Rotaviirusenteriit

Rotaviirusnakkus on väga kergesti leviv ja on maailmas kõige sagedamini esinev laste soolenakkus. Haigus algab palaviku, kõhuvalu, oksendamise ja järsku tekkiva vesise kõhulahtisusega. Haigestuda võivad ka täiskasvanud, kuid neil on haiguse kulg reeglina kergem.

Üks kolmandik alla viie aasta vanuste laste kõhulahtisuse juhtudest on põhjustatud rotaviirustest ja enamik lastest põeb seda nakkust esimese 2-3 eluaasta jooksul. Haigestumine on suurim 6-24 kuu vanuses. Haigus esineb nii üksikjuhtudena kui puhangutena kollektiivides.

Haigusetekitaja
Rotaviirus kuulub reoviiruste perekonda. Inimestel põhjustavad haigestumist peamiselt A, B ja C rühma rotaviirused ning loomadel - A, B, C, D, E ja F rühma viirused. Rotaviirused säilivad hästi saastunud pindadel, kätel, joogivees ja kuumtöötlemata toidus ning hävivad desinfitseerivate klooriühendite toimel.

Nakkusallikas
Nakkusallikaks on haige inimene. Loomade rotaviirused ei põhjusta inimeste nakatumist.

Levimine
Rotaviirused levivad fekaal-oraalsel teel ja osalt piisknakkusena - kõige sagedamini haige väljaheitega saastunud käte, toidu või vee vahendusel. Haiglas võivad rotaviirused levida väikelaste mähkmete kaudu. Viiruste eritumine väljaheitega algab enne haigusnähtude ilmumist ja kestab 10 - 21 päeva alates haiguse algusest. Viirusega saastunud esemed on nakkusohtlikud mitu päeva.
Rotaviirus on sageli ka haiglanakkuse tekitajaks ning soolenakkuse puhangute põhjustajaks hooldekodudes, lasteaedades jt kollektiivides.

Haigusnähud
Haigusnähud ilmuvad 1-3 päeva pärast nakatumist ja kestavad 4-6 päeva, harva kauem. Haigus algab palaviku, kõhuvalu, oksendamise ja järsku tekkiva vesise kõhulahtisusega. Väikelastel võib kiiresti kujuneda ohtlik vedelikuvaegus, mille tõttu vajab laps haiglaravi.
Rotaviirusnakkus levib peamiselt laste seas, kuid võivad nakatuda ka täiskasvanud. Täiskasvanutel võivad kujuneda samad haigusnähud, kuid sagedamini põevad nad haiguse läbi väheste nähtudega kerges haigusvormis. Hooldekodudes võivad tekkida rotaviirus-nakkuse puhangud. Rotaviirus-nakkuse haiglapuhangud võivad tekkida ka vastsündinute ja väikelaste osakondades.

Haiguse ennetamine väikelastel
Väikelastel on võimalik ennetada haigust vaktsineerimisega. Vaktsiini manustatakse suu kaudu sõltuvalt vaktsiinist kaks või kolm annust, aluseks riiklik immuniseerimiskava.
Rotaviirusnakkuse vastane vaktsineerimine aitab vältida väikelastel rotaviirusnakkuse põhjustatud mao-peensoolepõletikku, haiglaravi vajadust ning surmajuhte. Vaktsineerimisega hoitakse ära rotaviirusnakkuse puhanguid väikelaste kollektiivides. Kuna rotaviirusnakkust esineb sageli ning selle keskmine kestus on kuni üks nädal, siis vähendab vaktsineerimine lapsevanemate töölt puudumise vajadust haige lapse hooldamiseks ning põetamiseks.

Kuna rotaviirusenakkus levib peamiselt elukondliku kontakti kaudu, siis tuleb väikelastega perekondades ja lasteasutustes järgida hoolega hügieeninõudeid. Toidu valmistamisel ja söömisel tuleb pidada kinni puhtusenõuetest, kuumtöötlemist vajavaid toiduaineid tuleb piisavalt kuumutada ning kahtluse korral tuleb joogivett keeta.

Rotaviirus-nakkuse esinemine Eestis
Rotaviirusenteriidi seiret Eestis alustati 1987. aastal. 2006-2013. a registreeriti Eestis 8922287 haigusjuhtu aastas ehk 75-170 juhtu 100 000 elaniku kohta. Viirusnakkus levib aastaringselt hooajalise tõusuga kevadel ning maksimaalse haigestumisega märtsis-aprillis-mais. 2006.-2013. a moodustas rotaviirusenteriit 23-38% kõikidest registreeritud soolenakkustest. Kõige sagedamini nakatuvad kuni viie aasta vanused lapsed. Haiglaravi vajab 75-91% haigestunud lastest.

allikas: terviseamet. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
27. October 2016, 14:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi