Kobarpeavalu

Kobarpeavalu on tugev ühepoolne valu silma ümber või oimukohal. Valu võib tekkida ülepäeviti kuni kaheksa korda päevas. Valuga kaasnevad muuhulgas pisaravool, ninakinnisus, nohu, lauba ja näo higistamine.

Kobarpeavalu algus on tavaliselt 20-40 aastates. Teadmata põhjusel esineb seda meestel kolm korda sagedamini kui naistel.

Kobarpeavalu korral tekivad valuhood seeriatena, kestes nädalaid või kuid ning vaheldudes valuvabade perioodidega, mis võivad kesta kuid või aastaid.

Ca 10-15% patsientidest on krooniline kobarpeavalu, millel ei ole valuvabasid perioode. Kobarpeavalu periood kestab tavaliselt 2 nädalast kuni 3 kuuni.

Sümptomid

•    Kobarpeavalu on tugev ühepoolne valu silma ümber või oimukohal.
•    Ravimata kestab 15-180 minutit ja võib tekkida ülepäeviti kuni kaheksa korda päevas
•    Valuga kaasub pisaravool, ninakinnisus, nohu, lauba ja näo higistamine, pupillide kitsenemine, laugude allavaje ja/või silmalaugude turse ja/või rahutus või agiteeritus, rahulikult lamada ei saa.

Valu perioodil võib valu provotseerida alkohol, nitroglütseriin või histamiin. (The International Classification of Headache Disorders, 3rd edition 2013).

Ravi

Ravi jaguneb ägeda valu raviks ja profülaktiliseks raviks.
•    Ägeda valu korral on efektiivne hapnikravi haiglatingimustes, Sumatriptaan subkutaanselt või Zolmitriptaan ninaspray, Lidokaiini tilgad ninna tilgutatult või Ergotamiini tablett lahustatuna keele all.
•    Profülaktilist ravi teostatakse valukobarate perioodil. Profülaktikaks kasutatakse Verapamiili jt ravimeid.

Vaata artikli originaali ja muid postitusi autori blogist.

Äripäev
24. October 2016, 15:57

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi