Kolmepäevapalavik lapsel e äkkeksanteem

Kolmepäevapalavikku esineb kõige sagedamini 6-12 vanustel lastel. Haigus algab äkki kõrge palavikuga ja kestab kolm kuni viis päeva. Täpilis-sõlmeline lööve tekib algul kerel ja seejärel levib üle keha.

Äkkeksanteemi (Exanthema subitum'i) ehk väikelaste roseooli (roosatähnsust) esineb kõikjal maailmas - kõige sagedamini 6-12 kuu vanustel väikelastel. 65-100% kuni kahe aasta vanustest lastest on roosatähnsuse läbi põdenud.

Haigusetekitaja
Äkkeksanteemi põhjustavad inimese herpesviirused 6 ja 7.

Nakkuseallikas
Äkkeksanteemi nakkuseallikaks on haige inimene või asümptomaatiline viirusekandja - nii laps kui ka täiskasvanu (lapsevanem, lapsehoidja, õde-vend jm) - kelle süljenäärmetes viirused paljunevad. Herpesviirustele 6 ja 7 on omane säilida eluaeg latentses olekus neerudes, maksas, lümfisõlmedes, süljenäärmetes ja monotsüütides.

Viiruste levimine
Herpesviirused 6 ja 7 levivad haige või viirusekandja süljega. Herpesviirus 6 võib üle kanduda ka elunditransplantaatidega doonorilt retsipiendile.

Inkubatsiooniperiood
Lõimetusperioodi pikkus on 5-15 päeva (keskmiselt 10 päeva) ning elunditransplantaadiga ülekandmisel 2-4 nädalat.

Haigusnähud
Äkkeksanteem algab äkki kõrge palavikuga ja kestab kolm kuni viis päeva. Täpilis-sõlmeline lööve tekib algul kerel ja seejärel levib üle keha. Harva võivad kõrge palavikuga lapsel tekkida palavikukrambid. Erandina võib esineda nakatunud inimesel kõrge palavikuga kulgev lööbeta haigusevorm ning äkkhepatiit või meningoentsefaliit. Täiskasvanutel võib esineda mononukleoosi-sarnane haigusevorm. Äkkeksanteemi tuleb eristada leetritest ja punetistest.
Äkkeksanteemi diagnoosi kinnitab IgG-viiruseantikehade taseme tõus paarisseerumides, positiivne PCR-testi tulemus või viiruse isoleerimine.

allikas: terviseamet. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
27. October 2016, 15:00

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi