Põieprobleemid

Normaalne urineerimine allub tahtlikule kontrollile. Põieprobleemide korral eritub uriin aga inimese tahtest sõltumatult ning mõnel juhul võib põis enne WC-sse jõudmist täielikult tühjeneda.

Uriinipidamatus ehk inkontinentsus  tähendab tahtmatut urineerimist ebasobivas kohas ja ebasobival hetkel. Uriinipidamatus on sage probleem nii vanemas eas inimestel kui mitmete haiguste ja traumade korral.

Normaalne urineerimine

Kuseteed viivad uriinina organismist välja jääkained koos liigse vedelikuga. Uriin moodustub neerudes (sõltumata joomisest 1-2 ml/min), põis mahutab tavaliselt 250-500 ml uriini. Normaalne urineerimine on tahtliku kontrolli all. Kui põide on kogunenud üks või kaks klaasitäit uriini, tekib vajadus urineerida. Normaalne urineerimissagedus on 4-7 (8) korda.

Uriinipidamatuse e inkontinentsuse liigid

Pingutus- e stressinkontinents: uriini eritub füüsilise pingutuse, köhimise, aevastamise, naermise vm pingutuse korral Uriini eritumine esineb rohkem ja sagedamini päevasel ajal. Kõige sagedamini põhjustab seda vaagnapõhjalihaste nõrgenemine või menopaus ning sellist uriinipidamatuse vormi esineb kõige sagedamini sünnitanud naistel.

Sundinkontinents: tekib ootamatu ja tugev urineerimistung ning selle puhul võib põis enne WC-sse jõudmist täielikult tühjeneda. Esineb paljude haiguste korral: kusepõiepõletik, kasvajad, eesnäärme suurenemine (meestel), neuroloogilised haigused (SM, Parkinsoni tõbi, insult, dementsus).

Ülevooluinkontinents: uriinieritus, mille põhjuseks on väljavoolu takistus või põie ülemäärane täitumine. Põis on täis ja nüüd sinna kogunev uriin voolab välja.

Jääkuriin: See on uriin, mis jääb põide peale teadlikku kusemist. Tavaliselt ei jää peale kusepõie tühjendamist uriini põide. Jääki määratakse vastava aparaadiga või kusepõie kateteriseerimisega. Jääkuriini norm: 5-7 ml, üle 50 ml vajab ravi.

Segatüüpi inkontinentsus: esineb nii pingutus- kui sundinkontinentsusele iseloomulikku uriinivoolust.

Mida soovitada?

Mõned toidud ja joogid võivad ärritada põit, need tuleks menüüst välja jätta või õhtul mitte tarbida:

  • kofeiin ja alkohol - toimivad kui diureetikumid, st uriini eritumist suurendavad ained
  • teatud happelised puuviljad - apelsin, greip, sidrun ja laim - ja puuviljamahlad, vürtsikas toit, gaseeritud joogid, mais, suhkur, šokolaad, kohv, tee.

Oluline on vedeliku tarbimine 1,5-2 l päevas. Liiga vähene vedeliku tarbimine suurendab keha jääkainete kontsentratsiooni uriinis, see ärritab põit ja tekib sagedam urineerimisvajadus. Kontsentreeritud uriin on tumekollane tugeva lõhnaga. Ka liigne vedeliku tarbimine lühikese aja jooksul ajab sagedamini urineerima.

Eluviis

Teatud ravimid, ülekaal, suitsetamine ja füüsiline aktiivsus võivad kaudselt tekitada põie probleeme.

Põietreening

Urineerige kohe peale ärkamist. Pidage päevikut WC käimise kohta ja järk-järgult suurendage ajavahet urineerimise vahel. Nt: iga tunni tagant käisite WC, pikendate algul 15 min võrra ajavahet (kui 1:15 on saavutatud teatud aja jooksul, siis 1:30) ja nii edasi 2-4 tunnini. Kui tunnete tugevat vajadust tualetti minna, siis proovige seista või istuda ja uriini kinni hoida, nii treenite vaagnapõhjalihaseid.

Kuidas aidata?

Pöörduge arsti või õde-spetsialisti vastuvõtule, kes annab nõu, õpetab probleemiga toimetulemist ja soovitab vastavaid võimlemisharjutusi ning abivahendeid.

Koostaja: Sisehaiguste kliinik, II siseosakond, vanemõde Ele Männik

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
31. May 2016, 09:43

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi