. Mõnikord algab haigestumine kõrge palavikuga (kuni 39C), mis võib kesta 1-2 kuud.

Kindlamad sümptomid parasiitide olemasolust on ka öine süljevool, hammaste krigistamine, õhtused magusaisu sööstud, kõhuvalu peale kõrvitsaseemnete söömist, tumedad rõngad silmade ümber, ravile allumatu kehvveresus ja mikroelementide puudus, seedehäired, madal immuunsus jne.

Ravitakse parasiitide vastaste ravimitega (mebendasool). Ravi kestab 3 päeva. Parasiitidest täielik vabanemine on ainult siis võimalik, kui antiparasitaarseid meetmeid kasutavad üheaegselt kõik pereliikmed ja pärast esimese ravikuuri lõpetamist tehakse 7-10 päeva pärast uus kuur.

Loodusravist soovitatakse kõrvitsaseemneid. Need paralüseerivad solkmed ja ajavad nad soolestikust välja. Selleks tuleks päevas süüa vähemalt 100 grammi seemneid. Head ja ohutud parasiidivastase toimega taimed on küüslauk, musta pähkli leht, soolikarohi ja koirohi.

Uuringud on teinud kindlaks, et joodil, seleenil, mangaanil, tsingil, kroomil ja vasel on  antiparasitaarsed omadused. Mikroelementide puudujäägi kõrvaldamine kiirendab tervenemist.

Haige inimene ei ole suhtlemisel nakkusohtlik. 70 päeva pärast nakatumist on nakatunud inimese roojas avastatavad solkmemunad. Suguküps solge elab inimese organismis umbes ühe aasta.

Immuunsust pärast haiguse põdemist ei teki.

algallikas: terviseamet, Looduspere

Äripäev
02. June 2017, 10:34

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi