Tinnitus ehk kõrvakohin

Tinnituse ehk kõrvakohina korral tekib heli inimese enda närvi- või kuulmisteedes: väline helistimulatsioon puudub. Seega on tinnitus nö fantoomkuulmine või petteaisting.

Tinnitus võib esineda kohina, vilina, undamise või muu heliaistinguna, mida on  raske objektiivselt hinnata. Esineda võib nii pidevat kui ka pulseerivat tinnitust, mis  häirib igapäevaelu, põhjustades unehäireid, keskendumisraskusi, meeleolulangust,  vahel ka vererõhu tõusu, seedehäireid ja muid terviseprobleeme. Tinnitust esineb kuni 18% rahvastikust.

Tinnituse tekkepõhjused

• Väliskõrva häired: kõrvavaik, võõrkehad kuulmekäigus, kuulmekile mulgustus. 

• Keskkõrva häired: negatiivne rõhk keskkõrvaruumis, kuulmetõrve häire, kuulmeluukeste liikumatus. 

• Sisekõrva häired: kuulmisnärvi kahjustus, kuulmislangus, mürakahjustus, pearinglus, tasakaaluhäired, Méniere`i tõbi

• Ravimitest tingitud ajutised kahjustused: kuulmist kahjustavad antibiootikumid ja valuvastased ravimid, kaasa arvatud aspiriin ja ibuprofeen. 

• Süsteemsed häired: kõrge või madal vererõhk, aneemia, suhkurtõbi, kilpnäärme haigused, veresoonte haigused, kasvajad. 

• Pea- ja kaelatraumad, kaela-, lülisamba- ning lõualiigese patoloogia.

Tinnituse diagnoosimine ja ravi 

Tinnituse diagnoosimiseks teostatakse vajalikud kuulmisuuringud, mõõdetakse tinnituse intensiivsust ja tugevust ning vajadusel teostatakse täpsustavad lisauuringud.

Kroonilise tinnituse ravis kasutatakse mitmeid ravimeid: krambivastaseid aineid, antidepressante, rahusteid ja verevarustust parandavaid ravimeid. Kõrvakohinat on võimalik mõjutada ka spetsiaalsete kuuldeaparaatidega (tinnituse maskerid).  

Mõnel juhul võivad toimet avaldada rahvameditsiinis kasutatavad palderjani, naistepuna ja hõlmikpuu ekstrakti preparaadid, piparmünditee. Kasutada võib ka psühhoteraapiat, akupunktuuri, hüpnoosi ning erinevaid õla- ja kaelapiirkonna harjutusi ja massaaži.

Patsiendi infoleht TÜ Kliinikumi kodulehelt 26. sept 2016. Vaata uuendusi siit.

Äripäev
26. September 2016, 09:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi