Võõrkeha silmas

Silma sattunud võõrkehast annab märku ärritus või valu. Esmaabi sõltub sellest, mis on silma sattunud ja kus ta seal paikneb.

Võõrkehana võib silma sattuda ripsmekarv, tolmukübe, liivatera, metalli-või mullaosake jms.

Klaasipuru silmas ja laugudel
Lase kannatanul kergelt kummarduda ja püüa eemaldada klaasipuru nahalt puhudes suletud silmalaule. Mõned killud saab nahalt eemaldada neid niisutatud vatitupsuga õrnalt pühkides. Loputa silmi ja nägu veega, et vabaneda veel allesjäänud klaasikübemetest. Probleemi püsimisel helista või pöördu vajadusel spetsialisti poole. Silma ei tohi hõõruda!

Väiksed osakesed silmas
Kui silmas on palju väikseid osakesi (näiteks mullakübemeid või liivateri), puhasta kõigepealt silma ümbrus märja käterätiga. Siis asetage kahjustatud silma näopool veenõusse ja proovige silma korduvalt avada ja sulgeda. Kui võõrkeha on lapsel silmas ja ta on sellise koostöö jaoks liiga väike, hoidke teda nägu ülespidi kergelt voolava sooja vee all või valage talle sooja vett silma. Silm peab loputamise ajal olema avatud.

Puru silmanurgas
Kui võõrkeha on silmanurgas, püüdke see eemaldada puhta pabertaskuräti nurgaga või niiske vatitupsuga.

Puru alalau all
Kui võõrkeha on alumise lau all, tõmmake alalaug eemale ja puudutage võõrkeha niiske vatitupsuga. Kui see ei aita, püüdke valada vett võõrkehale, hoides laugu silmast eemal.

Puru ülalau all
Kui võõrkeha ei ole näha, on see tõenäoliselt ülalau all. Proovige silma pilgutada, hoides nägu veenõus. Kui see ei õnnestu, tõmmake ülemine laug silmast eemale ja alumise lau peale. Mõnikord tõrjub see võõrkeha silmast välja.

Pöörduge viivitamatult silmaarsti juurde, kui:
• võõrkeha tabab silma suure hooga (näiteks metalli lõigates või kivilt purustamisel tekkivad killud)
• võõrkeha on terav
• loputamise käigus ei õnnestu võõrkeha täies ulatuses silmast eemaldada (Te näete seda või püsib hõõrdumistunne ja valu silmas)
• nägemine ei normaliseeru pärast silma loputamist
• võõrkeha on eemaldatud, aga pisaravool ja sagenenud pilgutamine ei vaibu
• Teil on veel küsimusi või muresid.

Infoleht on võetud kliinikumi kodulehelt 12. oktoobril 2016. Vaata uuendusi siit.

Äripäev
12. October 2016, 10:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi